Yaşlanmayı geciktiren içecekler...

Maalesef yaşlanmak hayatın önlenemez bir gerçeği ama, ne kadar uzun yaşayacağınızı belirleyen pek çok etken var.

Yaşlanmayı geciktiren içecekler...

Maalesef yaşlanmak hayatın önlenemez bir gerçeği ama, ne kadar uzun yaşayacağınızı belirleyen pek çok etken var. Yaşlanmayı geciktirmek ve yılların getireceği sağlık problemlerini en aza indirmek elinizde. Nasıl mı? Tabii ki akıllıca beslenerek.

 

İşte size yardımcı olacak bazı içecek önerileri:

Pembe greyfrut suyu

 
Pembe greyfrutun kırmızımsı pembe rengi 'lycopene' adı verilen antioksidanttan geliyor. Araştırmalara göre bu madde, cildin düzgün ve yumuşak görünmesine yardımcı oluyor.

Alkol

Az miktarda alkol almanın - bayanlar günde 1 kadeh, beyler günde 2 kadeh- Alzheimer ya da bunamayı önlemeye yardımcı olabileceği düşünülüyor. Yaşlandıkça beyin hücrelerimiz ölüyor ve beyin içinde, beyinle vücut arasındaki sinir hücrelerinin iletişimini yavaşlatan boşluklar oluşuyor. Yapılan araştırmalarda, az miktarda alınan alkolün bu boşlukları önlediği görülmüş.

Kakao

Kakao içinde bulunan aktif kimyasallar kan damarlarının sağlıklı olarak çalışmasına yardımcı oluyor. Gençliğini koruyan bir damar sistemine sahip olmak, yüksek tansiyon, diyabet, böbrek hastalığı ya da bunama gibi problemlerin oluşma riskini azaltıyor.

Pancar suyu

Pancarın içerdiği aktif maddeler kandaki oksijen miktarını artırıyor, damarları yıpranmaktan koruyor ve özellikle beyne giden kan akışını artırıyor. Beyindeki zayıf kan akışının, yaşlanmayla bağlantılı bunama gibi rahatsızlıklarla ilişkili olduğu biliniyor.

Yeşil çay

Yeşil çayda bulunan antioksidantlar, vücuttaki inflamasyonu önlemeye
yardımcı oluyor. İnflamasyonun diyabet, kanser ya da kalp hastalıklarına yol açtığı kanıtlanmış durumda. Günde en az 3 fincan kaliteli yeşil çay içmek, bu hastalıklara yakalanma olasılığınızı yarı yarıya azaltabilir.


Soya sütü

Soya sütü içerisindeki 'isoflovones' adı verilen maddeler, cildin sıkı görünmesini sağlayan kolajenin korunmasına yardımcı oluyor. Dokuların içerdiği kolajen, zamanla bozuluyor ve cilt sıkılığını kaybetmeye başlıyor. İşte, soya sütü bu bozulmayı yavaşlatarak, cildin daha uzun süre sıkı kalmasına yardımcı oluyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön