Cilt sorunlarına mucize iksir: serumlar

"Serumlarla birlikte mutlaka cilde nem ve yağ vermesi ve dış etkenlere karşı koruması için krem kullanılmalı"

Cilt sorunlarına mucize iksir: serumlar

Serumlar, anti-aging özellikleriyle cilt bakımının en önemli tamamlayıcısı. Cildin sürekli değişebilen spesifik problemlerini kısa sürede çözen güçlü konsantreler olan serumlar, bu nedenle günlük bakımda çok önemli. Serumlar hakkında bizi aydınlatmasını istediğimiz Shiseido Marka Müdürü Aykut Ünver, sorularımızı yanıtladı. Cildin temel ihtiyaçlarının iyi bir temizleme, ardından dengeleme ve sonrasında nemlendirme olduğunu söyleyen ve bu 3 adımın cilt için vazgeçilmez ihtiyaç olduğunu dile getiren Ünver, “Bu üç adım sağlıklı, çevresel etmenlere karşı dayanıklı ve güzel görünen bir cilt oluşumuna yardımcı olur” diyor.

Uzman ürünler
Ünver’in özel problemlere daha hızlı ve daha etkin sonuçlar almak için önerisi ise serumlar. “Bu konularda uzmanlaşan özel ürünlere ihtiyacımız vardır” diyen Ünver, sözlerine şöyle devam ediyor: “Serumlar burada devreye girer. Cilt bakım serumlarını belli konulara yoğunlaşmış ve uzmanlaşmış ürünler olarak görebiliriz. Hem içerik hem kullanım şekli olarak destekleyici ve alınan etkiyi artırıcı olarak temel bakımlarla kombine kullanılabilen ürünlerdir. Serum tarzı cilt bakım ürünleri kişinin yaşadığı problemlere, cilt yapısına ve beklentisine göre farklı amaçlar taşır. Mesela genç ciltlerde yaşanan en yoğun sorun aşırı yağlanma, gözeneklerin genişlemesi ve sivilcelerdir. Yaşla beraber cildin tipi değişmese de durumu değişir. Hem doğal yaşlanma hem de çevresel etmenlerden dolayı cilt değişim gösterir. Cildin hem neminde hem de yağında azalma görülür, cildin yüzey yapısında bozulma ve hayati önem taşıyan alt tabakalarda değişimler yaşanır. Cildin sıkılığını veren kolajen, elastikiyeti sağlayan elastin lifler ve nemi yaratan hiyalüronik asit üretiminde azalma görülür. Ciltte çizgilenmeler, kırışıklıklar, sarkma ve donuk görünüm gibi sonuçlar gözle görünür şekilde yaşanır. Bu azalma özellikle kadınların menopoz dönemi ve sonrasında hızla artar. İşte bu problemlere karşı daha hızlı sonuç almak için temel bakımı serum tarzı uzman ürünlerle destekleyebiliriz. Temel bakımda nemlendiriciler bir çok işlevi bir arada toplayan özellik taşırken serumlar ise tek bir konuya odaklanır. Dolayısıyla serumları günlük nemlendiricilerle beraber kullanmak gerekir. Tek başına kullanım cildin ihtiyacının tamamını vermeyebilir.”

Mutlaka nemlendirici de kullanın
Diğer bir ayrıntı da serumların tek başına kullanılmaması gerektiği. Üzerine mutlaka cilde nem ve yağ vermesi ve dış etkenlere karşı koruması için krem kullanılmalı. Cildi serumla onarırken, onu krem kullanmayarak korumasız ve nemsiz bırakmak yapılan en büyük hatalardan biri.

Cildi onarmada daha etkili
Yüksek konsantre seviyesine sahip olan serumlar, kremlere göre cilde daha fazla etki gösteriyor. Aktif madde oranı yüksek olan bu ürünler, sıvı formundan dolayı kolayca emilerek cildin alt katmanlarında çalışıyor. Bu sayede yine cildin üst katmanında çalışan kremlerle kıyaslandığında çok daha iyi absorbe edilip, cildi onarmada daha etkili oluyor.

Her soruna farklı serum
İhtiyaçlara göre serumların işlevleri değişiklik gösteriyor. Aykut Ünver, ciltte nemsizlik yaşanıyorsa cilde ek nem desteği yapacak bir seruma ihtiyaç olduğunu söylüyor. Eğer sorun pigmentasyondan kaynaklanan lekelenmeyse ona yönelik bir serumla bakımı desteklemek gerekiyor. Cildin doğal gücününün azalmaya başladığı ve daha kırılgan hale geldiği olgun yaşları hedefleyen serumların diğer kategorilere göre daha çok öne çıktığını söyleyen Ünver, sözlerine şöyle devam ediyor: “Çünkü istenmeyen yaşlılık belirtilerinin başında sarkma, kırışıklıklar ve çizgilenmeler gelir. Bununla birlikte son 5 yıldır, özellikle ‘erken yaşlanma’ için geliştirilen ve 30’lu yaşları hedef alan serumlar öne çıkıyor. Özellikle stres, güneş ışınları ve diğer çevresel etmenlerce oluşan erken çizgilenme, esneklik kaybı ve donukluk gibi yaşlanma belirtilerinin erken yaşlarda ortaya çıkmasını engelleyen serumlar, yeni trend olarak piyasada rağbet görüyor.”

Serpil Çekin

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön