Dönem makyajları: 1940’lı yıllarda makyaj

Her dönem modanın değişmesi ile beraber makyaj uygulamaları da değişmiş. Dönem makyajları dosyamızda 20. yüzyıl boyunca dönemin modasına göre şekillenen makyajlara göz atıyoruz

Dönem makyajları: 1940’lı yıllarda makyaj

1940’lı yılların yarısı 2. Dünya Savaşı ile geçmiş olduğundan bu dönemde makyajda çok çok belirgin bir fark olmasa da yine de dönemin kendine has bir tarzı var.

 

Yüz: 1940’lı yıllarda beyaz olmak hala en önemli güzellik kriterlerinden biri. O nedenle ten ürünlerinde yine fildişi gibi açık renk pudralar moda. Bundan ziyade artık yavaş yavaş masumiyetten vamp kadına doğru bir geçiş görmek çok mümkün zira artık yuvarlak yüz hatlarından ziyade kadınlarda yavaş yavaş keskin hatlar ve kontörler görmeye başlıyoruz.

 

 

Gözler: Ciltte ve yüz hatlarında olduğu gibi gözlerde de daha net ve keskin bakışlar hatta baygın bakışlar oldukça çekici bulunuyor. Bu nedenle kedi gözü eyeliner stili oldukça popüler. Çok ince olmayan belirgin çizgilerden bahsedebiliriz gözler için. Yalnız 30’lu yıllardaki renkli seçimler yerini daha çok toprak tonlarına ve doğal tonlara bırakmış bu dönemde. Ve tabii ki her dönem olduğu gibi bu dönemde de bol bol maskara ve takma kirpikler oldukça revaçta.

 

Kaşlar: Kaşlarda ince görünüm her ne kadar hala moda olsa da 30’lu yıllardaki gibi kalemle çizilmiş incecik kaşlar yerine doğal görünümlü ama inceltilmiş kaşlar moda. Kaş şekli olarak ise hala yuvarlak formlar tercih ediliyor.

 

 

Dudaklar: Masum kadından vamp kadına geçiş dönemi olan bu sürecin parlak yıldızları elbette ki dudaklar. Günlük makyajda bile kullanılan kırmızı ve baştan çıkartıcı rujlar en popüler olanlar. Genellikle kırmızı ve tonlarında koyu rujlar tercih edilmiş ve dişilik ön plana çıkartılmış.

 

Allık: Şeftali ve pembe tonlardaki doğal yanak kızarması gibi görünen renkler tercih edilmiş yanaklarda. Gölge ışık oyunları için de kontör uygulamaları elmacık kemiklerinin hemen altında yerlerini almaya başlamış.

 

 

Tırnaklar: Yuvarlak kesimli manikürler yapılırken kırmızı oje en çok tercih edilen oje gibi görünüyor.

 

Saçlar: Omuz hizasında katlı kesimler parmak dalgalar ile dalgalandırılmış saçlar moda.

 

 

 

 

 

 

Feraye Aydın

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön