Anne, ben babama aşığım...

Başlığımız haliyle size biraz tuhaf gelmiş olabilir. Ama 3 ile 5 yaşları arasında görülen elektra kompleksi rahatsızlığını size anlatmanın en iyi yolu bu diye düşündük! İşte uzman görüşümüzle elektra kompleksi...

Anne, ben babama aşığım...

Kucağınıza aldığınız günden beri ana kuzusu olan kızınız bir gün babasına âşık olduğunu söyledi diyelim. Ne yaparsınız? Tabii ilk başta bu durumu anlamak da açıklamak da zor. Ayrıca bunun aksi de başınıza gelebilir. Oğlunuzun size karşı aşırı düşkün tavırlarda olmasına da şaşırabilirsiniz. Buna da oedipus kompleksi deniyor. Ama inanın telaş yapacak bir şey yok.

Cinselliği keşfeder
Kız çocuklarının karşı cinsten olan babayı sahiplenmesi ve kendi cinsinden olanı saf dışı etmesine elektra kompleksi denir. Erkeğin yaşadığı bu süreceyse oedipus kompleksi denir. Bu isimleri Antik Yunan mitolojisinden alırlar. Bunların tamamı çocuğun beslediği duygu, düşünce, dürtü ve fantezilerin toplamı olarak tanımlanabilir.

Çocuklar 3 ile 5 yaşlarına doğru kendi cinsel organlarını keşfeder. Elektra kompleksi bu süreçte görülür. 6 yaşına kadar süren bir süreçte gerçekleşir.

Çevreden ve başka insanlardan ayrı bir kişi olduğunu kavramış olan çocuk, artık “nasıl bir kişi” olacağını araştırmaya başlar.

Bu nedenle kendi bedenine, cinsel farklılıklara ve genellikle çevresinde olan bitenlere karşı sürekli bir sorgulama içerisine girer. Çocuk bu dönemde merak duygusu ve cinsiyet keşfinin doğal sonucu olarak cinsellikle ilgili sorular sormaya başlar.

Sizi rakip görebilir
3 ile 5 yaşları arasını kapsayan evrede karşı cinsten olan anne ya da babasını sahiplenmeyi arzulayan çocuk, rakip olarak gördüğü kendi cinsinden anne ya da babasından nefret eder. Bu dönemde cinsel uyanışla birlikte kız çocuğu babasının ilgi ve sevgisini ister. Kendisini bir yetişkin kız olarak görerek babasıyla bir anlamda flört etmek ister. Babasını annesiyle paylaşmak istemez. Ama endişelenmeyin, bu bütün çocuklarda görülebilen doğal bir gelişim süreci.

Bu süreçte kız çocuğu anneyle bir rekabet içinde olur. Babanın ilgisini çekmeye çalışır. Annesi tarafından cezalandırılma korkularıyla beraber, annesiyle özdeşim kurmaya başlar. Çünkü ona göre babayı annenin elinden almanın yolu anneye benzemekten geçer! Sağlıklı geçirilen bu süreç sonrasında çocuğun kendi cinsel kimliğini oluşturma yönünde epey ilerleme kaydetmesi beklenir. Bu aşamada kız çocuklar kendi cinslerine uygun oyunlara daha fazla ilgi duymaya başlar. Anne gibi makyaj yapmaya, giyinmeye çalışırlar.

Endişelenmeyin!
Söylediğimiz gibi bu geçici bir dönem. Çocuğunuzun bu dönemini sağlıklı bir biçimde atlatabilmesi için, aynı cinsten anne ya da babasıyla özdeşim kurması gerekir. Onun cinsel rolünü, kimliğini öğrenmesi ve benimsemesi gerekir. Anneye yönelik tepkilerde artış, babaya ilginin artmasıyla anlaşılabilir.

Sürecin atlatılmasında, evde anne ve baba ya da onu temsil eden aynı cinsiyetten biri varsa bu durum yeterli olur. Normal süreçte tedaviyi gerektirmez. Ama çocuğun sorularına yanıtlar verilmez ve aşırı sert tepkiler verilirse uyum ve davranış sorunları oluşabilir. Bu nedenle de genellikle uzman yardımına ihtiyaç duyulur.

Ona sert davranmayın
Bu sürecin normal bir gelişim süreci olduğunu unutmamakta fayda var. Sonuçta çocuğunuz yaptığı tepkileri bilinçdışı yapıyor. Dolayısıyla bu konuda sert cezalandırmalara girmeyin.

Bazen çocuğunuz babasına ‘Ben sana âşık oldum, ben seninle evleneceğim.’ gibi sözler söyleyebilir. İlk duyduğunuzda garip gelecektir. Ama ona, “Olmaz sen babanla evlenemezsin.” gibi şeyler söylemenize gerek yok. Onunla aranızdaki bağı zedelemeyin! Miniğiniz zaman içinde nasıl olsa bu gerçeği öğrenecek ve her şey normale dönecek.

Sadece kızlarda görülmez
Bu süreç sadece kız çocuklarda görülmez. Ama kız çocuklarda görülenine elektra kompleksi denir. Erkeklerde görülenineyse oedipus kompleksi denir. Bilmeniz gereken şu ki bu süreç tamamen çocuğunuzun cinsel kimliğini oluşturma süreci olarak geçer.

Bu aşamada kız çocuklar kendi cinslerine uygun oyunlara daha fazla ilgi duymaya başlarken erkekler de babalarına özenir. Onları taklit ederler. Cinsellikle ilgili soruları artarken sürecin sonuna doğru artık sorularda azalma görülür. Git gide cinsiyet ayrımının farkına varırlar. Anne-baba olarak bu süreçte onlara yol gösterici bir rol üstlenmeniz gerekir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
8
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön