Ellerinizi soğuktan koruyun

Soğuk havaların etkisi ile ellerinizin kurumasından, hasar görmesinden şikayetçi misiniz? M-Onep Nişantaşı Dermatoloji Uzmanı Dr. Seçil Engin Uysal ellerinizi soğuk havalardan korumanın yollarını anlattı.

Ellerinizi soğuktan koruyun

Kış mevsiminin gelmesi ile beraber eller olduğundan daha fazla olumsuz etkiye maruz kalıyor. Dermatoloji Uzmanı Dr. Seçil Engin Uysal, yaşlılık belirtilerinin yüzümüzden önce ellere yerleştiğini, bu nedenle yaş ilerledikçe özellikle de soğuk kış günlerinde ellerin çok daha özenli bakım istediğini vurguluyor. İşte ellerinizi soğuk havalardan korumanın yolları:Kurutmayan temizleyiciler kullanın: Ellerinizi kurutmayan temizleyici kullanımına dikkat edin. Her el yıkama sonrası ellerinizin nem kaybettiğini unutmayıp çok sık el yıkamadan kaçının.Ilık suyla yıkayın: Ellerin ılık suyla, cildi kurutmayan sabunlarla yıkanmasına dikkat edin.

 

Elleri nemsiz bırakmayın: Nemlendirici kullanmaya önem gösterin, ellerinizi sık sık nemlendirin.

 

Güzel eller için zeytinyağı ve E vitamini: Shea yağı, gliserin, zeytinyağı ve vitamin E içeren nemlendiriciler ile el sağlığınızı koruyun.

 

Mutfakta kesinlikle eldiven: Temizlik ve mutfak işleri sırasında, mümkünse içi pamuk kaplı, eldiven giyilmesine önem verilmelidir.

 

Soğuktan korunun: Çatlamış ve pürüzlü elleri olan kişiler soğuk havalarda dışarı çıkarken mutlaka eldiven giyilmelidir.

 

Tahriş olmasın: Deriyi tahriş edici maddelerle temas etmeden önce de mutlaka eldiven kullanın.

 

Kış aylarında egzamaya dikkat: Kış aylarında en fazla rastlanılan deri hastalıklarından biri de egzamadır. Egzama oluşumunun en sık izlendiği deri bölgesi ise ellerdir. Ellerin çok fazla yıkanması, suyla, sabunla ve kimyasal maddelerle temas etmesi nemsizliğe ve kuruluğa neden olur. Bu durumlarda dermatoloğa başvurarak egzama tedavisinin en erken zamanda başlanması önemlidir.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön