Anne sütünün faydaları

Anne sütü kadar değerli hiçbir besin yoktur, her bir damlası çok ama çok önemlidir.

Doğadaki en güçlü besin: Anne sütü

Hatta mucizevi ve inanılmaz! Yapılan çalışmaları ve içindeki yüzlerce başka hiçbir besinde olmayan etken maddeleri saymaya başlasam siz de düşünür, onaylarsınız. Anne sütü kadar değerli hiçbir besin yoktur, her bir damlası çok ama çok önemlidir. Sadece besleyici özelliği de değil, emzirmenin bebeğin psikolojisi üzerine de etkileri var. Eğer yeni doğum yapmış bir anneyseniz veya doğumu bekliyorsanız lütfen bu yazıyı okuyun!

 

Vitaminler ve sevgi

 Bir bebek ne ister. Annesinin kokusunu hissetmek, onun kucağında olmak ve sevgiye doymak. Bir de karnı acıktı mı anne sütü ile ihtiyacı olan tüm karbonhidratı, yağları, proteini, vitaminleri, mineralleri ve dünyada başka hiçbir besinde olmayan sayısız koruyucu etken maddeleri alır ve mutlu bir şekilde büyür. Annesinin memesinden süt içen bir bebek, annesini, tam da istediği gibi hisseder ve anne karnından sonra en mutlu olduğu yer burasıdır. Karnının her zaman aç olması da gerekmez, bazen sadece annesini özlediği, istediği için de ağlayıp meme istediğini gösterebilir. Bu tam anlamıyla şu demektir: “Sana ihtiyacım var anne! Lütfen bana sarıl.”

 

Bebeğiniz sadece acıkınca emmez

Yeni doğum yapan bir anne yorgun, uykusuz, düzensiz yemek yediği için bitkin olabilir. Bir de bunun üstüne sürekli memede duran bir bebek. Bebeklerin doğdukları andan itibaren annenin hissettiği her şeyi hissetiğini biliyor musunuz? Ve… Bir bebeğin sadece acıktığında değil, korktuğunda, özlediğinde, heyecanlanınca, sevgi ihtiyacı olunca, yani tamamen duygusal sebeplerden de memede durmak istediğini. Kendini en güvenli yerde tutmaya çalıştığını da hatırlatmak isterim. İşte bu yüzden, önce annenin sakin, mutlu ve sağlıklı olması gerekiyor. Rahatlayan anne, bebeği ile daha rahat ilgilenebiliyor, her istediğinde bebeği kucağına alabiliyor. Anne ve bebek arasındaki bu sıkı fıkı ilişki özellikle ilk aylarda her şeyden önemli.

 

 

Emzirme teknikleri

 

Ağladıkça emzirin

 Bazı uzmanlar emzirme eğitimi verirken 2 saatten daha sık emzirmeyin derler. Bu bebekten bebeğe gore değişir ve asla kural değildir. Bebeğiniz ağladığında, meme istediğinde mutlaka emzirin. “Ben temmuzun ortasında ve İstanbul’daki son 100 yılın en sıcak 40 gününde doğum yapmış bir anne olarak, eğer oğlumu 2 saat, 3 saat emzirmeden dursaydım, ciddi problemler yaşayabilirdik. 15 dakikada bir de emzirdiğim oldu, saat başı da. Hatta saatlerce orada kaldığı da oldu.” Bu çok normal. Kışın doğan bir bebek daha uzun aralıklarla emmek isteyebilir ama yazın doğan bir bebek, acıkınca da, susayınca da annesinin yakasına yapışacaktır.

 

Sütü artırmak için!

Yıllar önce kim dediyse onu bulun getirin bana diyorum. Neymiş efendim, baklavalar, börekler, hamur işleri, kaymaklı tatlılar, yenmeliymiş. Evet metabolizma hızlanıyor ama hızlanıyor diye bu kadar yüklenilmez ki. Doğumdan sonra kilo alan anneler var. Doğum yapan annenin aç kalmaması, ihtiyacı olanları yemesi önemli olan, sürekli kalori yüklemek değil! Ayrıca bu tatlılarında sütü artırma özelliği yok! Evde anneler, kayın valideler bana kızacak ama kimse kusura bakmasın, gerçek bu! Sütü artıran şey, annenin eksiksiz beslenmesi yani aç kalmaması ve yeteri kadar protein, yağ, karbonhidrat alması, bebeği görmesi yanında olması ve moral. Anne, sütünün geleceğine inanırsa, bebeği sık sık kucağına alırsa ve moralini yüksek tutarsa mutlaka süt oluşumu gerçekleşir. Bebeği görmesi ve ağladığını duyması gerekir! Bebeğinin ağladığını yani acıktığını gören annenin beyni sinyali alır ve hemen hormonlara iletir. Bebeği gördüğü anda süt oluşumu başlar ve bebek emdikçe de ihtiyacına göre süt oluşumu devam eder. Sütüm yetmiyor korkusu her annenin korktuğu bir şeydir ama her an nenin sütünün içeriği de farklıdır, her bebeğin süt ihtiyacı da. Bu sebeple, sizin sütünüzün miktarı sizin bebeğiniz için ideal. Çok özel durumlarda, stresli ortamlarda, annenin morali bozuk ise veya dinlenemiyorsa, bebeğini göremiyorsa süt oluşumu azalır.

 

Haber: Güneş Aksüs

 

ANNE SÜTÜ İLE İLGİLİ BİLİMSEL GERÇEKLER VE BİLİNMEYENLER Anne sütünün mucizelerini emzire... EMZİRME SORUNLARI NELERDİR? Annelik sevinci, yaşadığınız emz...

 

Dünyadan emzirme fotoğrafları
+27
Amerika Birleşik Devletleri

Facebook Yorumları
Yorumlar
4
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  04 Aralık 2018 Salı 16:14

  Merhaba ben 34 haftalık hamileyim ve canım sürekli kuru kahve istiyor ne yapmalıyım nedeni ni bilen var mı

  Cevapla
 •  
  17 Mayıs 2016 Salı 23:43

  Google

  Cevapla
 •  
  05 Mayıs 2016 Perşembe 00:45

  Merhaba Anne sütünü arttırmak için naturpy milk tea kullanablirsiniz arkadaşlar ben kullanıyorum gayet memnunum ekstra bitki vs uğraşmak istemeyenler kullanabilir. Doktorum tavsiye etti kullandım fiyatıda uygun internetten bulabilirsiniz. Esra Can

  Cevapla
 •  
  26 Nisan 2016 Salı 01:29

  Yeni 6 haftalık hamileyim bana biraz yardımcı olur musunuz

  Cevapla

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön