Kim demiş evlilik tek eşliliktir diye!

“Kırılan Kalplerin Elkitabı – Tarih Boyunca Ters Giden Aşklar”da evliliğin ve aşk acısının tarihine ışık tutuyor.

Kim demiş evlilik tek eşliliktir diye!

Evlilik ve tekeşlilik, birbirinin olmazsa olmazı mıdır gerçekten? San Franciscolu gazeteci Meghan Laslocky, sözde tekeşliliğin maskesini düşürmek için yeni kanıtlar sunuyor. Geçtiğimiz günlerde ABD’de yayımlanan “Kırılan Kalplerin Elkitabı – Tarih Boyunca Ters Giden Aşklar”da evliliğin ve aşk acısının tarihine ışık tutuyor. Evliliğin tekeşlilikle bir tutulamayacağını gösteren beş neden sayıyor.

 

1. Bildiğimiz anlamdaki evlilik yeni bir buluş

Evliliğin tarihine bakıldığında, iki insanın sevgi ve aşk bağı çerçevesinde birleşmesi çok yeni bir düşünce. Geleneksel olarak daha ziyade bir iş veya ticaret anlaşması gibiydi. Mal mülk birleştirmek, ailelerin çıkarlarını, bazen nüfuzlarını pekiştirmek için yapılırdı. Aşk için evlenme fikri Batıda 18. yüzyılda, Aydınlanma çağıyla birlikte ortaya çıktı. Türkiye’de daha da yeni olduğu rahatlıkla söylenebilir.

 

2. Belgesel kanallarından öğrendiklerimiz

Meghan Laslocky hayvanlar âleminde olup bitene de dikkat çekiyor. Tekeşli olduğunu sandığımız türler bile, gerçekte ellerine geçen fırsatları değerlendirmekten geri durmuyor. 4000 memeli hayvan türünden tekeşli yoldan gidenlerin oranı yüzde 3 bile değil. Üstelik onlarda bile sık sık görüntüden ibaret.

 

3. Üreyen çiftler birlikte kalır

Eşinden ayrılmaz sanılan cennet papağanı dahi uygulamada “sosyal tekeşli”. Yani tek bir eşle birlikte yavrularını büyütürken, ara ara başka partnerlerle kaçamak yapmaktan geri durmuyorlar. Bilim insanları bunun türün devamı için avantaj sağladığını vurguluyor.


4. Toplumun dediği olur

“Kırılan Kalplerin Elkitabı”nda sözü edilen bir araştırmaya göre, modern toplumların yarısından fazlası evlilik dışı ilişkiyi yasaklamıyor. Hatta pek çok kültürde kaçamak yapmak ya da evlilik yanı sıra başkasıyla ilişki sürdürmek, başarılı bir evliliği bitirmek için bir neden olarak görülmüyor.

 

5. Herkesin mutluluk arayışı kendine

164 çift üzerine 20 yıl boyunca yürütülen bir araştırma yapılmış. Çokeşli takılanların evli oldukları partnerlerin yarısı, bunu bir mutsuzluk kaynağı olarak algılamıyormuş. “Açık evliliklerdeki” boşanma oranı da diğerlerinden daha yüksek değilmiş. Tabii siz bir de diğer yarısına sorun. 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön