Anne olmadan bilemeyeceğiniz zorluklar...

Annelik ile ilgili bilmeniz gereken 15 şey...

Anne olmadan bilemeyeceğiniz zorluklar...

Bebeğiniz doğmadan önce çoğunlukla hamileliğe ve doğuma odaklanırsınız ama doğumdan ve bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra hayatınızdaki her şey değişir. Buna biraz daha hazırlıklı olabilmek için acı gerçekleri de bilmek gerekir...

 

1. Kendiniz için hemen hiç vaktiniz olmaz


Bebeğiniz uyandığı anda mesainiz başlar ve gece uykuya dalana kadar sürer. O gün içinde uyusa bile, sizin hala yapacak bir sürü işiniz olacak. Muhtemelen her gün çamaşır yıkayacaksınız mesela. 

 

2.  Son derece yorgun olacaksınız


Bebeğinizin ilk yılında, her gün inanılmaz yorulmaya hazır olun. Özellikle ilk birkaç ay gece gündüz kavramınız olmayacak, her an her şekilde emrine amade olacaksınız. Gece yarısına kadar oyalamak için şaklabanlık yaptıktan sonra birkaç saat uyursa, hemen sonrasında acıkacak. Altı aylık olduktan sonra, geceleri uyumaya başlayabilirler ama bu sefer de dişler çıkmaya başlar ve dolayısı ile yine geceler uykusuz geçer. Ve tüm bu bölünmüş uykular sizin enerjinizi düşürecektir.

 

3. Emzirmek zordur


Ebeveynlik kurslarına katılırsanız, emzirmenin çok kolay olacağını düşünebilirsiniz. Gerçekte ise emzirmeyi öğrenmek çok kolay olabileceği gibi, 6 haftaya kadar da sürebilir. Eğer imkânsız olduğunu düşünürseniz, sütünüzü sağabilir ve bebeğinizi yine kendi sütünüzle besleyebilirsiniz. Bir emzirme danışmanından yardım almak da seçenekleriniz arasında…

 

4. Uyku düzenlerini yönetmek zorundasınız


Bebekler uyumak için rahat hissetmelidir. Uyku düzenini sağlamak için evde ve huzurlu bir ortamda olmalıdır. Bunu sağlamak da sizin elinizde.

 

5. Her bebek farklıdır


Bir bebek için işe yarayan şey, diğeri için yaramayabilir, o yüzden kendi bebeğiniz için doğru ve en iyi olanı keşfetmek ve buna göre davranmak zorundasınız. O sizin bebeğiniz, diğerlerinden farklı olması hoşunuza gitmez mi?

 

6. Sürekli endişe edeceksiniz


Belki sebep hormonlarınız ama sürekli olarak en kötü seçenekleri düşünecek ve endişelenmekten kendinizi alıkoyamayacaksınız. Bu küçük insanın her şekilde size bağımlı olduğunu bilmek çok koruyucu ve endişeli olmanıza sebep olacak. Bu tamamen normal, panik yapmayın!

 

7. Öncelikleriniz tamamen değişecek


Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra tüm önceliklerinizin değiştiğini görmek sizi şaşırtabilir. Eğer doğumdan kısa bir süre sonra işe dönmeyi planlıyorsanız, bu fikriniz bile değişebilir.

 

8. O doğmadan önceki hayatı hayal bile edemeyeceksiniz


Bir ebeveyn olmak tüm hayatınızı değiştirecek ve kendi ihtiyaçlarınıza değil bebeğinizinkilere odaklanacaksınız. Ve bu bir kez hayatınızın gerçeği olduğunda, daha önceki hayatınızı hatırlamakta bile zorlanacaksınız.

 

9. Eşinizle ilişkiniz değişmek zorunda kalacak


Bebeğiniz doğduktan sonra ikinizin de birbirinizden çok onunla ilgilenmesi gerekecek. Çalışıyor olun olmayın, dünyaya getirdiğiniz hayatın sürmesinden de siz sorumlusunuz! Ailenizin yeni üyesiyle birlikte artık yeni bir düzen ve denge kurma zamanınız geldi.

 

10. Diğer ebeveynleri takdir etmeye başlarsınız


Kendi bebeğiniz olmadan önce, diğer bebekler bu kadar ilginizi çekmiyordu, hatta toplu taşıma araçlarında veya diğer umumi yerlerde ağlayan bir bebekle karşılaştığınızda rahatsız oluyordunuz. Şimdi otobüste bir bebek ağladığında, onun ne kadar da tatlı olduğunu düşünüyorsunuz. Tanımadığınız annelerle diyaloğa girmek ve karşılıklı deneyimlerinizi paylaşmak için oldukça hevesli davranacaksınız.

 

 

11. Gizliden rekabetçi olacaksınız


Anne olana kadar her türlü rekabetten uzak durmuş bir insan olabilirsiniz. Ama bebeğiniz doğduktan sonra, diğer bebeklerle onu ya da annelerle kendinizi kıyaslamaya maalesef engel olamayacaksınız.

 

12. Vücudunuz şeklini kaybedecek


Bebeğinizin doğumundan sonra, vücudunuzun şimdiye kadarki en kötü halinde olduğunu düşüneceksiniz. Aldığınız kiloların yanı sıra hamilelik sürecinde oluşan çatlaklar cabası. Vücudunuzdaki bu değişim biraz ürkütücü olabilir ve evet maalesef eski halinize dönmek sandığınızdan zor olabilir ama imkânsız değil. Ayrıca siz bir annesiniz, buna değmez mi? Güzelliği takdir etmenin başka yolları da olduğunu unutmayın…

 

13. Her şeyi kontrol altında tutamazsınız


Ebeveynlik ile ilgili her kitabı okumuş olabilirsiniz ama ne kadar iyi plan program yaparsanız yapın asla her şeyi kontrol altında tutamayacaksınız. Hatta bebeğinizin ne zaman uyuyacağını ya da yiyeceğini bile kontrol edemeyeceksiniz. Etkilemeye çalışabilirsiniz ama asla kontrol edemezsiniz.

 

14. İzole olacaksınız


Eğer bir iş kadını ya da sosyal çevresi geniş biri iseniz, doğumdan sonra evde bebek bakmak size biraz tuhaf gelecektir. Bu yüzden her gün, sadece parkta yürümek için bile olsa, dışarı çıkmanız oldukça önemlidir.

 

15. Bebeğinizi düşünebileceğinizden çok daha fazla seveceksiniz!


Elbette bebeğinizi seveceğinizi biliyorsunuz ama onu şu anda zihninizin almayacağı kadar çok seveceksiniz ve bu her şeyi mümkün kılacak. Tüm zorluklarla başa çıkmanızı kolaylaştıracak.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön