Çocuğuma matematiği nasıl sevdirebilirim?

Doğru bir şekilde sunulmadığı sürece doğal olarak çocuklar matematiği sevmezler. Matematik problemleri çözme yeteneği, matematik ders kitapları okuma, matematik tartışma ve öğretmenleri dinleme çocukların en çok zorlandığı konulardır.

Çocuğuma matematiği nasıl sevdirebilirim?

Doğal yollarla çocuklara matematiği sevdirmek, eğlenceli hale getirmek için anlayışlı bir öğretmen sorunu çözebilir. Öğretmenler müfredatı takip edebilmek için matematik öğretirken oldukça hızlı davranıyorlar. Matematiği ilgi çekici bir hale getirmek onlar için iyi bir motivasyon yöntemi olacaktır.

 

Çocuğunuza matematiği sevdirmek için onunla pozitif konuşun. Sizinde matematiği sevmediğinizi, okula giderken tıpkı onun gibi zorlandığınızı söylemekten kaçının. Bunun yerine matematik hakkında olumlu şeyler söyelemeyi deneyin. Matematiğin bir mücadele olduğunu ama çok ilginç ve kullanışlı olması nedeniyle bunları çalıştığınızı söyleyin. Çocukların sevmedikleri şeyleri olumlu durumlarla ilişkilendirmek her zaman işe yaramıştır.

 

Matematiğin günlük yaşamda nasıl kullanıldığını gösterin. Çok sayıda çocuk matematik öğrenmek ister ama anlamadıkları ve sıkıcı buldukları için kolay pes ederler. Çocuğunuzla matematik içeren bazı oyunlar oynayın, tatil planları yapın. Matematiğin pişirme, bankacılık ve alışveriş olduğunu ona gösterin. Matematik öğrenmek için bu nedenler onlara yardımcı olacaktır.

 

Çocuklarınız matematikle mücadele etmeye başladığında hemen yardım alın. Matematik becerileri birbiri üzerine inşa edilir ve gerçekten matematikle ilgilenmeye başladığı zaman başka becerileride gelişir. Çocuğunuz başaramadığı zaman, hayal kırıklığı yaşayacaktır. Çok kez pes etmeye çalışacak ve vazgeçecektir. Bu durumda siz asla pes etmeyin ve her şeyi en baştan başlayın.

 

İpucu:


Çocuğunuzla özel olarak hazırlanmış, eğlenceli matematik kartlarından oynayabilirsiniz. Bu sayede çarpma, toplama, çıkarma ve bölme becerileri gelişir.

 

Matematik öğretmeninin ne kadar iyi bir insan olduğunu belirtin ve fırsatınız varsa öğretmenini eve davet edin. Okul dışında tıpkı sizler gibi bir insan olduğunu gözlemlemesine yardımcı olun.

 

Beraber alışverişe çıkın ve ödemeleri onun yapmasına izin verin. Para üstünü tam almasını ve bundan emin olmasını sağlayın.

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Koruyucu psikolojik yaklaşım
  Koruyucu psikolojik yaklaşım

  Süresi : 29:24 İzlenme : 0

 • Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten kolay: Çocukluk çağı travması
  Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten...

  Süresi : 41:21 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNANLAR

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön