YGS başvuru rehberi - 3!

Son sınıf öğrencileri YGS başvurularını birçoğu başvuru merkezi olarak görev yapacak okullarından yapacak. Mezunlar ise eğer yanlış yapmayacaklarına güveniyorlarsa internetten başvuru yapabilir.

YGS başvuru rehberi - 3!

Kendine güvenen internetten, son sınıf okulundan başvuracak!

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi’ne (ÖSYS) öncelikle ÖSYM’nin internet sitesinde yer alan ve size nasıl dolduracağınızı dün anlattığımız Aday Başvuru Formu’nu istenen şekilde doldurup, bankaya ücretinizi yatırdıysanız artık başvuru için de hazırsınız demektir. Adayların öğrenci ya da mezun olmalarına, daha önceki başvuru biçimlerine, bilgilerinde bir değişiklik olup olmadığına göre başvuru işlemlerinde izleyecekleri yollar da farklılaşıyor.

 

 

Hem mezunların hem son sınıf öğrencilerinin gidebileceği başvuru merkezleri olarak hangi kurumların görev yapacaklarına bakalım. Ortaöğretim kurumu yani lise müdürlükleri ve ÖSYM Sınav Merkezi Koordinatörlükleri ÖSYS’de başvuru merkezi olarak görev yapacak. Aynı adreste birden çok ortaöğretim okulunun bulunduğu durumlarda, bu okulların hepsine hizmet veren bir başvuru merkezi bulunacak. ÖSYS Başvuru Merkezleri’nin adresleri başvuru tarihinin son günü olan 15 Ocak Salı günü akşamına kadar ÖSYM’nin internet sitesinde yer alacak. Sitede belirtilen adreslerden size hangi başvuru merkezinin uygun olduğunu bulabileceksiniz.

 

Başvuru merkezine kim gidecek?

Durum aşağıdaki koşullara uyanlar istedikleri bir başvuru merkezine gidebilir.

 • Mezun aday 2011 ya da 2012 ÖSYS’nin her ikisine de başvurmamışsa...

 

 • Mezun 2011 ya da 2012’de başvurularından en az birini bir başvuru merkezi aracılığıyla yapmamışsa...

 

 • 2011 veya 2012 ÖSYS’ye başvurmuş ancak son başvurusuna göre öğrenim bilgilerinde değişiklik olduysa...

 

İnternetten kim başvurabilir?

Mezun adaylardan 2011 ÖSYS veya 2012 ÖSYS’ye bir başvuru merkezi aracılığıyla başvuran ve öğrenim bilgilerinde herhangi bir değişiklik olmayanlar başvurularını isterlerse bireysel olarak internet veya diledikleri bir başvuru merkezi aracılığıyla yapabilirler. Randevu alarak başvuru merkezine gitmeden 2013 ÖSYS Aday Başvuru Formu’nu doldurmuş, başvuru ücretini bankaya yatırmış ve son sınıf öğrencisiyseniz formdaki bilgilerinizin kendi okul müdürlükleriniz tarafından,mezunsanız diplomanızın onaylanması şart.

 

Fotoğrafa dikkat edin!

Başvuru merkezine gittiğinizde görevli web kamerayla fotoğrafınızı çekecek ve Aday Başvuru Formu’ndaki bilgilerle birlikte elektronik ortama aktarılacak. Bu fotoğraf yüzü açık, adayın kolaylıkla tanınmasını sağlayacak şekilde cepheden çekilmiş olacak. Unutmayın burada çektirdiğiniz fotoğraf sınav günü tanınmanızda rol oynayacak. Bu nedenle sınav günü fotoğraftaki saç, bıyık, makyaj gibi görünüm özelliklerinde bir değişiklik olmamalı. Görevli size yazıcıdan alacağı 2013 ÖSYS Başvuru Kayıt Bilgileri adlı belgeyi verecek. Kontrol edip, imzaladıktan sonra onaylanacak. Onaylanmış fotoğraflı belgeyi alın ve saklayın. Başvuru merkezine de 3 TL ödeyeceksiniz. ÖSYM’ye ulaştırmanız gereken engel gibi ya da mezunlar için diploma örneği gibi belgeler de görevli tarafından sizden alınacak. Ancak bu belgelerin aslını değil, onaylı örneklerini verin.

 

Son sınıflar ne yapacak?

Son sınıf öğrencisi olarak öğrenim gören ya da beklemeli durumda olanlar ise başvurularını internetten yapamayacak. Onlar okullarının bağlı olduğu başvuru merkezlerine gidecekler. Bu merkez çoğu zaman öğrenim gördüğünüz okul oluyor.

 

Haber: Pervin Kaplan

 

YGS başvuru rehberi yazı dizisi - 1 için lütfen tıklayınız...

 

YGS başvuru rehberi yazı dizisi - 2 için lütfen tıklayınız...

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNANLAR

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön