Hamile olduğunu bilmeden doğum yaptı

Aniden sancıları başladı, ne olduğunu anlamadan doğum yaptı...

Hamile olduğunu doğurunca öğrendi!

Hikâyesini BBC Radyo’ya anlatan İngiliz Klara Dollan, ‘kriptik hamilelik’ olarak bilinen ilginç bir deneyim yaşadı. 22 yaşındaki Klara Dollan, satış yöneticisi olarak başladığı yeni işinin ilk gününün sabahında aniden kramplar hissetmeye başladı. 6 aydır düzenli olarak doğum kontrol hapı kullanan Dollan, düzenli kanamaları olmadığı için hamile olabileceğinden hiç şüphelenmemişti. Herhangi bir hamilelik belirtisi de yaşamadı; sabah bulantıları, vücutta herhangi bir ağrı ya da bebeğin hareketlerini hissetmemişti.

 

Yeni işinin ilk günü olduğu için çok telaşlandığını anlatan Dollan, bir ağrı kesici alıp yine de işe gitti. İşyerinde ağrılar dayanılmayacak hale geldiğinde, izin alıp eve dönmeye karar verdi. Eve döndüğünde anahtarlarının da yanında olmadığını fark etti. Bir çilingir çağırdı ve o gelene kadar, yaklaşık iki saat boyunca, apartmanda yürüdü, merdivenleri inip çıktı. “Hareket etmek ağrıma iyi geliyordu” diyen genç kadın, nihayet yatağına ulaştığında ‘dinlenince geçer’ zannettiği ağrısı daha da şiddetlendi. Gittikçe daha sık gerçekleşen kasılmalarla birlikte Dollan, kanaması olduğunu fark etti. O sırada bağırdığını duyan komşusu gelip ambulans çağırmayı teklif etti.

 

“Komşum ambulansı çağırırken, dayanılmaz bir itme isteği duyuyordum. Ben ittikçe ağrım hafifleyecekti sanki. Sonra birden bire, bebeğin başının dışarı çıktığını fark ettim. Komşum koridordaydı ve ben ‘aman Allahım, bu bir bebek!’ diye bağırıyordum.”

 

 

Birkaç dakika sonra Klara Dollan, şaşkınlık içerisinde bebeğini kucağına aldı. O sırada ambulans yetişti ve sağlık görevlileri bebeğin kordonunu kesip gerekli ilk müdahaleleri yaptı. Hastaneye sevk edilen anne ve bebeğin kontrolleri yapıldı. Her şey yolundaydı. Şaşkın anne Klara Dollan, akşam işyerine haber vermenin de ilginç olduğunu anlattı. “Arayıp ağlamaya başladım ve doğum yaptığımı söyledim. İnanamadılar. ‘Seni daha bu sabah gördük, hamile değildin!’ dediler.”

 

Kriptik hamilelik zannedilenden daha yaygın

Hamile olduğunun fark edilmemesi durumu olarak tanımlanan kriptik hamilelik, aşırı kilolu kadınlarda daha sık görülebiliyor. Ancak Klara Dollan gibi normal vücut kitle indeksine sahip kişiler de hamile olduğunu fark etmeden doğum yapabiliyor.  Yapılan araştırmalar, İngiltere’de her 450 kadından birinin 20 haftalık olana kadar hamile olduğunu fark etmediğini ortaya koyuyor. Doğum başlayana kadar hamile olduğunu fark etmeyen kadınların oranı ise 2500’de bir.

 

Klara Dollan, doğumdan önceki bir ayda karnında hafif bir sertleşme dışında herhangi bir belirtiyi fark etmediğini söylüyor. Doğumdan sonra hekiminin yaptığı açıklamada ise, plasenta önde olduğu için bebeğin hareketlerinin hiç hissedilememiş olabileceği ortaya çıkıyor. Düzenli olarak yüzdüğü için doğum kontrol hapı aldığını ve aylık kanama yaşamadığını söyleyen Dollan, adet döngüsü olmadığı için de gebelikten şüphelenmemiş. Hamilelik boyunca yalnızca iki kez lekelenme şeklinde kanaması olmuş. Sonunda bebeği Amelia’nın 3200 gram ağırlığında sağlıklı bir şekilde dünyaya geldiğini ifade eden Klara Dollan, çok mutlu olduğunu söylüyor: “Hikâyesini ondan saklamayı asla düşünmüyorum, doğru zaman geldiğinde doğum hikâyesini kızıma anlatacağım. Hayat hiç daha iyi olmamıştı, Amelia doğduktan sonra her şey çok daha güzel.”

Facebook Yorumları
Yorumlar
3
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  27 Mayıs 2019 Pazartesi 10:51

  SALAKMILABU

  Cevapla
 •  
  19 Mayıs 2019 Pazar 01:17

  İlişkiye girdiğini biliyormuy muş

  Cevapla
 •  
  27 Mayıs 2019 Pazartesi 10:01

  keyfine bakmış ondan :))


 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön