Suda doğum nasıl yapılır?

Son yıllarda daha sık gündeme gelen ve daha çok kadının ulaşabildiği suda doğum imkanı, zor doğumlarda birçok sorunu önlemeye yardımcı olabiliyor.

Suda doğumun faydaları

İngiliz Tıp Bülteni'nde yayınlanan bir araştırma sonucuna göre, suyun içinde yapılan doğumlar, zor doğum (distosi) olarak adlandırılan, anormal ya da yavaş doğumlara yardımcı olabiliyor.

 

Deneyleri yapan ekibin başında bulunan Dr. Elizabeth Cluett, doğum sürecinin tamamen anlaşılamamasının, sezaryen ya da forseps gibi müdahalelerin gereksiz ve erken olarak yapılmasına neden olduğunu söylüyor. Bu nedenle, bir ebenin ya da doktorun gözetiminde, suyun içinde yapılan doğum, yavaş ilerleyen doğum sürecine yardımcı olarak, hem sezaryen ya da forsepse olan ihtiyacı azaltıp, hem de alternatif bir ağrı kontrol stratejisi sağlıyor.

 

SUDA DOĞUM HİKAYEM...

 

Suda doğumun faydaları

Araştırmacılar, suda yapılan doğumun acıyı ve anksiyeteyi kontrol altında tuttuğunu ve buna bağlı olarak, yapılabilecek müdahalelere duyulan ihtiyacı azalttığını test etmek üzere bir deney yapmışlar. Bu deneyde, komplikasyon riski düşük ama aktif doğum başladığı halde rahim ağzı 1cm den daha az açılan, yani zor doğum yapacağı belli olan 99 kadın denek kullanılmış. Suyun içinde yapılan doğumun etkinliğini de, epidural anestezi uygulaması ya da sezaryen müdahalesinin sıklığı ile ölçmüşler.

 

Sonuç olarak, standart olarak doğuma başlayan ve suyun içinde doğum yapan gruplar karşılaştırıldığında, suyun içinde doğum gerçekleştiren grubun içinde, diğer gruba oranla daha az epidural anesteziye ihtiyaç duyulduğu gözlenmiş. (Epidural anestezi oranları: su grubu %47 ve normal grup %66). Ortalama doğum süresinin her iki grupta da hemen hemen aynı olduğu görülmüş. Buna rağmen, suyun içinde doğum yapan grupta bulunan kadınların, diğerlerine oranla, daha az müdahaleye ihtiyaç duydukları saptanmış.