Erkekler en çok neresine estetik yaptırır?

Estetik operasyon denince aklımıza ilk olarak kadınlar gelse de aslında erkekler de dış görünüşünü düzeltmeye oldukça önem veriyor.

Erkekler en çok neresine estetik yaptırır?

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Aysun Bölükbaşı Mamak, kendilerine başvuran erkeklerin hiç de az olmadığını söylüyor ve ekliyor: “Erkekler burun estetiği, göz kapağı cerrahisi, liposuction, meme küçültme ve saç ekimini tercih ediyor. Ayrıca ekonomik kriz dönemlerinde daha çok estetik yaptırıyorlar.”

 

Estetik operayonların tarihi 20. yüzyıldan öteye geçemese de günümüzde bu operasyonlar oldukça yaygın. Estetik deyince daha çok aklımıza kadınlar geliyor ve kadınlar da yakın zamana dek estetik yaptırdıklarını gizliyordu. Oysa günümüzde, dünyada olduğu gibi bu algı Türkiye’de de aşıldı. Hatta estetiğe başvuran erkeklerin sayısı da azımsanmayacak ölçüde arttı ve bu konuda artık erkekler de kadınlar kadar özgüven sahibi.

 

Op. Dr. Aysun Bölükbaşı Mamak, erkeklerin dünyada estetik ameliyatlara artık çok daha sıcak baktıklarını söylüyor. Dünya genelinde erkeklerin yaptırdığı estetik operasyonlar, 1997’den bu yana yüzde 88 artış gösteriyor.

 

Op. Dr.Mamak, konuyla ilgili şu bilgileri veriyor: “ASPS verilerine göre Amerika’da yapılan araştırmada en çok yaptırılan cerrahi işlemler arasında, burun estetiği (rinoplasti) (64 bin), göz kapağı cerrahisi (31 bin), liposuction (24 bin), meme küçültme (jinekomasti) (18 bin) ve saç ekimi (13 bin) olduğunu belirtiyor. Cerrahi dışı uygulamalarda ise botoks (337 bin), lazer epilasyon (165 bin), mikro dermabrazyon (158 bin), kimyasal soyma (90 bin), dolgu (78 bin) dikkat çekiyor. 2010 yılında ise kozmetik işlemlere harcanan toplam da 10,7 milyar Doların, 6,6 milyar Dolarının cerrahi işlemlere harcandığı gözleniyor.”

 

Her 4 erkekten 1’i işi nedeniyle estetiği tercih ediyor

 

Estetik operasyonlarda erkeklerin hemen işe dönebilecekleri prosedürleri tercih ediyor. Özellikle iş dünyasının rekabetçi ortamı, kriz döneminde en üst düzeyde yaşanıyor. Formdan düşmüş, kendine iyi bakmayan üst düzey yöneticiler, kurumu iyi taşımadıkları ve temsil edemedikleri gerekçesiyle daha genç ve fit yöneticilerle değiştirilebiliyor. Kuzey Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre; araştırmaya katılan yüzde 84 oranında erkek, güç ve başarı için çekiciliğin önemli olduğuna inanıyor. Yüzde 42’si ise yüzlerinde herhangi bir yeri değiştirmenin kariyerlerine pozitif yönde etki edeceğini düşünüyor. Yüzde 32’si ise daha genç bir görüntüye sahip olmanın, iş hayatlarına pozitif bir etki yarattığı kanaatinde. Yüzde 22’si ise “kişisel görüntümü, işleri hallederken avantaj olarak kullanırım” anlayışına sahip.

 

Yağ, dolgu enjeksiyonları ve dudak büyütme de erkekler arasında en popüler uygulamalar. Op. Dr. Aysun Bölükbaşı Mamak, her 4 erkekten 1’inin işi nedeniyle estetik ameliyat yaptırdığını söylerken, kadınların ancak yüzde 10’u bu nedenle ameliyata karar veriyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön