okul seçimi için tavsiyeler

TED İstanbul Koleji Vakfı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdür Yardımcısı Tuta Özgen'den okul seçimi için tavsiyeler

Okul seçerken...

Kurum, çocukların kelime ve kavram bilgilerini, sözcüklerle oynama yeteneklerini geliştirmeye, yazılı dili ve sembolleri anlamaya ilgi duymalarını sağlamaya ve iletişim fonksiyonlarını geliştirmeye çalışılmalıdır.

 

Okuldaki mekân ve materyaller aktif öğrenmeyi destekleyecek şekilde özenle seçilmiş ve düzenlenmiş olmalıdır. Sınıflar blok oyunları, sanat aktiviteleri, evcilik, küçük oyuncaklar,  kitaplar ve yazı yazma materyalleri ve kum ve su oyunu gibi alanlara ayrılmış olmalıdır. Bu alanlardaki materyaller çocukların kolaylıkla alabileceği ve bağımsız olarak yerine koyabileceği şekilde düzenlenmiş olmalıdır. 

 

Çocuklar en çok çağrışımsal düşünme ile mantıksal-analitik düşünmenin bir birleşiminden fayda görmektedir. Uygulamalar hem öyküleyici hem de mantıksal-analitik düşünme yollarını harekete geçiren aktivitelerden oluşmalıdır. Çocukların yaratıcı konularda ve doğa bilimlerinde yetenekli öğrenenler olabilmeleri için her iki düşünme şekline de ihtiyaçları vardır.  

 

Eğitiminde toplumumuzun temel değerlerini belirlemek ve çocukların bu değerleri edinmelerine yardımcı olmak önemlidir. Eğitiminin çocukları ortak demokratik değerleri anlamaları için aktif ve bilinçli olarak etkileyecek ve teşvik edecek, böylece çocukların gelecekte bu değerleri paylaşmasını ve bu değerlere göre yaşamasını sağlamaya yardımcı olacaktır. Daha kişisel bir seviyede ise, tüm okul  aktiviteleri başkalarına karşı saygılı ve duyarlı olmayı, adalet ve eşitliği öğretmeye odaklanmalıdır. 

 

Çocuklarımızın kendi kimliklerini geliştirmelerini ve kendilerine güvenmelerini sağlamaya, dinleme, anlatma, düşünme ve kendi düşüncelerini ifade etme yeteneklerini geliştirmeye  kelime ve kavram bilgilerini, sözcüklerle oynama yeteneklerini geliştirmeye, yazılı dili ve sembolleri anlamaya ilgi duymalarını sağlamaya ve iletişim fonksiyonlarını geliştirmeye çalışılmalıdır.

 

Çocuğun isteği öğrenmenin temelini oluşturmaktadır. Okul, çocukların ilgisini onların öğrenmesini istediği görevlere veya konulara çekme sorumluluğunu almalıdır.  

 

Çocukların öğrenimi anlam oluşturmaya odaklı olmalıdır. Küçük çocukların öğrenimi ve gelişimi anlam oluşturmaya, yani etraflarındaki dünyanın farklı yanlarına dair bir anlayış geliştirmeye odaklı olmalıdır.

 

Öğretim programları geleceğe dönük olmalıdır. Çocuklarımızın bilinmeyen bir geleceğe hazırlanacak şekilde eğitim almasını istiyorsak yenilikçi olmamız ve alternatif yaklaşımlar denememiz gerekmektedir. Bir programın her ülkenin kendi tarihi ve kültürel bağlamına göre geliştirilmesi gerekmesine rağmen, küresel dünyada işbirliği ve bilgi alışverişi küçük çocuklara yönelik öğretim programı geliştirmek için son derece önemlidir. Program uygulamaları sadece burada-şimdi odaklı olmayıp aynı zamanda net bir gelecek perspektifine de sahip olmalıdır.

 

Programı uygulayacakların niteliği çok önemlidir. Programın kalitesi ve uygulayıcıların yeterliği birbiriyle yakından bağlantılı iki boyuttur. Çocuklarla her gün bir arada olan program uygulayıcılarının eğitim standartları yüksek olmalıdır, çünkü çocukların gelişiminde ve öğreniminde fark yaratan yetişkin ile çocuk arasındaki günlük etkileşimlerdir. 

 

Programda çocukların sorularına, keşfetmeye, yaratıcılığa, hayal gücüne ve zorlayıcı ve farklı öğrenme stillerine ve stratejilerine daima yer verilmelidir. Böylece tüm çocuklar bir öğrenme alanı ve uygun aktiviteler bulabilir. Hiç kimse programın dışında kalmamış olur.

 

Tuta Özgen TED İSTANBUL KOLEJİ VAKFI ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI GENEL MÜDÜR YARDIMCISI

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön