Kepçe kulak estetiği en sık kullanılan estetik türüdür...

Kulak estetiği en sık kulak boyutunu küçültme ya da kepçe durumunu düzeltmek amacıyla yapılır.

Kepçe kulak estetiği en sık kullanılan estetik türüdür...

Kulak estetiği en sık kulak boyutunu küçültme ya da kepçe durumunu düzeltmek amacıyla yapılır. Plastik cerrahide kulağın kepçesinin normalden daha fazla öne doğru kıvrık olması durumuna kepçe kulak veya yelken kulak (protruding ear) adı verilmektedir. Kulak kepçesindeki "Y" şeklindeki kıvrımın yetersiz gelişmesi ya da düz olası, genellikle temel sebeptir.


Halk arasında kepçe kulağı bazen hatalı olarak büyük kulak olarak değerlendirirler. Oysa gerçek neden, kıvrım olması gereken bazı kısımların düz olması, bu nedenle kulağın baş ile daha fazla açı yaparak öne doğru kıvrık olması yani önden bakıldığında kulağın daha fazla görünmesidir. Kepçe kulak durumunu düzeltmek için kulak estetiği yapılır. Bu ameliyatta kulak arkasından girilerek kıkırdak törpülenir ve özel dikişlerle arkaya doğru kıvrık şekil verilir. Bazen de doğuştan kulak kepçesi hiç oluşmaz ya da sadece kulak memesi mevcuttur. Bu duruma mikrotia denir. Bu durumda kulak rekonstrüksüvonu ameliyatları yapılır. Genellikle kulak rekonstrüksüyonu hastanın kendi dokularını kullanarak ya da beraberinde bazı suni maddeleri (protez) kullanarak yapılır.

 

Kulak gelişiminin büyük kısmı (% 80) 5-6 yaşa kadar tamamlanmaktadır. Bu nedenle eğer istenirse çocuk okula başlamadan kulak estetiği ameliyatı yapılabilir. Ancak bu yaşlarda kulak estetiği ameliyatının genel anestezi altında yapılması gerekecektir. Ameliyatın küçük yaşlarda yapılması özellikle çocuğun ruhsal durumunda oluşabilecek olumsuzlukları önleyebilir. Ancak kulak estetiği ameliyatının daha ileri yaşlarda da yapılması mümkündür. Bu durumda ameliyat lokal anestezi ile yapılmaktadır. Ayrıca her yaşta kepçe kulak ameliyatı (otoplasti) yapılabilir. Otoplasti ameliyatı burun estetiği ameliyatı ile birlikte ya da ayrı yapılabilir.


 
Ebeveynler ne yapmalıdır?


Çocukların kepçe kulakları yada kulaktaki şekil bozukluğu hakkındaki hissi sorunlarına ebeveynlerin duyarlı olmaları önerilir; ancak çocuğunuz değişiklik isteyene kadar cerrahi için ısrar etmemek gerekir. Kulakların şeklinden rahatsızlık duyan ve cerrahi isteyen çocuklar genellikle daha uyumlu olmaktadırlar. Bu ameliyat erişkinlerde de yapılabilir ve erişkinler için ek bir risk söz konusu değildir.Ameliyat öncesi değerlendirme


İlk görüşmede doktorunuz şekil bozukluğunu değerlendirecek ve size en uygun ameliyat seklini belirleyecektir. Size işlem hakkında bilgi verecek, ameliyatın nasıl ve nerede yapılacağını söyleyecektir. Bu ameliyat ofiste veya hastanede yapılabilir.


Çocuğunuz küçükse doktorunuz genel anestezi önerebilir, böylece çocuğunuz operasyon boyunca derin bir uyku içinde olacaktır. Daha büyük çocuklar veya erişkinler için doktorunuz bir sedatif (uyku verici) ile kombine ederek lokal anesteziyi tercih edebilir. Bu durumda çocuğunuz uyanık ancak gevşemiş olacaktır.Ameliyat nasıl yapılır?


Kepçe kulak ameliyatı genellikle bir buçuk-iki saat sürer, komplike olgular daha uzun sürebilir.  Tüm ameliyatlarda amaç; kulak kıvrımlarının ideal görünüme getirilmesi ve kulak ile kafa arasındaki açılanmanın uygun ölçülere getirilmesidir. Genellikle düzeltilecek deformiteye uygun operasyon tipine göre kulağın ön yüzündeki kıvrım içine ya da arka yüzüne bir kesi yapılır. Kulak kıkırdaklarının düzeltilecek bölümlerine ulaşılır ve kıvrım oluşturabilmek amacıyla kıkırdak doku hafifçe törpülenerek şekil verilebilir hale getirilir. Daha sonra alınmaya gerek olmayan dikişlerle kıvrım oluşturulur. Gerekirse bir miktar kıkırdak çıkarılabilir. Kulak ile kafa açısı çok geniş olmayan vakalarda kulak ön yüzünden yapılacak giriş ve bir miktar kıkırdak çıkartılması, kulağı normal açısına getirecektir. İleri derecede kepçelik olan vakalarda, kulak arkası kesi ile girilip kulağın kafaya dikişler ile yaklaştırılması gerekir.


Diğer kulak şekil bozukluklarını da düzeltecek ameliyat teknikleri mevcuttur. Hatta doğuştan gelişmemiş kulaklar için kaburga kıkırdağından yeni kulak yapılabilmektedir. Kulak şekil bozukluğunun tipine göre doktorunuz, plastik cerrahi ameliyatların sorunu ne derecede çözebileceğini anlatacaktır.


 
Ameliyat Sonrası?


Erişkinler ve çocuklar Kepçe kulak ameliyatından birkaç saat sonra ayağa kalkıp dolaşabilir ve eve gidebilirler. Hastamızın başı, ameliyatın sonunda şekillenme ve iyileşmeyi kolaylaştırmak için sarılacaktır. Kulaklar birkaç gün ağrıyabilir ancak bu şikayet ilaçlarla kontrol edilebilir.


2-3 gün sonra bu sargı çıkarılarak daha hafif bir pansuman ile baş sarılacak veya 3-4 hafta daha kullanılması önerilen kafa bandına geçilecektir. Doktorunuz kafa bandını özellikle gece kullanmanızı önerecektir ancak bu bandın gündüz de kullanılması kulağın şeklinin daha iyi muhafazasına yardımcı olacaktır. Dikişler genellikle bir hafta içinde alınır veya kendiliğinden eriyen dikişler kullanılabilir.

Normal aktiviteye ne zaman dönülür?


Kulağın büküleceği herhangi bir aktiviteden bir buçuk ay kadar kaçınılmalıdır. Erişkinlerin çoğu işlerine aşağı yukarı 3-4 gün içinde dönebilir. Çocuklar yedi gün civarı bir sürede okula gidebilirler, ancak aktivitelerde dikkatli olmaları gerekir.

Ameliyat sonrası iz kalacak mı?


Kepçe kulak ameliyatlarında gerek kulak arkasından, gerekse kulak içinden yapılan kesiler görünür bir iz bırakmadan iyileşeceklerdir.


Dr. İsmail Büyükçayır
Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi
Estethica ataşehir Cerrahi Tıp Merkezi

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  04 Eylül 2015 Cuma 01:46

  Merhabalar ben kulağım dan rahatsız oluyorum ve amaliyat olmak istiyorum yazdıklarınızı okudum çok güzel anlatmışsınız teşekkür ler herkes adına size bişey sorcam amaliyat fiyatlarını öğrenmek istiyorum ve bi an önce amaliyat olmak istiyorum

  Cevapla

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön