Editörler soruyor: Astrolojik meraklarımız

HTHayat.com editörleri, astrolog Kristin Demirci'ye astroloji ile ilgili merak ettiklerini sordu!

Astroloji ile ilgili merak ettiklerimiz

HT Hayat ekibi olarak astrolojiye duyduğumuz meraka yenik düştük, astroloji köşe yazarımız Kristin Demirci'yi köşeye sıkıştırdık!

 

Anladık ki sıradaki iş, ekipçe sıraya geçip kişisel yıldız haritalarımıza baktırmak olacak! Daha detaylı cevapları ancak o zaman alabileceğiz. Şimdilik 'astrolojiye giriş' düzeyindeki sorularımızla idare ediyoruz. İşte HT Hayat ekibinin astroloji merakı:

 

-Eylül ayında hem Ay hem de Güneş tutulması olacakmış, bu olaylardan nasıl etkileneceğiz?

Bu ay gökyüzü oldukça hareketli ve stresli. 13 Eylül’de Başak’taki Güneş tutulmasını, 28 Eylül günü gerçekleşecek Koç burcundaki Ay tutulması takip edecek. 6 Eylül’de Retro hareketini sonlandıran Venüs’ten sonra, 17 Eylül’de bu defa Merkür geri gitmeye başlayacak. Ay sonunda etkili olacak bir de Mars Satürn karesi var. Yani bu ay stratejik ve sakin davranmamız gerekiyor. Ayın 2. yarısı ilk yarısına nazaran çok daha sert geçebilir. HT Hayat okuyucuları için, tutulmalar ve diğer transitlere dair ayrıntılı yazılar hazırlamaktayım.

 

-Yıldızlar, gezegenler 2000 yıl önce şu an bulundukları yerde değillermiş, şimdi bizim doğduğumuzda varolan dizilime göre mi haritalarımız yorumlanıyor, yoksa bununla ilgili güncellemeler yapılıyor mu astrolojide?

Tropical Zodyak yani Koç burcunun ilk derecesini (bahar ekinoksu) yılın başlangıcı olarak alan ve Zodyak çemberini mevsimsel olarak bölen, aynı zamanda benim de kullandığım Batı astrolojisinde, bahsettiğiniz precession farkı uygulanmaz. Ancak Sideral Zodyak temeline kurulu Vedic Astrolojisinde, yıldızların değişen konumlarına göre düzeltmeler yapılır.

 

-Ayın insanları etkilemesi ile ilgili: Bazı kaynaklar ayın insanları denizleri etkilediği kadar etkileyemeyeceğini öne sürüyor, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Ay bizi ne düzeyde etkiliyor?

Bir astrolog olarak bu sorunun cevabını “Hayır! Ay’ın insanlar üzerinde belirgin bir etkisi yoktur! “gibi cevaplamam komik olurdu! : ) Ay’ın yeryüzündeki tüm canlıların büyümesiyle bir ilişkisi varken, insanları diğer canlılardan ayrı tutamayacağımızı düşünüyorum. Ay doğadaki değişimleri birebir etkiliyor ise, insan doğadan bağımsız var olabilir mi? Sadece astrolojide değil, dünyanın bütün din ve mitolojilerinde de Ay’a büyük önem verilmiştir. Dünyanın uydusu ve yoldaşı olan Ay, Astrolojide duygularımıza rehberlik eden gök cismidir. En basitinden, Ay’ın fazlarına göre duygu hallerimiz ve ihtiyaçlarımız değişkenlik gösterebilir.

 

-Hala ışığını göremediğimiz, belki de henüz varlığını bilmediğimiz gezegenler ve yıldız sistemleri de bizi astrolojik olarak etkiliyor olabilir mi?

Elbette, neden olmasın? Astroloji fevkalade engin bir öğreti, sembolizmin dili ve insanın hikayelerini insana aktardığı için asla sabit değil. Antik astroloji bilgilerinde, sınırımız Satürn iken, şimdi Plüton. Pek çok asteroid de keşfedildi. İnsanlık geliştikçe, sınırları genişliyor, vizyonları değişiyor. İnsanlık hakkında yeni hikayeler yazarak, kendimizi keşfediyoruz. Bilimin bile henüz ulaşamadığı koca bir evren varken, astroloji için neden bu potansiyel var olmasın?

 

-Hayvanların burcu var mıdır?

Yaşayan her şeyin, gerçekleşen her olayın bir doğum haritası vardır. Evcil hayvanların da doğum haritalarına göre potansiyelleri tespit edilebilir diye düşünüyorum. Yine de hayvanların haritaları konusunda uzman değilim. Astrolojide hayvanların ya da bitkilerin burçlarını ayrı ayrı incelemek yerine, gezegen yöneticiliklerini kullanırız. Örneğin astrolojide Mars yırtıcı ve vahşi hayvanları, Satürn sürüngenleri, Jüpiter genelde büyük ve kanatlı hayvanları, Neptün deniz canlılarını, Venüs güvercin, bülbül gibi barışın ve aşkın simgesi olan canlıları temsil edebilir. Yine yaşlı ağaçlar Satürn’ün, uzun ve hafif bitkileri Jüpiter’in, hoş kokulu meyve ve baharatlar Venüs’ün yöneticiliğindedir. Örnekler verdim ama skala gerçekten de çok geniş. Bazen bir şeyin birden fazla yönetici gezegeni de olabilir.  

 

-Çocuklar astrolojik değişimlerden etkilenir mi? (Örneğin Kanlı Ay, Dolunay, Jüpiter etkisi vs.)

Elbette. Eğer bir çocuk transit Satürn’ü haritasının 4. Evinde ağırlıyorsa, ailesi ve yaşadığı yerle ilgili sıkıntılarla yüzleşmek zorunda kalabilir. 5. Evdeki Satürn çocuğun eğlenmeye ve oyunlara daha az zaman ayıracağı, hayatı daha ciddiye alacağı bir zamanı gösterebilir. Bu aşamada çocuğun belli bir ilgi alanında uzmanlaşması için teşvik edilmeye ihtiyacı vardır. Jüpiter bir çocuğun 3. Ya da 9. Evinde transit halindeyse, çocuğun sınavlarda daha başarılı olacağından bahsedilebilir. Yeni bir dil öğrenmesi için yönlendirilebilir. Dolunaylar genelde ilişkilerde zorluk anlamına geldiği için, çocuklar ebeveynleri arasında geçen olaylardan bire bir etkilenebilirler. Fakat çocukların, yetişkin bireylerin aksine, seçenekleri kısıtlıdır. Dolayısıyla bütün ebeveynlerin Astrolojinin ışığında çocuklarının potansiyellerini keşfederek, onlar için en doğru kararları ve yaklaşımları uygulamalarını öneririm.

 

-Koç burcuyum. 2015 bitmeden ameliyat olmayı düşünüyorum. Sizce hangi zamanlar uygun olur?

Sağlık astrolojisi konusunda bilhassa dikkatli davranıyorum. Yani 10 kişiye bir ameliyat zamanı önersem, 10 kişiden muhakkak bir tanesi sonuçtan memnun kalmayabilir. Zira Astroloji yüzde yüz bir kesinlikte işlemez. Eğer doğum bilgilerinize sahip olsaydım, bir ameliyat günü yerine, ameliyat olmanızı önerebileceğim bir “dönem” seçerdim. Bir de hangi günü önerirsem önereyim, doktorunuzun ajandasıyla uyuşmayabilir. Böyle bir durumda da Astroloğunuzdan önce doktorunuza güvenmeniz gerekir.

 

-2016 Koç burcu için neler getirecek?

13 senedir astroloji yapıyorum, genel burç yorumlarının kişisel harita incelemelerinin yerini dolduramayacağını anlatamıyorum : ) Ama madem HT Hayat ekibi olarak sordunuz; Koç burcunun disiplini elden bırakmadan çalışması ve kariyerini sağlamlaştırması gereken bir yıl. Bu yıl büyük beklentilere girmenin değil, zihinsel gelişime zaman ayırma ve yeni bir gelecek inşa etme aşaması.

 

-Boğa burcuyum, önümüzdeki aylarda yeni bir eve taşınmayı, hayatımda bazı değişiklikler yapmayı planlıyorum. Bunun için uygun olan ya da olmayan bir zaman öngörüyor musunuz?

Haritanızı bilmediğim için spesifik zamanlar öngörmem mümkün değil. Ancak Jüpiter Başak burcunda, Satürn Yay burcunda ilerliyor. Dolayısıyla bu tarz değişikliklerin kalıcı ve verimli olmasını istiyorsanız çok fazla seçeneğiniz yok. Merkür’ün Yay burcunda ilerleyeceği dolayısıyla Jüpiter’le “karşılıklı ağırlama” durumuna geçeceği 20 Kasım – 10 Aralık arasındaki dönemi değerlendirebilirsiniz.

 

 

-Ayın belli evrelerinde yapılması ve yapılmaması gerekenlerle ilgili şeyler duyuyorum; saçlar yeniayda kesilmeli, önemli adımlar dolunayda atılmalı gibi… Bunların astrolojik açıdan bir açıklaması var mıdır?

Her şeyin astrolojik bir açıklaması var. Astroloji yaşamın dışında bir şey değil ki. Astrolojide tek bir şeye bakarak değil, komplike pek çok şeyi sentezlemeye çalışarak ilerleriz. Bir de dolunayda önemli adımlar atılması önerilmez.

 

-Erkek arkadaşım ve ben 2015'in ilerleyen zamanlarında ilişkimiz adına ciddi bir adım atmayı planlıyoruz. Astrolojik açıdan 2015'in son ayları uygun mudur yoksa 2016'yı beklemeli miyiz?

İlişkinizin bereketi ve uyumu açısından Jüpiter Terazi dönemine denk gelen zamanlar seçmenizde fayda var. Yani 2016 Ekim ayından itibaren bir tarih belirlemenizi öneririm. O zamana kadar neler yaşayabileceğinizi, krizlerle nasıl baş etmeniz gerektiğini de astrolojiye danışabilirsiniz.

 

-Ben Yay, erkek arkadaşım Boğa burcu... İlişkimiz 14 Şubat'ta başladı. İlişkimizin burcu ilişkimizin karakteri üzerinde etkili midir? Bu iki burç yan yana uyumlu mudur?

Bir ilişkiyi incelerken, kişilerin burçları üzerinden değil, haritaları üzerinden bir fikir edinmeye çalışırım. Misal biri normalde çok sakin ve uzlaşmacıdır. Fakat bir diğeriyle ilişkisinde öfkeli bir insana dönüşebilir. Bazen karşımızdakinin iyicil özelliklerini ortaya çıkarır, bazen de kötücül taraflarını uyarırız. Bunların tümünü synastry ismini verdiğimiz iki haritanın karşılaştırılması yöntemiyle açıklayabiliriz. Bu kişiler birbirlerini tamamlamaya uygun mu? Bu ilişki bir sevgi ilişkisi mi? İlişkinin ipleri kimin elinde? Kim aldatmaya ve yalan söylemeye yatkındır? gibi pek çok sorunun yanıtını verebiliriz. Tabii ilişkinin başladığı zaman olumsuzsa, ilişki de olumsuz etkilerle başlamış olur. Bu durumda ilişkinin akıbetini belirleyici olabilir.

 

 

Kristin Demirci'den güncel astroloji yorumları için takipte kalın!

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
  •  
    08 Eylül 2015 Salı 21:15

    Terazi burcunun dertleri niye bitmiyor. Hayatımda biraz huzur ve bana çektirenlerin bu hayatta cezalandırılmasını. Cevabınızı dört gözle bekliyorum. Şimdiden teşekkürer.

    Cevapla

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön