Babalar ebeveyn olup kariyer yapamaz mı?

ABD’de eşi çalışan babaların yüzde 32’si haftada en az bir kez İngiltere’de ise 1.4 milyon erkek çocuklarına bakıyor. Vardiyalı çalışma saatleri ve yoğun iş temposu Türkiye’de babaların çocuklarına yeteri kadar zaman ayırmalarını engellese de tecrübeli babalar işin sırrını çözmüş

Babalar ebeveyn olup kariyer yapamaz mı?

Çalışan babalar çocuklarıyla daha fazla zaman geçirmenin yollarını ararken, çalışan anneler için çok tanıdık olan bir soruyla karşılaşıyorlar: “Ebeveynliğe özel sorumluluklarla kariyer ilerlemenizi nasıl dengeleyebilirsiniz?” İngiltere ve ABD’deki yasa koyucular aile dostu çalışma politikaları için yasa tekliflerini değerlendirirken, birçok baba halen aktif ebeveynlikle kariyer başarısı arasında bir seçimyapmakla karşı karşıya olduklarını hissediyor. Regus’un küresel araştırmasına katılan babaların yüzde 58’i esnek çalışma uygulamalarının daha fazla aile dostu olduğunu bildirirken, şirketlerin yüzde 72’si de esnek çalışmanın üretkenliği artırdığını söylüyor. Çalışanlara nerede ve ne zaman çalışacaklarını seçme imkânı vermek, onların trafikte geçirdiği zamanı azaltıyor, aile hayatına uygun olan saatlerde çalışmalarını ve pahalı bakıcılıkmasraflarını kısmalarını sağlıyor. Çalışan anneler kadar, çalışan babaların da ebeveyn sorumlulukları için kariyerlerini feda etmeleri gerekmiyor. Ancak yeni jenerasyon babalar çocuklarıyla daha fazla zaman geçirmek istiyor. Bu personellerin dikkatini çekmek veya elinde tutmak isteyen şirketlerin ise onların işhayat dengesini iyileştirecek seçenekler sunmaktan başka yöntemkalmıyor.

Baba olmak başarıyı tetikliyor!
Babalık duygusunu olumlu şekilde yaşamak, kişinin kendi olgunlaşma süreci açısından yararlı oluyor. Psikiyatr Prof. Dr. Hakan Yöney, “Bu durumun da kariyerine olumlu yansıyacağını düşünebiliriz. Profesyonel Zekâ kavramında ele aldığımız bileşenlerden birisi olan ‘Profesyonel Ben’ kişinin özel yaşamındaki ‘Ben’inin üzerine inşa edilir. Çalışan kişinin birey olarak olgunlaşmasının profesyonel tutumve davranışlarına da aynı şekilde yansıması beklenir. Ayrıca ‘Beyinsel Esneklik’ açısından da son derece yararlı olabileceği kanaatindeyim” diyor. Çocuk büyütme sürecinin anne ve babaları dar bakış açılarının ötesine geçmeye zorladığını söyleyen Yöney, çocuğun ebeveynlerini geliştirip, esnek bakış açıları kazandırdığını belirtiyor. Yöney’e göre, bu durumyine kişinin iş yaşamına ve ilişkilerine yansıyor. Baba diğer çalışanlara karşı daha kabul edici, daha uyumlu ve anlayışlı oluyor.

Büyükşehir ve vardiyalar babaları yoruyor!
Simya Gelişim Danışmanlık Kurucu ve Yönetici Ortağı Kağan Ünver, özellikle orta yaştaki ve daha çok büyük şehirlerde yaşayan baba ve çocuk arasındaki iletişimin daha kuvvetli olduğunun gözlemlendiğine dikkat çekiyor. Ünver, yoğun çalışan kişiler de, üretim sektöründe özellikle vardiyalı çalışanlarda bu oranın daha da düştüğünü vurguluyor ve ekliyor: “Yoğun iş temposunda çalışan baba göstermek istediği ilgiyi çocuğuna yeterince gösteremediği için zaman zaman üzüntü yaşayabiliyor.” Babanın bu konudaki önündeki engelleri düşünmek ve bunlara çare bulmak gerektiğini söyleyen Ünver, “Eğer baba vardiyalı çalışıyor ya da bedenen çok yorulduğu bir işte çalışıyorsa ne yapabilir ki?” sorusunun altını çiziyor.

‘Birlikte geçirilen zamanın tadını çıkarmak lazım’
Adidas Group Finans ve İnsan Kaynakları Direktörü Uğur Melih Özyedierler'in kızı İrem Özyedierler 13 yaşında. Özyedierler, özellikle kariyerinin son 4-5 yılında iş ve özel hayat dengesini kurabilmeyi başardığına inanıyor ve şöyle devam ediyor: “İş-özel hayat dengesini kurabilmek sadece kendinize değil, çalışma ortamındaki yardımlaşma derecesine ve şirketinizin yaklaşımına da bağlı.” Özyedierler, öncelikler konusunda kesinlikle özel hayata ağırlık verme yönünde olumlu değişiklikler olduğunu ancak denge anlamında çok keskin bir değişikliğin bulunduğunu söylemenin zor olduğunu aktarıyor. Özyedierler, “Ailenizle geçirdiğiniz zamanlarda da dış etkenlerden izole olup, yaşanan anın tadını çıkartmak gerekir” diyor. Özyedierler, “Televizyon karşısında film seyretmekten çeşitli sosyal aktivitelerde bulunmaya, sorunlarını dinleyip beraber çözüm aramaktan, sevincine ortak olup beraber eğlenebildiğim her an, benim için ortak yaşanmış ve yaşanacak zamanlardır. Değer verdiğiniz ve bunu hissettirebildiğiniz sürece birlikte geçirilen sürenin uzunluğu kısalığı o kadar ön plana çıkmayacaktır. Tabii ki uzun olması hep tercih edilenidir” yorumunu yapıyor.

Babalar için de zamanlama çok önemli!
Ünver’e göre, iş hayatında seçimlerimizi her zaman çok özgürce yapamıyoruz. Daha çok zaman kavramından ziyade daha kaliteli vakit anlamına odaklanmak lazım. Çok kısa bir süre de olsa çocuğu ile zaman geçiren bir baba gerçek ve iyi bir iletişim kurmalı. “Anneler gibi babaların da çocuk sahibi olacakları zamanı önceden dikkatle saptamaları yararlı olur” diyen Yöney, ilgilenebilecekleri bir dönem seçerlerse zorluklarla karşılaşmayacaklarını, daha çok güzel zaman geçirebileceklerini söylüyor. “Anne ve babanın evde oluşturdukları ortam çocuğun çok ilerideki yaşlara kadar taşıyacağı zihinsel özellikleri açısından son derece önemlidir” diyen Yöney, çocuğun özellikle yaşamın ilk yıllarında anne ve babaya son derece bağımlı olduğunu, onların yaptıkları ve yapmadıkları her davranıştan çok etkilendiğini söylüyor.

Esnek çalışmayla ‘yeni nesil’ babalar muradına eriyor!
Regus Türkiye Ülke Müdürü Erim Denel de, kültürümüzdeki geleneksel anne-baba rollerine rağmen, modern babaların çocuklarına bakmak ve onlarla vakit geçirmek için artan bir talepleri olduğunu gözlemlediklerini anlatıyor. Homend Genel Müdürü Hakan Koçer, o dönemde iş için ayırdığı zamanının, kişisel ve aile hayatı için ayırdığı vaktin tümünden çok daha fazla olduğunu söylüyor. “Kantarın topuzu büyük ölçüde iş hayatından yana basıyordu” diyen Koçer, gerek çocuklarıyla ilgili kaçırdıklarını zaman içerisinde fark etmesi gerekse teknolojinin kaydettiği gelişmeler dolayısıyla, evden çalışma imkânının arttığını böylelikle, aile ve iş hayatı arasındaki dengeyi daha rahat kurmaya başladığını vurguluyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön