TEOG Sınavından sonra durum değerlendirmesi yapmak...

TEOG sınavının ilk ayağı gerçekleşti. Öğrenciler ve aileler bundan sonra neler yapmalı?

TEOG Sınavından sonra durum değerlendirmesi yapmak...

 8. sınıf dönemindeki öğrencilerin hangi liseye gideceklerine dair önem taşıyan TEOG sınavlarının 1. dönem ortak sınavları ilk ayağı gerçekleştirildi.  Bu yıl eleyicilik derecesinin daha yüksek tutulduğu sınavlar, beklenenin aksine biraz daha zorlu geçti. Peki, daha önceki senelere kıyasla bu yıl daha zorlu geçen TEOG sınavları sonucunda kaygıya kapılan öğrencilere nasıl destek olmak gerekiyor?

 

Çocuğunuza sınavın zorluk derecesinin herkes için geçerli olduğunu anlatın


Zorlu geçen sınavlar, öğrenciler adına biraz daha fazla yanlış çıkarma durumuna yol açsa da sınavın daha iyi bir eliminasyon yapması ise avantajlar yarattı. Sınavların ölçümleme avantajı; öğrencilerde bir parça moral ve motivasyon sıkıntısı yaratsa da, bunun bir sıralama sınavı ve tüm öğrencilerin zorlandığı bir sınav olması itibariyle sıralamada yukarıda yer alan öğrenciler avantajlı durumda olacak. Daha önceki yıllarda sınavda tam yapan öğrencilerin girdiği okullara, bu yıl birkaç yanlışla girilebilecek. Aileler olarak, öğrenciye sınav belli bir zorlukta olsa bile sonucunda yukarıdan aşağıya doğru bir sıralama olacağı için biraz daha düşük netlerle başarının yine aynı başarı olarak kalacağını anlatın.

 

TEOG Sınav sonucunu yorumlarken çocuğunuza destek olun


Okul sınavlarında not alma üzerinden durum değerlendirmesi yapıldığı için öğrenciler, TEOG sınav sonucunu yorumlamakta zorlanabilirler. Bu noktada aileler olarak, öğrencinize sıralama sınavını  anlatın ve buna göre bir durum değerlendirmesi yapmasına yardımcı olun. Öğrencinin yanlışı veya yanlışları olabileceği ve öğrencinin dengi olan diğer öğrenciler de aynı netleri yaptıysa herhangi bir kaybın söz konusu olmayacağı anlatılmalıdır.  

 

Çocuğunuzun ikinci dönem yapılacak olan sınava yeniden hazırlanmasını sağlayın


Aileler olarak, çocuğunuza ikinci dönemde yeniden bir sınav yapılacağını ve asıl seçiciliğin o sınavla olacağını, o zamana kadar düzenli bir şekilde çalışmaya devam etmesi gerektiğini söyleyin. İkinci sınav ile birlikte tam bir değerlendirme yapılacağını ve ikinci sınavın sonucunda puanların oluşmaya başlayacağını anlatın. Yanlışı beklediğinden daha fazla olan öğrencinin tüm gücüyle çalışmaya başlamasını sağlayın. Henüz ergenlik dönemindeki çocuklarınıza bu gibi durumları yönetmesinde aileleri olarak yardımcı olun. Çocuğunuzun zorlandığı noktalarda, inat veya pes ederek bırakması yerine daha iyi bir şekilde denemesini sağlamayı öğretin.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Koruyucu psikolojik yaklaşım
  Koruyucu psikolojik yaklaşım

  Süresi : 29:24 İzlenme : 0

 • Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten kolay: Çocukluk çağı travması
  Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten...

  Süresi : 41:21 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNANLAR

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön