2017 global emzirme araştırması sonuçları

2015’te yapılan araştırmada Türkiye’deki annelerin yüzde 34’ü, bebeklerini ilk 6 ay anne sütü ile beslemeyi düşünüyordu. Bu yıl bu oran yüzde 44’e yükseldi. Diğer ülkelere kıyasla, Türkiye’de emzirme oldukça destekleniyor. Ancak çalışan anneler için durum pek de iç açıcı değil.

Türkiye emzirmeyi seviyor!

Lansinoh markasının dünya çapında gerçekleştirdiği emzirme araştırması sonuçları yayınlandı. Araştırmaya göre Türkiye, emzirme konusunda git gide daha bilinçli hale geliyor ve diğer ülkelere kıyasla emzirmeyi daha çok destekliyor.

 

1-7 Ekim Emzirme Haftası’na özel yayınlanan araştırmada Türkiye’den 1000 anne ile görüşüldü, toplamda 9 ülkede 12 binden fazla anne araştırmaya katıldı.

 

Türkiye’de emzirme süresi yükseliyor

2015’te yapılan araştırma ile kıyaslandığında, ülkemizde emzirme ile ilgili bilinçlenmenin arttığı gözlemleniyor. Türkiye’de annelerin %46’sı bebeklerini 6-12 ay arasında emzirmeyi planlarken, %38’i bebeklerini bir yılın üzerinde emzirmeyi hedefliyor. Araştırmaya katılan diğer ülkelerde bu süre çok daha kısa. Ayrıca bebeklerini ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslemeyi hedefleyen annelerin oranı 2015’te %34 iken, bu oranın 2017’de %44 çıktığı gözleniyor.

 

 

2015 EMZİRME ARAŞTIRMASI SONUÇLARI Anneler emzirmenin önemini bilse... TÜRKİYE'DE EMZİRME ANLAYIŞI NE DURUMDA? 'Yeni anneler, sütünü nasıl artı...

 

Destek göremezsem emzirmeyi bırakabilirim”

Araştırmaya katılan annelerin emzirme ile ilgili en büyük endişesinin ‘bebeğin meme ucunu doğru kavrayamaması’ olduğu ortaya çıkarken, Türkiye’deki anneler en çok ‘sağlık profesyonellerinin önerdiği sürelerde bebeğini emzirememekten’ çekiniyor.

 

Emzirme ile ilgili karşılaşılan zorluklar sorulduğunda ise, meme ucu çatlakları ilk sırada yer alıyor. Geceleri uyanmak zorunda kalmak da emziren annelerin ortak dertleri arasında. Emzirmede karşılaşılan sıkıntılar konuşulduğunda, Türkiye’deki annelerin 3’te biri destek görmediği taktirde emzirmeyi bırakabileceğini ifade ediyor.

 

Çalışan annenin emzirmesi ne kadar mümkün?

Ülkemizde çalışan annelerin günlük 1,5 saat emzirme izni hakkı bulunuyor. Ancak 2017 Emzirme Araştırması sonuçlarına göre Türkiye’de çalışan annelerin %60’ı, ulaşım sorunu, yöneticilerin yaklaşımı ve ulaşım sorunu nedenleri ile bu emzirme hakkını kullanamıyor. Araştırmaya katılan çalışan annelerin yarısı, iş yerlerinde süt sağımı konusunda da desteklenmediklerini ifade ediyor.

 

 

 

Aynı şekilde, çalışan annelerin 16 haftalık doğum iznine ek olarak kullanabilecekleri 6 ay ücretsiz izin hakkının da kullanılamadığı görülüyor. Çalışan annelerin %68’i ücretsiz izin kullanmak istemediğini beyan ediyor. Bunun sebepleri arasında yine işyeri ile yaşanabilecek sorunlar yer alıyor.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?
  Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 21070

 • Prematüre nedir?
  Prematüre nedir?

  Süresi : 01:30 İzlenme : 6134

 • Neden limonlu su içmeliyiz?
  Neden limonlu su içmeliyiz?

  Süresi : 00:30 İzlenme : 26807

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön