Yeni annelere tavsiyeler

Annelik pek çok sorumluluğu beraberinde getiriyor. Ancak hayatınızı zorlaştırmamak için bazı konularda rahat olmayı öğrenmelisiniz...

Yeni anneler, biraz rahatlayın...

Yeni ebeveynler, birçok şeyin daha fazlasını isterler: Daha fazla uyku, sıcak duş, iki elle yenilen yemekler; temiz, katlanmış, yerine konmuş çamaşırlar vs. Ama şundan emin olun ki, yeni ebeveynlerin çoğunluğu (özellikle de anneler), klişe tavsiyeler duymak istemiyorlar. Aynı şeyleri hepimiz duyduk:

 

“Bebek uyuduğunda uyu. Uyku eğitimi ver/verme hemen/asla/büyüdüklerinde/henüz küçüklerken.”

 

“Çamaşır konusunda sonra endişelenirsin; bebeğin, sonsuza dek bebek olarak kalmayacak, biraz tadını çıkar...”

 

Bu tavsiyeler ne kadar iyi niyetle verilirlerse verilsinler, ebeveynliğin son derece kişisel dünyasında, çoğunlukla tavsiyeyi veren kişiye hizmet ederler; alan kişiye değil. Aşağıda sıralayacaklarımız da dahil olmak üzere, tavsiyeler genellikle işe yaramaz...

 

Evet, tavsiye vermeyi eleştiren bir yazı kapsamında tavsiye vermenin biraz ikiyüzlüce olduğunu kabul ediyoruz. Bu yüzden aşağıdaki üç maddeyi uygulanması gereken ‘tavsiyeler’ olarak değil, kendinize verebileceğiniz ‘izinler’ olarak algılayabilirsiniz:

 

1. Zıbınlardan kurtulun 

Şöyle bir sahne canlandırın zihninizde: fevkalade, inanılmaz, olağanüstü, mükemmel yeni doğanınız, az önce bezini doldurdu. Ama ciddi bir şekilde doldurdu. Kakalar her yerde! Birkaç dakika boyunca ciddi ciddi düşünüyorsunuz; zıbını başının üzerinden mi çıkarsanız, yoksa omuzlarınızdan aşağı doğru mu çekseniz? İlkinde, bebeğinizin yüzüne kaka bulaşıyor. İkincisinde ise sizin her yeriniz kaka oluyor.

 

Kendinize zıbınlardan kurtulma izni verin. 35 liraya mı mal oldu? Dersinizi aldınız; pahalı bebek kıyafetleri almayın. Çünkü her yerlerine kaka bulaşacak. Kurtulun gitsin. En sevdiğiniz miydi? Mazide kaldı artık; şu an kakayla kaplı. Boş verin gitsin. Ebeveynliğinizin ilk zamanlarında sizi çok uğraştırmayacak ucuz kıyafetler işinizi kolaylaştırabilir.

 

 

2. Toplum içerisinde emzirmekten çekinmeyin

Göğsünüzü daha önce yoldan geçen bir yabancıya göstermediniz mi hiç? Artık zamanınızın önemli bir kısmı memelerinizle yüz göz olmanızı gerektirecek; utanmanız ya da kendinizi tuhaf hissetmeniz gayet doğal.

 

Biri çıkıp bir şeyler söyleyebilir size. ‘Herkesin içinde emzirmemelisin’, ‘bari bir örtü ört’, ‘utanmıyor musun?’ gibi... Böyle bir durumla karşılaştığında, küçük ağzından süt damlayan çocuğunuz, muhtemelen memeyi bırakacak, başını döndürecek ve gözlerini yabancıya dikecek. Siz de öyle yapın. Bebeğiniz gün içinde defalarca kez acıkıyor ve emmeye ihtiyaç duyuyor. İnsanların tepkilerinin bebeğinizi toplum içerisinde emzirmenize engel olmasına izin vermeyin. Siz ve bebeğiniz nerede isterseniz orada emzirin bebeğinizi – ne kadar tuhaf olursa olsun. Zamanla kolaylaşacak; emin olabilirsiniz.

 

Emzirme hakkı nedir?

 

3.Şüphe, hayır anlamına gelir

Sınırsız bilgiye, bir Google araması uzağında olduğumuz, inanılmaz bir dünyada yaşıyoruz. İsteseniz bile, ebeveynlikle ilgili mevcut tüm bilgiyi okuyamazsınız – ki bu iyi bir şey. Ortada çok fazla bilgi var.

 

Kendinizle ve bebeğinizle nasıl ilgileneceğinize dair en iyi bilgileri nerede bulabileceğinizi merak ediyor musunuz? İzin verin, sizin için aramayı yapalım: İçgüdüleriniz. Takip edin onları. Duyamıyorsanız eğer, ortamda çok fazla ses var demektir. Çevrede dikkatinizi dağıtan çok fazla şey varsa biraz yalnız ve sakin kalmayı deneyin. İnterneti kesin. Annenizden gelen telefonu açmayın. Arkadaşınızdan tavsiye istemeyin. Forumlarda dolaşmayı bırakın.

 

 

Tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir ebeveynlik felsefesi yok. Hiçbir çocuk, sizinkiyle aynı değil. Hiçbir anne, sizinle aynı değil. Bir anne olarak özgüveninize katkıda bulunan bir insanlar topluluğu bulun. Esin kaynağı olan ve ebeveynlik tarzınızı onaylayan bir Facebook grubuna katılın. Doğum sonrası destek gruplarına gidin. Kendiniz için ihtiyaç duyduğunuz ‘köyü’ yaratın. Yapın tüm bunları; çünkü biliyorsunuz, ebeveynlik zor. Annelik zor. Biraz güçsüz hissettiğinizde ihtiyacınız olacak bu topluluğa; ama kulağınıza saçma gelen bir şeyler fark ettiğiniz an, kapatın. Bağlanmayın. Gitmeyin. En azından içgüdülerinizle bağlantı kuracak vakti elde edene dek. Şüphe, hayır anlamına gelir.

 

Bir şey, yanlışmış gibi hissettiriyorsa, yanlıştır.

 

Kendinize güvenin. İstenmeyen tavsiyeleri görmezden gelin. 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön