Sıcak hava ve klimalar cilt yaşlanmasını hızlandırıyor!

Cildimizin yaşlanmasını ve kurumasını engellemenin yolları var.

Sıcak hava ve klima cilt yaşlanmasını hızlandırıyor

Türkiye genelinde 35 derecelerin üzerine çıkan sıcaklıklardan kaçınmak için klima karşısında uzun saatler geçirmeye başladık. Buna bir de tatil sezonun açılmasıyla bilinçsiz güneşlenme de eklenince cildi kurutarak mat bir görünüme bürünmesine ve olduğundan daha da yaşlı görünmesine neden olabiliyor. Aşırı kuruluğun cildi matlaştırdığını ve olduğundan yaşlı göstermenin aynı sıra kuruluğa bağlı egzamaların ortaya çıkabileceğini belirten Emsey Hospital Dermatoloji Uzmanı Uzm. Dr. Serpil Özyılmaz cildimizi sıcak ve klimalar tarafından kurutulan ortamın etkilerinden korumanın cildi yaşlandıran faktörleri kontrol altına alabileceğini belirtti.

 

Sık ve sıcak suyla duş, güneş ve deniz cildi kurutuyor

Cilt kuruluğunun derinin üst tabakasının yaklaşık %10’luk kısmını oluşturan suyun miktarının azalmasıdır. Kuruluk deride çatlamaya, kaşıntıya ve kuruluğa neden olarak deri tabakasını matlaştırıyor.

 

Cilt kuruluğu olan kişilerin çoğunda altta yatan bir hastalık bulunmaz. Genellikle cilt kuruluğunun nedeni çevresel sıcak suyla çok sık duş almak, kimyasal maddeler içeren deterjanlara maruziyet, dar ve sık dokunmuş giysilerin neden olduğu sürtünme, sık sık hava yolculuğu gerçekleştirme, rüzgara maruz kalma, hava kirliliği ve klima kullanımıdır. Kuru cilde sahip olan kişilerin büyük çoğunluğunun sıcak havalarda serinlemek için sık sık duş alan kişiler ve klimalı ortamlarda fazla kalan kişilerin oluşturduğu görülmektedir.  

 

4 DOĞAL CİLT BAKIM ÖNERİSİ Evinizde bulunan malzemeleri kul... DOĞADAN GELEN GÜZELLİK: CİLT TEMİZLEYEN SABUN TARİFLERİ Doğal ürünlerle, güzellik sabunl...

 

Güneş ve denizin tuzlu suyu da cildi kurutuyor

Yazın cilde bir koruma sağlamadan dışarıda uzun süreli kalmak, güneş ışınlarının cildin alt deri tabakasına nüfuz etmesine, cildin nem ve yağdan mahrum kalmasına neden olur. Bu durumun önüne geçebilmek için en düşük 15 SPF güneş koruyucu kullanmak ve güneş ışınlarının etkisini en fazla gösterdiği 11:00 - 15:00 saatleri arasında dışarıya çıkmamaya özen göstermek gerekiyor. Denizin tuzlu suyu da cildi kurutucu bir etki yapacağından, denize her girişimizden sonra sabun kullanmadan, duş almak ve güneş koruyucu SPF faktörlü kremlerimizi yenilememiz gerekir.

 

Derinin parlaklığını yitirmesi ve kaşıntıya dikkat!

Ciltteki kuruluk probleminin ilk belirtisi, derinin parlaklığını yitirmesi, ince kepeklerin dökülmesidir. Kuruluk miktarı arttıkça ciltte gerilme hissi, pullanma ve soyulmalar, kepeklenmeler ve çatlaklar oluşur. Sonraki aşamada ise ciltte kaşınmalar meydana gelir.

 

 

Cilt kuruluğunu önlemek ve daha sağlıklı bir cilde kavuşmanın yollarını...

Bol su için: Cilt kuruluğu vücuttaki nem miktarının azalmasıyla ortaya çıkar, özellikle yaz aylarında bol su tüketmeliyiz. Sağlıklı bir cilt için yaz-kış  günde yaklaşık 10 bardak (2 litre) su içmeliyiz.

 

Banyo süresini kısa tutun: Duşta uzun zaman geçirmemeli ve çok sıcak suyla yıkanmamalıyız. dakikalarca banyo köpükleriyle duş almak kuruluğu artırıyor. Dolayısıyla banyo ve duş alma sürenizi 10 dakikayla sınırlayın. Ve suyun çok sıcak değil, ılık olmasına dikkat edin.

 

Nemlendirici kullanın: Duştan sonra cildiniz nemliyken mutlaka nemlendirici krem kullanmalıyız.

 

Sabun kullanımını sınırlayın: Sabunlar ciltte kuruluk problemine neden olacağından, yazın serinleme amaçlı gün içerisinde alınan duşları daha kısa tutmalı ve mümkünse bu ara duşlarda sabun kullanımından kaçınmalıyız. Temizleyici olarak tercihiniz yine de sabunsa, PH düzeyi 5,5 olan ya da yağ-gliserin oranı yüksek sabunlara yönelin.

Deterjan, aseton ve kimyasallar maddelerle temas etmekten kaçınmalıyız.

 

Klimayla serinlerken dikkat: Klimanın kullanıldığı ortamlarda nem miktarı düşeceği için bulunduğumuz ortamı da nemlendirmeliyiz. Özellikle trafikte uzun süreli klimalı araç kullanırken, arada bir camları açarak havanın değişmesine izin vermek faydalı olacaktır.

 

Cildinizi nemlendirin: Cilt tipiniz kuruysa daha yoğun nem içeren kremler kullanın. Banyonun ardından vücut yağlarıyla cildinizin daha nemli olmasını sağlayabilirsiniz. Cildinizi yumuşatmaya destek olan saf zeytinyağı ve haftalık uygulayacağınız nem maskeleri kullanın.

 

Cilde iyi gelen besinler
+15
Evet bakımlı olmak ve güneşten korunmak, cilt sağlığı için çok önemli ama iyi beslenmeden olmaz. Pırıl pırıl bir cilde sahip olmanın yolu, mideden geçiyor. İşte sofralardan eksik edilmemesi gereken cilt dostu gıdalar... 

 

Güneşten korunmayı biliyor musunuz? Güneşte ne kadar ve nasıl kalmalı? Basit soruların cevaplarını belki de bilmiyorsunuz. Testi cevaplayın, öğrenin.
1. Güneş ışınlarının en tehlikeli olduğu saat aralığı hangisi?
2. İlk güneşlendiğiniz gün güneş çarpması doğaldır.
3. 15 gün koruyucu kremlerle cildiniz bronzlaştı. Artık koruyucu krem kullanmanıza gerek yok.
4. Güneş ışınları 25 yaşından sonra cildi kırıştırmaya başlar.
5. Siperlikli şapka kullanmak yüzünüzü güneşin zararlı ışınlarından korumaz.
6. Cildiniz güçlü ve kızgın güneş altında güneşlenseniz bile zarar görmüyor. Güneş kremi kullanmasanız da olur:
7. Cildiniz için güneşten koruyucu kullanıyorsunuz ama saçlarınız için koruyucuya ihtiyaç duymuyorsunuz, çünkü saçlar güneşten zarar görmezler.
8. Eğer susamadıysanız çok sıcak günlerde su içmenize gerek yok.
9. Gölgedeyseniz sorun yok. Güneş betondan, sudan, kumdan yansıyıp yakmaz.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön