Evlendiniz! Peki ya sonra ne olacak?

Evlilik sezonu geldi çattı. Peki evlilik hakkında ne kadar biliyorsunuz?

Evlendiniz! Peki ya sonra ne olacak?

Mutlu bir evlilik hayalleri kuruyorsunuz ama evlilikte dikkat etmeniz gereken noktalar da var. Bunları “Marriage, A History: How Love Conquered Marriage.” Kitabının yaz Stephaniarıe Coontz Washington Post’a anlatmış.

İşte evlilik hakkında bilmedikleriniz...

İnsanlar evliliğe eskisi kadar değer vermiyorlar...
İnsanlar eskisi kadar evlilik kurumuna değer vermiyorlar bunun yerine ilişkide eşitliğe, samimiyete ve sadakate daha çok değer veriyorlar. Bu nedenle boşanıyorlar.

Çalışan kadını evde bekleyen görev...
Çalışan ve çocuklu kadınlar eve geldiklerinde en az 20 dakikalarını ev işlerine harcıyorlar. Yani mesaileri hala bitmemiş oluyor. Erkekler ücretli işte çalışmaya devam ederken kadınlar mesailerini evde harcıyorlar. Evlilikte varolan bu cinsiyet eşitsizliği, kadının ebeveynlikteki öneminden ve domestik sorumluluklarından kaynaklanıyor. Kadınlar işlerinden ayrılıp tekrar döndükleri vakit iş yaşamına alışmada problemler yaşıyorlar.

Boşanma yıpratıcıdır...
Boşanma iki taraf ve çocuklar için yıpratıcı bir süreçtir fakat işlemeyen, yolunda gitmeyen bir evlilik kadar da yıpratıcı olamaz.

Bunun yanı sıra uzmanlar boşanmış ailelerin çocuklarında daha çok davranış bozuklukları olduğunu saptamış. Bunun asıl nedeni yolunda gitmeyen evliliklerin sorunlu bir şekilde bitmesi.

Evli çiftler çocukları ile daha az zaman geçiriyor...
Amerika’da 1965’te yapılan bir araştırmada annelerin her hafta çocukları ile 10 saat geçirdiği toplanmış. O zamandan bu yana anneler çocukları ile kurdukları iletişim zamanını artırdı ama aynı zamanda çalışma saatleri de arttı. Üniversite mezunu ve kariyer hedefi olan kadınlar doğumlarının ilk yılında işe başlamalarına rağmen üniversite mezunu olmayan annelerden çocukları ile daha çok zaman geçiriyorlar. 2007 senesinde ekonomist Garey Ramey ve Valerie Ramey tarafından yapılan araştırmaya göre, üniversite mezunu kadınlar çocukları ile haftada 21.2 saat geçirirken, düşük eğitimli anneler 15.9 saat geçiriyorlar.

Sosyal hayatın yapı taşı: Evli çiftler..
Sosyolog Naomi Gerstel ve Natalia Sarkisian’ına göre evli çiftler çekirdek ailelerinin ötesinde diğer aile üyeleri ile daha az görüşüyor. Eşi olmayan erkekler, anne ve babası evli olanlara göre daha çok arıyor.

Ekonomik olarak, modern evliliği daha da zorlaştırıyor. Fakat iki tarafında çalıştığı evliliklerde hem boşanma oranları daha düşük hem de evlilik eskisinden daha çok avantaj getiriyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön