Bölge bölge Türkiye'nin estetik durumu!

Farklı coğrafyalar, beslenme alışkanlıkları ve kültürel nedenler, estetik operasyonlara yaklaşımı da değiştiriyor.

Bölge bölge Türkiye'nin estetik durumu!

Türkiye’de yılda 50 bin kadar estetik operasyon yapılıyor. 2011 itibarıyla yaklaşık 650 milyon liralık bir hacim. İstatistiklere göre en çok burun düzelttiriliyor. Ancak bölgeden bölgeye estetik operasyon tercihleri ve yoğunluğu farklılık gösteriyor. Birazdan görüşlerini okuyacağınız “estetik, plastik ve rekonstrüktif” cerrahlara göre bu farklılığın nedenleri arasında coğrafya ve beslenme alışkanlıkları gibi fiziksel sebepler olduğu kadar, değişen değer yargıları ve hayata bakış açısı da var.

 

MARMARA
Liposuction ve meme büyütme Op. Dr. Deniz Küçükkaya, bu bölgede erkeklerin saç ekimi, kadınların botoks ve dolguya rağbet ettiğini söylüyor. Ev hanımlarının artık altın değil estetik günü düzenlediklerini, toplanan parayla ameliyat maliyetinin çıkarıldığını belirten Küçükkaya, iş kadınlarının öğle arasında botoks yaptırdığını vurguluyor. Son günlerde büyük meme isteyenlerin sayısı da artmış. Prof. Dr. Onur Erol’a göreyse hastalar doğallıktan yana, ancak bilinçsiz bir grup abartılı operasyonlar yaptırıyor. Erol, “Basen ve bacaklara liposuction, burun ve meme en çok yaptırılan uygulama” diyor.

 

İÇ ANADOLU BÖLGESİ
10-15 yıl önceye dönmek istiyorlar En çok meme büyütme, küçültme ve dikleştirme operasyonlarının yaptırıldığı bölgede, ameliyat için tatil dönemleri tercih ediliyor. Cilt ve vücut germe gibi ameliyatsız uygulamalar için hafta sonları değerlendiriliyor. Op. Dr. Orhan Murat Özdemir “Hastalarım, estetik yaptırdıkları bakar bakmaz anlaşılsın
istemiyor. Kendilerini 10-15 yıl öncesine götürecek vücut ve bedenler istiyorlar” diyor.

 

GÜNEYDOĞU ANADOLU
Öncelik zayıflama operasyonlarında Kebaplarıyla ünlü bölgede obezitenin artması insanları estetik operasyonlara yöneltiyor. Op. Dr. Yakup Sarıgüney “Dünyanın mutfağıyla ünlü bir bölgesinde liposuction, karın germe ve meme küçültme gibi ameliyatların çok fazla yapılması doğaldır” diyor. Op. Dr. Mehmet Mutaf ise jinekomasti denilen, erkekte kadın tipi meme büyümesinin Türkiye’de yüzde 50’nin üzerinde olduğuna dikkat çekiyor.

 

KARADENİZ
Önce burun, sonra meme ve saç Op. Dr. Umut Topal Türkiye’de en çok burun estetiğinin Karadeniz’de yaptırıldığını söylüyor. Burun ameliyatı yaptıranların yüzde 90’ı doğal burun istiyor, ameliyat için okulların tatil olduğu dönemleri bekliyorlar. Topal, burun ameliyatlarını kadınlarda meme büyütme, karın germe, yağ alma; erkeklerde ise saç ekiminin takip ettiğini belirtiyor.

 

EGE
Kulak estetiği Prof. Dr. Atay Atabey, daha çok liposuction ve meme operasyonu yaptırıldığını söylüyor. Karın ve yüz germe operasyonları ikinci sırayı alıyor. Kadın ve erkeklerde ortak talep burun ve gözkapağı estetiği, kepçe kulak ve yüz germe ameliyatları.

 

DOĞU ANADOLU
Yüz bölgesi operasyonları fazla Op. Dr. İdris Elmas, operasyon tercihlerinde coğrafi ve sosyokültürel farkların göz önünde bulundurulması gerektiğini söylüyor: “Doğu Anadolu’da yüz operasyonları fazla.” Erkeklerde burun, kulak operasyonları ve saç ekiminin revaçta olduğunu belirten Elmas, bazı hastaların gizlilik için akşam saatlerinde, ameliyat olduğunu vurguluyor.

 

AKDENİZ
Botoks ve dolgu revaçta Op. Dr. Beyhan Çakır, erkeklerde meme büyümesine bağlı operasyonların arttığını söylüyor. Peki kadınlarda durum ne? Çakır, “Kadınlarda meme küçültme ameliyatları, büyütme ameliyatlarına göre bir adım önde” diyor. Ancak peeling gibi cilt soyma yöntemleri pek uygulanamıyor. Zira güneşin etkili olduğu dönem diğerlerinden daha fazla ve bu da leke riskini artırıyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön