İsmimi değiştirmek istiyorum, ne yapmalıyım?

26 Mart 2015'te yasalaşan İç Güvenlik Kanunu yürürlüğe girdiğinde isim soyisim değişikliği yapmak kolaylaşacak. Ancak sanıldığı gibi isteyen herkes ismini, soyismini bir dilekçeyle değiştiremeyecek. Yeni sistemin ayrıntılarını Av. Baran Doğan anlattı.

İsmimi değiştirmek istiyorum, ne yapmalıyım?

26 Mart 2015 günü yasalaşan İç Güvenlik Kanunu yürürlüğe girdiğinde isim-soyisim değişikliği yapmak kolaylaşacak. Ancak sanıldığı gibi isteyen herkes ismini, soyismini bir dilekçeyle değiştiremeyecek. Peki yeni sistemin ayrıntıları neler? Mevcut prosedür nasıl? Kimler neden isim-soyisim değiştirmek istiyor? İsmini, soyismini değiştirmek isteyenler nelere dikkat etmeli? Boşandığı kişinin soyadını kullanmak isteyen eş ne yapmalı? Kendisi de ismini değiştiren Avukat Baran Doğan anlattı.

 

- İsteyen herkes ismini değiştirebilir mi?
Özel bir gerekçe sunmanız gerekmiyor. İsminiz yaşadığınız bir travmayı hatırlatıyor olabilir. Anlamı kötü, küçük düşürücü olabilir ya da dünya görüşünüze uymayabilir.

 

- Aynı aileden bir kişi soyadını değiştirirse bütün ailenin soyadı değişir mi?

Hayır. Mesela lise öğrencisi bir müvekkilim var, soyadı Motor. Okulda hakaretamiz sözler duyduğu için soyadını Selçuk olarak değiştirmek istedi. Ailede bir tek onun soyadı farklı. Resmi işlemler TC kimlik numarası üzerinden yapıldığı için herhangi bir sorunla karşılaşılmıyor.

 

- Değiştirilen isimler hangileri mesela?

Telli, Maşallah, Gülmez, Birtane, Ökkeş,Satılmış, Allahverdi, Durali ilk aklıma gelenler.

 

- 18 yaş altındakiler anne-baba onayı ile mi soyadını değiştirebilir?

Kural olarak anne-baba avukatlarına vekâlet verirler. Ama anne-baba icazet vermiyorsa 18 yaşını doldurmamış bir kişi tek başına dava açabilir, çünkü isim değişikliği kişiye sıkı surette bağlı haklardandır.

 

- İsim kaç kere değiştirilebilir?

Diyelim isminizi değiştirdiniz ama toplumda kabul görmedi. Mesela isminiz seri cinayetler işleyen bir katilin, tecavüzcünün adı ile anılmaya başlandı. Evvelce değiştirdiğiniz isminizi tekrar değiştirebilirsiniz. Elbette bir sınır var. O sınır da Medeni Kanun’un tüm özel hukuk sisteminin temeli olan 2. maddesidir. O madde der ki: “Herkes haklarını kullanırken dürüst hareket etmek zorundadır.” Bir yerde hak varsa hakkın kötüye kullanılması da vardır. Kişiler haklarını kötüye kullanamaz. Birden fazla isim değişikliği yapılmak istenirse, yargıç hakkın kötüye kullanılıp kullanılmadığını somut olaya göre araştıracaktır.

 

- Kaç celsede biter isim değiştirme davası?

Prosedürü basit. Evrak tamsa tek celsede biter.

 

- Kaç tanığa ihtiyaç var?

Eğer Ayşe’yi Fatma yapacaksanız tanık gerekebilir. Tanık sayısının önemi yok, önemli olan tanığın isim değiştirmenin haklı gerekçesini ispatlayan beyanı. Açıkça komik, küçük düşürücü bir isimse tanığa da ihtiyaç yok, hâkim davayı reddedemez.

 

- Boşanan bir kadın eski eşinin soyadını kullanmak istiyorsa ne yapmalı?

Genellikle boşanan bir kadın eski eşinin soyadını kullanmak istemez. Ama mesleğinde bu soyisimle tanındıysa eski eşinin soyadını kullanmayı tercih eder. Eski eşinin soyadını kullanmak isteyen bir kadın aile mahkemesinde ayrı bir dava açmalıdır.

 

- Eski eş, soyadının kullanılmasını istemiyorsa dava mı açmalı?

Eski eşe boşanma davasından ayrı bir dava olan bu dava için tebligat gidiyor zaten. Davaya gidip görüşünü beyan edebilir, gitmediyse tebligat ona ulaştığı için itiraz hakkını kaybeder. Davaya katılırsa, soyadının kullanılmasından ötürü uğrayacağı somut zararı ispatlaması gerekir.

 

- İsmini değiştirmek isteyen biri yeni isim seçerken ne yapmalı?

Kolay telaffuz edilen bir isim seçmeli. İnsanlar o zaman hemen alışıp bu yeni ismi kullanmaya başlar, aksi halde kabullenmekte zorlanırlar. Mesela iki heceden oluşan, 5-6 harfli isimler kolay telaffuz edilir. İsimde 3 sesli harf varsa iş zorlaşır. Yaşanan bölge de önemli. Van’da Maşallah ismine kulak aşinalığı vardır ama Trakya’da yoktur.

 

"Yasa yürürlüğe girdikten sonra 1 yılınız var"

 

- Başbakan Ahmet Davutoğlu, İç Güvenlik Yasası düzenlemesine göre isim ve soyisim değişikliğinin mahkemeye gitmeden nüfus müdürlüğüne dilekçe verilerek yapılabileceğini ifade etmişti. Uygulamada bu durumun yaratacağı avantaj ve dezavantajlar neler olabilir?

Bu düzenleme İç Güvenlik Kanunu olarak bilinen yasanın geçici 10. maddesinde var. Ancak yasanın yürürlüğe girmesinden itibaren 1 yıl içinde başvurulması gerekir. 1 yıl geçtikten sonra, ad ve soyadı değişikliği için yine mahkeme kararı gerekiyor. Yapılan bu geçici düzenlemeyle, zaman ve masraftan tasarruf edilecek. Fakat, yalnızca imla ve yazım hatası bulunan isimler ile gülünç, uygunsuz olan soyadları değiştirilebilecek. Yani her isteyen adını veya soyadını değiştiremez. Değişiklik için il veya ilçe kuruluna başvuru dilekçesi verilmeli ve bu kurullar tarafından değişiklik kararı verilmelidir. Bu idari karar nüfus müdürlüğüne bildirilince gerekli değişiklik işlemi yapılır.

 

"Bana ismimi değiştirmeyi arkadaşım Rüknettin önerdi"

 

- Siz isminizi neden değiştirdiniz?

Bir gün sahilde 5 arkadaş oturuyoruz. Biri aniden şezlongdan kalkıp dedi ki: “Senin ismin çağdışı, adını değiştirsene.” Güldük. “Tamam” dedim. Başka bir gün bir düğündeyiz. Masaya gelen biriyle tanışırken isimlerimizi sırayla söyledik: Selahattin, Tacettin, Rüknettin, Fahrettin!

 

- Eski isminiz hangisiydi?

Fahrettin. Peki bana “İsmini değiştirsene” diyenin adı ne?

 

- Ne?
Rüknettin!

 

- Fahrettin’in anlamı ne?
Dinin övüncü demek.

 

- Ama isminizi arkadaşınız Rüknettin “Değiştir” dedi diye değiştirmediniz.

Ben ismimi ruhsal aidiyet hissetmediğim için değiştirdim. İsim, kişinin taşıdığı en önemli kimliklerden biri. Diplomayı aldım, ilk kendi isim değişikliği davamı açtım. Şahidim de Rüknettin’di.

 

- Size eski isminizle hitap edildiğinde kızdınız mı?

“Fahrettin sensin!” dedim.

 

- “Baran” olmaya ne zaman karar verdiniz?

Hukuk fakültesini bitirdiğimde. 2001’de avukatlık stajı yaparken ilk davamı ismimi değiştirmek için açtım.

 

- Peki arkadaşınız Rüknettin?
Kendisi şimdi Berkan!

 

Röportaj: Perihan Özcan

Facebook Yorumları
Yorumlar
371
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  20 Aralık 2019 Cuma 04:03

  Benim ismim sıdıka ve biri sorduğunda utanarak cevapliyorum hata 8 senedir herkez irem olarak biliyor annem ablam eşim ailem dostlarım irem diyorlar mahkemeye başvurduğumda değiştire bilirmiyim

  Cevapla
 •  
  12 Aralık 2019 Perşembe 21:01

  Ben de kimlikteki suat olan ismimi KAHRAMAN ÖNDER OLARAK değiştirmek istiyorum BU KONUDA BENİMLE İLGİLENENLER OLMADIĞI İÇİN İSİM DEĞİŞİKLİĞİNİ YAPAMIYORUM

  Cevapla
 •  
  02 Ağustos 2019 Cuma 14:40

  Ben yeni kimliğimi yaptim sordum ama değiştirilmedi

  Cevapla
 •  
  16 Kasım 2018 Cuma 22:19

  Ben biyolojik olarak babam olan adamın soy ismine sahibim ve 16 yaşındayım, ve ailemde tartışma konusu olsun istemiyorum, annemin haberi olmadan değiştirebilir miyim? Değiştirdikten sonra sorun yok.. Ama ne yapacağım bilmiyorum.

  Cevapla
 •  
  03 Ekim 2018 Çarşamba 02:17

  adım olsun istemiyorum sadece tc kimlik nom olsa istediğime istediğim adı niki versem nolurki ad soyad zorunluluğu kaldırılmalıdır.

  Cevapla
 •  
  13 Ağustos 2018 Pazartesi 00:27

  Ben adımı sevmiyorum adım Sabriye ne yapmalıyım

  Cevapla
 •  
  14 Temmuz 2018 Cumartesi 18:15

  Ben ismimi sevmiyorum adim nurgül ama ben eylül olmasini istiyorum

  Cevapla
 •  
  14 Temmuz 2018 Cumartesi 18:15

  Ben ismimi sevmiyorum adim nurgül ama ben eylül olmasini istiyorum

  Cevapla
 •  
  19 Nisan 2018 Perşembe 16:27

  benim kizimin adi ceylin ama anlami ogrendigimde cok uzuldum bana yardimci olun

  Cevapla
 •  
  16 Şubat 2018 Cuma 01:20

  Yeni yasavarmi

  Cevapla
 •  
  06 Şubat 2018 Salı 19:31

  Merhaba benim ismim zilan, ismimi değiştirmek istiyorum.ücret ne kadar .bi zahmet siteyi yöneten kişi yoruma cevap versin.

  Cevapla
 •  
  31 Mart 2018 Cumartesi 01:30

  ne güzel ismin var niye değistiriyorsun ki.

 •  
  14 Ocak 2018 Pazar 11:23

  peki ismimizi deistirmek istesek ne kadar ucret odemeliyiz

  Cevapla
 •  
  15 Nisan 2018 Pazar 00:05

  270

 •  
  05 Ocak 2018 Cuma 14:03

  merhaba benim ismim şükriye değiştirmek istiyorum şükran yapmak istiyorum değiştirirler mi değiştirirlerse nasıl olcak ilk önce nereye başvuruyum

  Cevapla
 •  
  02 Aralık 2017 Cumartesi 16:15

  Merhaba ben evliyim vr evlilikle aldığım soyadını kullanıyorum, dün (1.12.2017) tarihinde kimlik değiştirme başvurum esnasında dilekçe vererek isim hanesine bekarlık soyadımı da ilave ettirdim. İsmim nüfus müdürlüğünde yeni hali ile tescil oldu. Eski haline nasıl döndürebilirim?

  Cevapla
 •  
  13 Kasım 2017 Pazartesi 01:43

  ismim muhammetsıddık ismimi degiştirmek istiyorum

  Cevapla
 •  
  11 Kasım 2017 Cumartesi 18:05

  Merhaba benim ismim zor söylenen bir isim ve 13 yaşindayim ismim nüseybe onune buse getirsem olur mu

  Cevapla
 •  
  22 Eylül 2018 Cumartesi 23:24

  ozaman daha zor olacak ismin

 •  
  08 Kasım 2017 Çarşamba 22:48

  Diğelimki adım ayşe ama bana fatma yorlar isim ekletmek için ne gibi işlem gerekli .masraflımı mesela

  Cevapla
 •  
  20 Temmuz 2017 Perşembe 12:24

  5 aydan küçükleri değiştirebilir miyiZ

  Cevapla
 •  
  18 Haziran 2017 Pazar 18:12

  nmraba benim ismim tuğba aslında kötü bi isim değil ama küçükken bi tranva sonucu ismimden nerdeyse nefret ediyorum.yaşım 16 ve ailem izin vermiyor.illa 18 yaşımımı beklemem gerek??

  Cevapla
 •  
  19 Haziran 2017 Pazartesi 10:40

  mesela

 •  
  02 Nisan 2018 Pazartesi 10:06

  evet 18 yaşını beklemeniz gerekir

 •  
  16 Ağustos 2018 Perşembe 12:21

  hayır beklemen gerekmez herkes değiştirebilir 18 yaş diye bir saçmalık yok

 •  
  12 Haziran 2017 Pazartesi 12:46

  2 aylık bebeğim var ve ismini değiştirmek istiyorum. Kaynanamım ismiyle aynı. Yani ailede aynı isimli biri daha olduğu için değiştirebilir miyim .?

  Cevapla
 •  
  11 Haziran 2017 Pazar 00:02

  Merhaba ben ismimi değistirmek istiyorum çok dalga konusu asim ismet ben kizim ama ismet erkek ismi ismimi degistirirsem liseye geciştebir sorun olur mu ??? Teog a girdik liseye gecicem ama ismimi degistirirsem sorun olur mu lutfen ccp yazin

  Cevapla
 •  
  04 Eylül 2017 Pazartesi 00:01

  bende bu sene teoga girdim liseye geçicem benimkide belinay fesahat belinayı seviyorum fakat fesahat fesat gibi anlaşılıyor çok rahatsızım

 •  
  21 Nisan 2017 Cuma 00:13

  Arkadaşlar şimdi dilekçe tam olarak nasil veriliyor yazarmisiniz ?

  Cevapla
 •  
  02 Nisan 2018 Pazartesi 10:15

  isim değiştirme davası dilekçe örneği ……….. asliye hukuk mahkemesi’ne davaci: (isim soy isminiz yazılmalıdır) davali: (buraya karşı taraf nüfus müdürlüğü’nün ismi yazılmalıdır) konu: (davanızın konusu ne ise onu yazmalısınız) açiklamalar: (neden isim değiştirmek istediğiniz yazılmalıdır. bu kısım çok önemlidir zira davanın kabul veya reddi daha çok buraya bağlıdır. yine yukarıda bahsettiğim hususu tekrarlıyorum ancak sadece bir kez açılabilecek davanızı riske atmak istemiyorsanız bir avukat ile bu davayı yürütünüz. nüfus davaları uzun süren davalar olmaması nedeni ile avukatlar genelde di

 •  
  18 Nisan 2017 Salı 22:18

  Sonraki süreci yaşayarak göreceğim ödediğimiz 227 tl parayı geri veriyorlarmış

  Cevapla
 •  
  20 Nisan 2017 Perşembe 13:53

  merhaba nasıl bir dilekçe yazdınız örneğini bu maile atabilir misiniz? wes2lle@yahoo.com

 •  
  28 Nisan 2017 Cuma 11:21

  iyi günler bende ismimi değiştirmek istiyorum bu süreçte neler yapmam gerektiğini nasıl bir dilekçe yazmam gerektiğini söyleyebilir misiniz?

 •  
  18 Nisan 2017 Salı 22:16

  Bende mart başında açtım davamı artik bekleyemedim para yatırılıyor ilk önce 227 tl e devletten takip ediyorsunuz size 1.5 ay sonra dava günü veriliyor benim davam bugündü girdim şahit flan istemediler ama etkili bir dilekçe yazmanız gerekli 15.20 gune kadar karar cikacakmis çıkan kararla gazetye

  Cevapla
 •  
  05 Aralık 2017 Salı 15:56

  merha bende deği̇şti̇rmek i̇sti̇yorum neler yaptiğinizi kisaca anlatabi̇li̇r mi̇si̇ni̇z

 •  
  12 Nisan 2017 Çarşamba 00:22

  Bişi sorabilir miyim isim değiştirmenin 2017deki kurallarına göre sadece dilekçe yeterli diyor bunun için ne diyorsun ben sosyal ve normal çevremde bambaşka bir isimle tanınıyorum yıllardır ve gerçek adımı kullamıyırum bu geçerli sebepmi?

  Cevapla
 •  
  05 Nisan 2017 Çarşamba 16:02

  Başvuruyu nasıl yaptiniz

  Cevapla
 •  
  04 Nisan 2017 Salı 19:18

  Dun basvuru yaptim bugun e devletten baktim 5 haziran saat 10 durusmam var hayirlisi

  Cevapla
 •  
  02 Nisan 2017 Pazar 11:59

  merhabalar yarin kendi yazacagim dilekceyle isim degisikligi icin basvuru yapacagim kac tanik gerekli

  Cevapla
 •  
  24 Mart 2017 Cuma 22:03

  Mrh benim adim kimlikte cane ama ben canan ismini kullanıyorum dava açtım cuma günü davam var kaç tane taniga gerek var cv cabuk verin cuma gunu davam var

  Cevapla
 •  
  19 Mart 2017 Pazar 09:34

  Benim bitane kızım var eşim kimliğe annesinin ismini yazdırmış bazı sebeplerden dolayı ben onun ismini söylemek istiyorum nasıl yanına isim koyabilirim acaba

  Cevapla
 •  
  15 Mart 2017 Çarşamba 11:18

  Suan kızım 6aylik3ay önce ismini değiştirdik ama ben annesi olarak pişmanım evdekilerin söylediklerini yaptım kızım 2veya3yaşına girdiğinde kimlikteki ismini değiştirmek istiyorum yapabilirmiyim

  Cevapla
 •  
  13 Mart 2017 Pazartesi 18:35

  Bende ismimi degistirmek istiyorum ne yapmalıyım yardimci olurmusunuz ne yapmam gerek kaç ay surer

  Cevapla
 •  
  12 Mart 2017 Pazar 18:17

  İyi Akşamlar benim eski esimden dolayi hayati tehlikem var gizliligm var ama ismimi degistirmk istiyorum napmaliyim

  Cevapla
 •  
  17 Mart 2017 Cuma 12:41

  vvvv

 •  
  05 Mart 2017 Pazar 22:30

  Benim ismim rojver deyiştirmek istiyorum sevmiyorum ismimi ve sevmediğim için çevremde kendimi mustafa diye tanıttım maliyeti ve ne kadar sürede deyişir

  Cevapla
 •  
  05 Mart 2017 Pazar 17:58

  Esimden bosandim oglumun ismini degismek istiyorum baba onayi gerekiyormu

  Cevapla
 •  
  03 Mart 2017 Cuma 11:35

  Hocam ben soyismimi kısalttırmak istiyorum yaşım 34 masrafı ne kadar olur bilgi verebilirseniz sevinirim teşekkürler.

  Cevapla
 •  
  14 Mart 2017 Salı 10:49

  ismimi değiştirmek istemiyorum

 •  
  28 Şubat 2017 Salı 19:26

  bende ismimi değiştircem ama 18 yasından küçüğüm.bana bi dilekçe örneği atar mısınız??

  Cevapla
 •  
  01 Mart 2017 Çarşamba 20:21

  1 dilekçeyle değiştiriliyormu

 •  
  01 Mart 2017 Çarşamba 20:21

  1 dilekçeyle değiştiriliyormu

 •  
  14 Mart 2017 Salı 10:49

  tam olarak bilmiyorum

 •  
  23 Şubat 2017 Perşembe 11:22

  benim adım şakir ismimi değiştirmemde bi sorun çıkarmı

  Cevapla
 •  
  02 Nisan 2018 Pazartesi 10:07

  değişecek ismin, değişmeden önce hangi isim olduğunun ne önemi var?

 •  
  17 Şubat 2017 Cuma 17:00

  Benim 6 aylık oglum var iki isim koydular Kayin pederpederve babam koydular cuma toprak ama ben toprak cuma yapmak istiyorum ne yapmaliyim

  Cevapla
 •  
  14 Şubat 2017 Salı 17:46

  Benim 8 aylık bebegim var eşim çift isim yazdırmış nufusta ama ilk ismi husumetli olduğumuz birinin adı sildirmek istiyorum ne yapmalıyım

  Cevapla
 •  
  20 Temmuz 2017 Perşembe 01:42

  si̇ldi̇rdi̇ni̇zmi̇

 •  
  13 Şubat 2017 Pazartesi 16:21

  Benim ismim Mahmut ama ben ismi hiç sevmiyorum beni ismimle hitap ederlerken bile rahatsız oluyorum bilmiyorum ama ismimi sevmiyorum birde Kemal Sunal filmindeki espiriyi yapıyorlar ne diyim Mahmut mu diyim cabbar diyiyorlar

  Cevapla
 •  
  07 Şubat 2017 Salı 14:50

  Bende ismimi değiştirmek istiyorum ama ne yapacagım hakkında bir bilgim yok yardımcı olabilirmisiniz

  Cevapla
 •  
  10 Ocak 2017 Salı 11:58

  ben ismimi alparslan koyacam heyt be alparslan türkeş

  Cevapla
 •  
  23 Aralık 2016 Cuma 12:36

  Ne yapmalıyız peki ?

  Cevapla
 •  
  21 Aralık 2016 Çarşamba 09:31

  Adım saniye değiştirdim avukat kabul eder mi??

  Cevapla
 •  
  05 Temmuz 2017 Çarşamba 15:32

  ismii sevmiom memati olsun istiom napmaliyim tmmm abiii

 •  
  08 Aralık 2016 Perşembe 22:58

  dava nası açabilirim napmam gerek

  Cevapla
 •  
  08 Aralık 2016 Perşembe 22:55

  ismimden memun değilim ve alem baskı yaparak adımı emine koydu ve ben sevgı seren yazdırın demiştim baskılayarak başka bir isim koydular

  Cevapla
 •  
  08 Aralık 2016 Perşembe 22:54

  ismimden memun değilim

  Cevapla
 •  
  08 Aralık 2016 Perşembe 22:53

  memun değilim 18 yaşindayım ve dava açmamı gerekiyor yardımcı olurmusunuz

  Cevapla
 •  
  05 Aralık 2016 Pazartesi 12:25

  Yakın akrabalarımla sorunlar yaşadım kesin karar verdim hem adımı hemde soyadımı değiştireceğim onlarla kimlik bağım dahi kalsın istemiyorum hayatta beni çok kırdılar hatta haysiyetim dahi söz konusu oldu adım Erhan onuda kulağıma okuyan kişi amcammış yinede rahmetli diyeyim ebedi küsüm hatta maddi imkanım elverırse yüz estetiği olacağım düşündüğüm isim Emrah. Umarım olur tüm yakın akrabalarımdan nefret ediyorum .

  Cevapla
 •  
  11 Mart 2017 Cumartesi 19:39

  adım umut_beşe

 •  
  04 Aralık 2016 Pazar 15:26

  Su yasa çıkacaksa ciksin artikk

  Cevapla
 •  
  21 Kasım 2016 Pazartesi 17:44

  isimmden n dred ediyorumm .çekdar

  Cevapla
 •  
  19 Kasım 2016 Cumartesi 18:24

  Ya ben de ismimi hiç sevmiyorum ''emine'' .s

  Cevapla
 •  
  18 Kasım 2016 Cuma 14:54

  Adımı degiştirmek istiyorum 18 yaşındayım anne baba çalışıyor ben kuzenmle birlikte gidicem dava açmaya herhangi bir sorun olur mu

  Cevapla
 •  
  13 Kasım 2016 Pazar 13:09

  11 yaşındaki bir çocuk kimliğini nasıl değiştirebilir

  Cevapla
 •  
  07 Kasım 2016 Pazartesi 03:36

  Kızımın 2 ismi var ve alakasız iki isim .eşim benden habersiz annesinin ismini koymuş 2.isim bende habersiz koyduğu için kabullenemedim. Henüz 4 aylık bian önce sildirmek istiyorum. Nasıl yapabilirim ?

  Cevapla
 •  
  06 Kasım 2016 Pazar 13:25

  Ben boşandım 11 ay oldu ama soy ismimi degistiremiyorum karşı taraf düşüm kağıdını almadığı için bu daha nekadar sürecek

  Cevapla
 •  
  13 Kasım 2016 Pazar 13:11

  he tabi canım

 •  
  17 Ekim 2016 Pazartesi 07:32

  merhaba ben adım ve soyadımı değiştirmek istiyorum adımı beğenmiyorum soyadım da 2 ailenin soyadı nasıl değiştirebilirim bana yardımcı olursanız sevinirim şuan isim vermedim farkındayım yaşım 48 bu kadar yıldır adımı beğenmiyorum karabüklüyüm istanbul da oturuyorum

  Cevapla
 •  
  04 Ekim 2016 Salı 22:27

  3000 tl istedi avukat davaya bakmak icin...

  Cevapla
 •  
  05 Ekim 2016 Çarşamba 13:42

  gerçektenmi

 •  
  02 Ekim 2016 Pazar 20:51

  Benim ismim soyismim kadar ilginc bir isim yoktur heralde bülbül gül

  Cevapla
 •  
  01 Ekim 2016 Cumartesi 22:07

  benim ismim hanım ismimden rahatsız degilim ama bunu kötüye kullanan bir çevrem var bunu degiştirmem için ne yapmalıyım ? masrafı olurmu ? lütfen yardım edin

  Cevapla
 •  
  23 Eylül 2016 Cuma 23:11

  Ya bu yeni yasa ne zaman cikacak bilgisi olan varmi

  Cevapla
 •  
  22 Eylül 2016 Perşembe 00:17

  slm isim degiştirmeye nekadar masraf gider

  Cevapla
 •  
  21 Eylül 2016 Çarşamba 01:58

  Benim kimlikteki ismim Seyfullah ama doğduğumdan bu yana bana göbek ad diye tarif edilen huseyin ismiyle hitap ediyorlar ailem olsun arkadaş çevresi olsun ve hatta kendim bile Hüseyin ismine alistim kısacası ben ismimi degistirebilirmiyim .

  Cevapla
 •  
  10 Eylül 2016 Cumartesi 13:49

  İsim deisikliği icin hangi devlet Kurumuna Müracat etmeliyim ?

  Cevapla
 •  
  09 Eylül 2016 Cuma 10:56

  Oglumun ismini deyistirmek istiyorum yardimci olabilirmisiniz

  Cevapla
 •  
  09 Eylül 2016 Cuma 10:53

  Oglumun ismini deyistirmek istiyorum yardimci olabilirmisiniz

  Cevapla
 •  
  07 Eylül 2016 Çarşamba 19:59

  ismimin yanına ek olarak bir isim daha eklemek istiyorum. bunun nasıl olabileceği hakkında fikriniz varmı?

  Cevapla
 •  
  03 Eylül 2016 Cumartesi 21:24

  İsim sildirmek istiyorum yardımcı olur musunuz

  Cevapla
 •  
  02 Eylül 2016 Cuma 13:00

  ismini degistirecem eski ismim ŞENER yeni ismim şerafettin ne gerekiyor yardımcı olur musunuz

  Cevapla
 •  
  08 Eylül 2016 Perşembe 23:53

  bence hiç değişme ilk ismin daha iyi kanka diğeri komiğime kaçtı...

 •  
  02 Eylül 2016 Cuma 12:53

  Benim adım burçak. Bu isim hem kızlarda kullanılıyor hem de erkeklerde kullanılıyor. Ben ismimi sevmiyorum. Herkes dalga geçiyor değiştirmek istiyorum. Ne yapabilirim

  Cevapla
 •  
  31 Ağustos 2016 Çarşamba 18:00

  benim ismim döndü dalga geçiyqlar sizcede degişirmi ismim

  Cevapla
 •  
  02 Eylül 2016 Cuma 11:32

  bence değiştir hoş bi isim değil ve anlamsızda

 •  
  31 Ağustos 2016 Çarşamba 14:54

  Benim babam imam arapce bir isim koymak istemiş ama oisim bayan ismi ismimi değiştirmek istiyorum ne yapmam gerekiyor

  Cevapla
 •  
  29 Ağustos 2016 Pazartesi 10:12

  Kızım ın ismini degistirmek istiyorum nasıl yapabilirim teşekkür ler

  Cevapla
 •  
  02 Nisan 2018 Pazartesi 10:09

  mahkemeye dilekçe yazıp isim değişikliği için dava açman lazım

 •  
  28 Ağustos 2016 Pazar 22:15

  Simdi. Gitsek degistirebilirmiyiz dilekceyle bilgisi olan varmi

  Cevapla
 •  
  27 Ağustos 2016 Cumartesi 14:23

  yasa ne zaman yürürlülüğe girecek

  Cevapla
 •  
  26 Ağustos 2016 Cuma 23:54

  Bende ismimi degistirmek istiyorum.çünkübana ait

  Cevapla
 •  
  22 Ağustos 2016 Pazartesi 17:24

  ben adımı değiştirmek istiyorum yasanı ne zaman yürürlüğe gireceği hakkında bilginiz var mı varsa cevaplar mısınız

  Cevapla
 •  
  23 Ağustos 2016 Salı 12:35

  ben sordum nüfus idaresine ama henüz yasa çıkmadı dediler

 •  
  16 Ağustos 2016 Salı 18:04

  Îsmimi degiştirmek istiyorum

  Cevapla
 •  
  16 Ağustos 2016 Salı 10:41

  ben ismimi değiştirmek değil isim eklemek istiyorum ne yapabilirim???

  Cevapla
 •  
  05 Ağustos 2016 Cuma 08:38

  Resmiyetde adım kadem ama ben selım ismini kullanıyorum hekes beni selim olarak biliyor değiştirmem kolay olurmu

  Cevapla
 •  
  02 Ağustos 2016 Salı 15:28

  Benim ırkım tc kimlige yanlis yazilmis onu degistirme imkanim var mi?

  Cevapla
 •  
  02 Ağustos 2016 Salı 13:27

  Yeni yasa varmi

  Cevapla
 •  
  02 Ağustos 2016 Salı 13:24

  Yeni yasa gelecekmis tanik olmasina gerek yokmuş bir bilginiz varmi

  Cevapla
 •  
  01 Ağustos 2016 Pazartesi 15:44

  benimde ismim nesrin anlamı yardımcısı olmayan.... demin bir isim seçtim ilk fırsatta değiştiricem.... yeni ismim züleyha :)

  Cevapla
 •  
  30 Temmuz 2016 Cumartesi 23:32

  Ben erkegim ismim evrim nasıl degiştirebiliriz mehmet yapmayı düşünüyorum efendim yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 •  
  28 Temmuz 2016 Perşembe 22:25

  Îsimi degiştikmek icin ilk once ne yapmaliyim

  Cevapla
 •  
  24 Temmuz 2016 Pazar 21:02

  ulan hiç mi isminizi sevmiyorsunuz

  Cevapla
 •  
  22 Temmuz 2016 Cuma 19:58

  Avukat tutacaz

  Cevapla
 •  
  22 Temmuz 2016 Cuma 19:00

  merhaba bende ismimi değiştirmek istiyorum ne yapmalıyım dava ne kadar sürer ve ne kadar masraf yaparım? yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
 •  
  20 Temmuz 2016 Çarşamba 14:23

  meraba ben ismimi değiştirmek istiyorum lütfen yardım edin

  Cevapla
 •  
  19 Temmuz 2016 Salı 13:32

  Merhaba ben eşimden boşanıyorum ve oğlumun ismini değiştirmek istiyorum 9 aylık Gürsel deniz Deniz'i kullanmak istiyorum sadece Nasıl yapabilirim yardım edermisiiz

  Cevapla
 •  
  19 Temmuz 2016 Salı 01:48

  Merhaba. Kızımın ismini değiştirmek istiyoruz. Ama yasa resmi gazetede yayımlandımı bilmiyoruz . Yasa yürürlüktemi?

  Cevapla
 •  
  17 Temmuz 2016 Pazar 13:05

  Yasa yürürlükte mi acaba bilgisi olan var mı

  Cevapla
 •  
  15 Temmuz 2016 Cuma 01:26

  esenlerde oturuyorum hangi adliyeye başvuru yapmam gerekir

  Cevapla
 •  
  10 Temmuz 2016 Pazar 17:46

  Yeni yasa yuruluge girmis nufus mudurlugunden degisiyo galiba ama sonra ornek belgeyle butun ehliyet diploma banka karti gbi degsmler icin kopya belge lazim galiba noter onayli en azindan bunlarin masrafini avukat masrafina sayariz o avantaji var bende degiscem

  Cevapla
 •  
  09 Temmuz 2016 Cumartesi 23:50

  ismim ayşe acaba değiştirebilirmiyim

  Cevapla
 •  
  08 Temmuz 2016 Cuma 18:21

  suan bu kanun yasaya gırdı mı nufusa gıdıp dırek degıstırebılır mıyım yanı ?

  Cevapla
 •  
  02 Temmuz 2016 Cumartesi 10:33

  Benim ismimin anlami kotuymus ama ben ismimi degistirmek degilde 2 isim sahibi olmak istiyorum suan adim irem bide yanina baska bi isim koymak istiyorum bu sekil kabul olurmu ne yapmam gerekli

  Cevapla
 •  
  25 Haziran 2016 Cumartesi 14:42

  ailevi sebeplerden dolayı soyadımı değiştirmek istiyorum ne yapmam gerekli

  Cevapla
 •  
  24 Haziran 2016 Cuma 22:50

  isim değiştirme davası için başvurdum acaba süreç kaç ay olur ne zaman sonuçlanır?

  Cevapla
 •  
  24 Haziran 2016 Cuma 01:46

  Ismımı nasıl degışıtım nerye bas vurcam

  Cevapla
 •  
  22 Haziran 2016 Çarşamba 11:01

  Ben anlamadım şimdi nereye başvuru cam

  Cevapla
 •  
  21 Haziran 2016 Salı 03:17

  Benim adim nuriye normalde mine ama kimlikte nuriye degiştirebilirmiyim

  Cevapla
 •  
  18 Haziran 2016 Cumartesi 11:40

  Benim adım leymun değiştirebilirmiyim

  Cevapla
 •  
  16 Haziran 2016 Perşembe 15:35

  Evli bayan isim değişikliği yapabilir mi? Haklı sebepler var.

  Cevapla
 •  
  16 Haziran 2016 Perşembe 04:02

  Șu sadece dilekçe ile çocuğumun ismini değiştirebilirmiyiz yoksa mahkeme açmak gerek mi ücret ne kadar tutar

  Cevapla
 •  
  15 Haziran 2016 Çarşamba 11:05

  arkadaşlar dilekçe yazıyorsunuz 20 tl falan gidiyor daktilo yazarsa daha iyi olur daha sonra aile tablosu çıkarıyorsunuz sonra dosya alıyorsunuz daha sonra 215 tl vezneye veriyorsunuz mahkeme bittikten sonra paranızın bir kısmını alabiliyorsunuz hayırlı ramazanlar :)

  Cevapla
 •  
  12 Haziran 2016 Pazar 09:35

  Beni ismi mi değiştirmek istiyorum ne yapmam lazım

  Cevapla
 •  
  11 Haziran 2016 Cumartesi 12:29

  ben isminin yanına isim ekletmek istiyorum ne yapmalıyım

  Cevapla
 •  
  03 Haziran 2016 Cuma 12:37

  Bana yardım edebilir misin adını ve soyadımı değiştirmek istiyorum

  Cevapla
 •  
  03 Haziran 2016 Cuma 04:09

  Ben isim eklettirmek istiyorum yardım eder misiniz bana teşekkürler

  Cevapla
 •  
  31 Mayıs 2016 Salı 10:48

  hay allah talihsizliğe baksana, keşke eski adın kalsaydı fahrettin. zira yeni baran ismin rusçada "koyun" demek...:) istersen araştırabilirsin. fahrettin güzel isim aslınd

  Cevapla
 •  
  28 Mayıs 2016 Cumartesi 22:59

  Merhaba doğuştan beri ismim emine 14 yaşıma kadar kimliği yoktu karta Sakarya taşındı kimlik sorsan çıkardık ismim rabiye 33 yaşındayım herkez emine biliyor ama okula veli toplantı katıldığım zaman şaşırıyorlar sen Emine sin diyorlar ismim değiştirmek istiyorum mümkündü cevap beklyorim

  Cevapla
 •  
  22 Mayıs 2016 Pazar 20:07

  ben almanyada yasiyorum ismimi deyistirmek istiyorum burdanmi yoksa türkiyedemi rica ediyorum biraz beni neyapmam icin bilgilendirimidinz

  Cevapla
 •  
  22 Mayıs 2016 Pazar 15:46

  İsmimi değiştirmek istiyorum fakat babam vefat etti 18 yaşımı doldurdum isimim komik değil ama küçüklüğümden beri farklı bi isim kullanıyorum yani ezanla kulağıma okunan ismi koymak istiyorum nasıl yapabilirim ?

  Cevapla
 •  
  10 Mayıs 2016 Salı 13:06

  Evliyim ve esimin soyismini kullaniyorum. Özel bir sebepten dolayi kizlik soyismimi geri almak istiyorum. Mümkünmü?

  Cevapla
 •  
  09 Mayıs 2016 Pazartesi 20:18

  15 yaşındayım babam dilekçe imzalamayı reddediyor.kendim dava açabilir miyim?

  Cevapla
 •  
  07 Mayıs 2016 Cumartesi 01:08

  Arkadaşlar merhabalar , buraya sadece size yardımcı olmak için yazıyorum. Ben mahkememi 26.12.2015 tarihinde açtım. Dilekçeyi kendiniz yazmayın dikkate alınmıyor. Adliyenin kapısında bekleyen dilekçe yazılır diye soran vatandaşlar var 30 40 lira verin dilekçe yazdırın. Benim mahkeme 19.04.2016 ta

  Cevapla
 •  
  06 Mayıs 2016 Cuma 17:35

  Başvuru için ne gerekiyo

  Cevapla
 •  
  30 Nisan 2016 Cumartesi 12:45

  Merhaba bende kızımın adını değiştirmek istiyorum Aleyna arkadaşları dalga geçiyormuş ve anlamı kötü diye birinci sinifa gidiyor herkesin olumsuz elestirmesinden milyon artık psikolojim bozuluyor l

  Cevapla
 •  
  26 Nisan 2016 Salı 11:45

  ben daha bugun basvurdum sadece 214 tl istedıler baska paranız gıtmıyor 4 ay gbı bır surede olur dedıler

  Cevapla
 •  
  30 Nisan 2016 Cumartesi 00:37

  nereye başvurdunuz söylermisiniz

 •  
  31 Mayıs 2016 Salı 10:46

  nasıl basvurdun naptın yanı

 •  
  21 Nisan 2016 Perşembe 22:50

  Ne kadar bütçe gerekli?

  Cevapla
 •  
  20 Nisan 2016 Çarşamba 20:54

  Bende kızımın ismini değiştireceğim ama bütcem iyi değil daha kolay yolu yokmu nerelere baş vurmam gerekiyor

  Cevapla
 •  
  04 Nisan 2016 Pazartesi 14:28

  bu kanun yürürlüğe girdi mi nüfus tan yapabiliyormuyuz isim değişikliğini şimdi ?

  Cevapla
 •  
  02 Nisan 2016 Cumartesi 13:43

  Nüfus değiştire bilirmi acaba kızımın ismini değiştircem

  Cevapla
 •  
  01 Nisan 2016 Cuma 23:18

  Arkadaşlar çok kolay asliye mahkemesine açılıyor ücret olarak 303 tl tutuyor bence gerçekten isminden rahatsız olan herkesin Hakkı bu

  Cevapla
 •  
  01 Nisan 2016 Cuma 00:18

  Bende oğlumun ismini değiştrmk istiyorum eşim benden habersiz gidip kimliği çıkardı o yüzden huzur diye birşey kalmadı bizde bende o isimle çağırmyrm Çınar diyorm bir onun birde benim olsun

  Cevapla
 •  
  28 Mart 2016 Pazartesi 09:38

  kızımın ismini degiştirmek istiyorum bana piskolojimi bozulacak şeyler hatırlatıyor ne yapmalıyım nereye başvurmaliyim

  Cevapla
 •  
  13 Mart 2016 Pazar 01:34

  Bende ismimi degistrecm dava açmadan nüfusta halledemez miyiz bilgisi olan var mı

  Cevapla
 •  
  16 Mart 2016 Çarşamba 15:50

  tabikide hayır her şey okadar kolay degil

 •  
  11 Mart 2016 Cuma 00:29

  ismimi değiştirmek istiyorum kuranda geçmiyor manası ulaşsın başarsın demk çok uğraşıyorum o yüzden muhammed erksin ibrahim soy ismimde arslan olsun istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 •  
  10 Mart 2016 Perşembe 23:00

  arkadaşlar ismimm ersin kuranı kerimde geçmiyor ayrı yeten anlamı ulssın basarsın özellikleri hayal perest realist ama adımı muhammed erksin ibrahim soyadımı da kerimullah olarak değitirmek istiyorum nereye müracat etcm ne kadar fiyat ödemem lazım yardımcı olursanıznsevinirim

  Cevapla
 •  
  06 Mart 2016 Pazar 22:45

  Arkadaşlar ben ismimi değiştirmek istiyorum bunun için neler yapmam nereye başvurmam neleri hazır tutmam lazım söylerseniz çok sevinirim yaşım 18

  Cevapla
 •  
  25 Şubat 2016 Perşembe 01:25

  Arkadaslar bilgisi olan varmi esimden bosandim yurt disinda yasiyorum kizlik soyadimi degistirmek istiyorum ne nasil yapilmali türkiyedemi mahkeme acmam lazim lütfen bilgilendirin

  Cevapla
 •  
  23 Şubat 2016 Salı 11:48

  arkadaşlar bende bugün basvuru yapmak için gittim dilekçemi internetten örnek bulup yazdım asliye hukuk mahkemesine ve bana 460tl ödemem gerektiğini sölediler.bu kadar masraflı oldugunu bilmediğim için davayı açtırmadım.normalde byle mi fiyat yoksa daha uygun nasıl olabiliyor ?

  Cevapla
 •  
  21 Şubat 2016 Pazar 15:02

  Yasa ne zaman yürürlüğe girer

  Cevapla
 •  
  19 Şubat 2016 Cuma 19:47

  arkadaslar ben yeni mahkemeyi bitirdim tam 4 ay sürdü 2 celsede hakim tamam dedi toplam masrafım 270 küsürdü suan başka birseye para vermedim 2 tane şahitim vardı o paranın içinde hepsi dahil mahkeme kararı cıkartırken kimlik ehliyet vs degiştirirken ne kadar masraf olur oda kişiden kişiye göre degişir hakimler hiç dinlemiyo bile hemen kabul ediyo basit bi işlem

  Cevapla
 •  
  21 Şubat 2016 Pazar 21:51

  meraba ama yeni iç güvenlik yasasına göre mahkeme değil nüfus müdürlüğünden yapılabildiği söyleniyordu ?

 •  
  18 Mart 2016 Cuma 21:33

  daha detaylı bilgi verebilir misiniz

 •  
  14 Şubat 2016 Pazar 11:04

  Dilekcenizi yazip asliye hukuk mahkemesine veriyosunuz internette ornekleri mevcut zaten sebebiniz gayet makul vukuatli nufus kayit ornegi ikide sahit ekleyin harcinizi yatirin hepsi bu

  Cevapla
 •  
  13 Şubat 2016 Cumartesi 19:33

  Adım Fevziye ve sürekli Fevzi, Feyzullah gibi erkek isimleri üzerinden dalga geçiliyor ya da insanlar garipsiyor. 18 yaşındayım ve adımı değiştirmek istiyorum. Ne yapmalıyım?

  Cevapla
 •  
  12 Şubat 2016 Cuma 19:03

  Arkadaslar ben cvp veriyim nufus idaresi degistirmiyo polislerle ilgili bi madde iptal edilmis buda onun icindeymis dolayisiyla buda yururluge girmedi hala gorusuluyomus fkn fln fasa fiso yani bugun adliye ye basvurdum sahitli 273 sahitsiz 223 nufus mudurluklerinde zaman kaybetmeyin.

  Cevapla
 •  
  10 Şubat 2016 Çarşamba 20:11

  Kardeşim madem böyle site böyle haber yazmışsınız bari arkasında durun ve cevap verin sorularımıza pls

  Cevapla
 •  
  10 Şubat 2016 Çarşamba 02:43

  Adım savas fakat bu isim hiçte iyi olmadığını düşünüyorum ve bunu herkes aynı fikirde utku olarak değiştirmek istiyorum bu konuda yardımcı olurmusunuz

  Cevapla
 •  
  08 Şubat 2016 Pazartesi 12:54

  Merhaba iyi günler. Benim iki ismim var. Doğduğumda anneannem Sudiye takmış.İkiz kardeşim de olduğu için benzer isimler konulmak istendigi için kimliğe Derya geçildi. Ben ilk ismimi Kimligime ekletmek istiyorum. Ailem mahalledekiler ilk ismimle hitap ediyorlar. İlk ismimi kimliğe geçirebilir miy

  Cevapla
 •  
  07 Şubat 2016 Pazar 20:49

  Arkadaslar neden kimse bilgi vermiyor anlamiyorum ic guvenlik paketeti 5 nisan 2015 yilinda yururluge girmis goruluyor nufus mudurlukleri neden islem yapmiyor anlamadim ustelik yururluk tarihinden sonra sadece bir yil icin gecerliyken birileri sorularimizi yanitlasin lutfennn

  Cevapla
 •  
  03 Şubat 2016 Çarşamba 14:52

  Sayın avkatim ben göbek adımı eklemek istiyorum kimligime ne yapmam gerekiyor

  Cevapla
 •  
  29 Ocak 2016 Cuma 19:51

  Bende eşimden bosandım hamile iken benden habersiz gelip hastaneden raporları alıp nüfusta kendi kafasına göre istemediğim bir ismi koymus ben bu ismi değiştirebilir miyim maliyeti ne olur bilen var mı

  Cevapla
 •  
  29 Ocak 2016 Cuma 03:10

  dilekçe örneği verebilir miniz lütfen. hiç biyerde bulamadım. teşekkurler

  Cevapla
 •  
  28 Ocak 2016 Perşembe 19:39

  Kızımı. İsmini değiştircem maliyeti .e kadar fikri olan varmı

  Cevapla
 •  
  28 Ocak 2016 Perşembe 19:04

  Ne zam . Deistirilebilio

  Cevapla
 •  
  27 Ocak 2016 Çarşamba 12:32

  Nüfus müdürlükleri mahkeme karari ile isminizi değiştirebilirsiniz diyor

  Cevapla
 •  
  25 Ocak 2016 Pazartesi 03:08

  Nüfus müdürlüğü hala başlamadı diyor kızımın adını değiştirmek istiyorum

  Cevapla
 •  
  23 Ocak 2016 Cumartesi 23:34

  Prosedür nedir anlayamadım

  Cevapla
 •  
  23 Ocak 2016 Cumartesi 20:09

  Nüfüs müdürlüğü hala başlamadı diyor

  Cevapla
 •  
  20 Ocak 2016 Çarşamba 23:11

  ismi mi değiştirmek istiyorum ne yapmam gerekiyor

  Cevapla
 •  
  20 Ocak 2016 Çarşamba 22:56

  Baran bey ben 12 yasındayim adim devrim. Biriyle tanistigimda evrim kerim selim. Diye anliyor yardim

  Cevapla
 •  
  18 Ocak 2016 Pazartesi 12:29

  Adım mükrem mesela bankaya gitigimde adın ne denildigidi mükrem diyorum bu bir kaçdefa devamd ediyor bazısı bükrem kerem muhterem buda bıkınlık veriyor

  Cevapla
 •  
  17 Ocak 2016 Pazar 22:25

  Bende ismimi değiştirmek istiyorum çünkü ismimin ne anlamı var ne de kimse söyleyebiliyor okulda yada yeni tanıştığım kişilere çok zor telafuz ediyorum gerçek adım bırucan ama kimse anlayamıyor söylediğim de bnde bircan diyorum herkes bircan olarak biliyor bende değiştirmek istiyorum nasıl yapmam ge

  Cevapla
 •  
  12 Ocak 2016 Salı 16:30

  Arkadaslar herkez bimer e yazsin...

  Cevapla
 •  
  12 Ocak 2016 Salı 07:33

  bir adam cıkıp ta, 1-sunu yapmalısın 2-soyle yapmalısın 3-buraya bu kadar para vs. yazmıyor yahu.. 210 tl verdim oldu diyor.. adam gibi yazabilecek biri var mı?

  Cevapla
 •  
  11 Ocak 2016 Pazartesi 20:49

  ismimi değiştirmek istiyorum artık dilekçeyle olacaktı??

  Cevapla
 •  
  11 Ocak 2016 Pazartesi 20:49

  isim değişikliği yasası yürürlülüğe girdimi????????????

  Cevapla
 •  
  08 Ocak 2016 Cuma 19:47

  Ben değştrdm 210 tl

  Cevapla
 •  
  10 Ocak 2016 Pazar 02:02

  nasil gerceklestirdiniz islemi ?

 •  
  11 Ocak 2016 Pazartesi 20:50

  nasıl????

 •  
  07 Ocak 2016 Perşembe 19:59

  Yaba cI uyurukluyum.ismim Nana Ve degistirmek istiyorum.Yeni ismim nihan Yada hira olsun istigorum.ne yapmaliyim?

  Cevapla
 •  
  05 Ocak 2016 Salı 23:07

  merhaba ben ismimi değiştirecem mahkeme falan derken bütün maddi açılar sizce toplamda ne kadar bir fikriniz var mı?

  Cevapla
 •  
  07 Ocak 2016 Perşembe 11:59

  300 tl gibi bi ücreti var arkadaşım degiştirdi orda niliyorum

 •  
  04 Ocak 2016 Pazartesi 13:41

  Oğlumun ismi mehmet ama herkes poyraz diyo mehmet poyraz yazdırmak istiyorum ne yapmam gerekli

  Cevapla
 •  
  29 Aralık 2015 Salı 22:53

  Adim berkan ama ben kuzey yapmak istiyorum yasim 20 ne yapmaliyim

  Cevapla
 •  
  29 Aralık 2015 Salı 17:34

  Babamın soy ismini tasimak istemiyorum gerekli sebeplerim var bunun icinne yapmaliyim

  Cevapla
 •  
  29 Aralık 2015 Salı 17:34

  Babamın soy ismini tasimak istemiyorum gerekli sebeplerim var bunun icinne yapmaliyim

  Cevapla
 •  
  23 Aralık 2015 Çarşamba 23:39

  Merhabalar nüfus müdürlüğünemi dikekçe vereceğiz yoksa mahkemeyemi başvuracağız avukat yardımı almalımıyız ?

  Cevapla
 •  
  22 Aralık 2015 Salı 00:44

  Merhaba ilk.basvuruyu nereye yapacagiz.il ve ilce kurulu yaziyor bu nufus Müdürlüğü anlamina mi geliyor.dilekce veya diger evraklar için bir ucret odeniyormu ?

  Cevapla
 •  
  20 Aralık 2015 Pazar 15:59

  Dilekcenin internette ornekleri var ama bana kalirsa bi arzuhalciye yazdirin her adliyenin yakininda mutlaka vardir

  Cevapla
 •  
  20 Aralık 2015 Pazar 15:57

  Keziban bence bu kadar sorunsa ismin degistir zannettigimiz kadar zor da olmuyor hakim kanaati onemli diyolar ama soru bile sormadi bana bi dilekce ver ve dava gununu bekle 2 sahitle 10 dk da biter 3 ay bekledim ben dava gununu buyuk ihtimal sende o kadar beklersin yani ortalama 4 5 ayda biter

  Cevapla
 •  
  18 Aralık 2015 Cuma 22:32

  Merhaba benim adim keziban 20 yasindayim 14 yasimdan bu yana hp adimi degistrmek istemistim sevmedigim icin arkadaslarimin cogu bu isimle cok dalga gecip sarki soyluyorlardi sonradan ogrendimki kur an dada yalanci anlamina geliyormus tabistigim insanlara adimdan utandigim icin baska isimler soyluyrm

  Cevapla
 •  
  17 Aralık 2015 Perşembe 18:55

  mrb 28.09.2011 doğumlu kızımın adını esila koymak istedık fakat nufus memuru elisa olarak kimliğe işlemiş ve kimlikteki ismini kullanmıyoruz ve değiştirmek istiyoruz bunun için ne yapmamız gerekiyo

  Cevapla
 •  
  16 Aralık 2015 Çarşamba 14:27

  Yani ben sadece 250 lira verdim basin ilan falan olmadi sanirim bu isler hizlandi biraz sonunda.

  Cevapla
 •  
  16 Aralık 2015 Çarşamba 14:27

  Yani ben sadece 250 lira verdim basin ilan falan olmadi sanirim bu isler hizlandi biraz sonunda.

  Cevapla
 •  
  16 Aralık 2015 Çarşamba 14:25

  Eylul ayinda dilekcemi verdim aralik da davam goruldu 1 hafta ara ile iki dava goruldu hakim isim degisikligini onayladi eylul ayinda dilekce verirken 250 lira vermistim simdi tekrar nufus mudurlugune dilekce verdim tebligat bekliyorum 20 25 gune gelicekmis sonra nufus cuzdanimi degistiricem

  Cevapla
 •  
  19 Aralık 2015 Cumartesi 21:13

  dilekçenizini nasıl hazırladız. paylaşabilir misiniz acaba

 •  
  16 Aralık 2015 Çarşamba 14:25

  Eylul ayinda dilekcemi verdim aralik da davam goruldu 1 hafta ara ile iki dava goruldu hakim isim degisikligini onayladi eylul ayinda dilekce verirken 250 lira vermistim simdi tekrar nufus mudurlugune dilekce verdim tebligat bekliyorum 20 25 gune gelicekmis sonra nufus cuzdanimi degistiricem

  Cevapla
 •  
  14 Aralık 2015 Pazartesi 23:57

  ismimi degistirmek istiyorum,ancqk nekadar ucret gider aurica mahkeme tarafindan onaylanir mi,yada davanin sonuclanmasi uzunmu surer,yardimci olurmusunuz.

  Cevapla
 •  
  14 Aralık 2015 Pazartesi 19:59

  benim ismim cengiz ismimi değiştirmek istiyorum

  Cevapla
 •  
  13 Aralık 2015 Pazar 22:13

  Bende adimı değiştirmek istiyorum ama nasıl yapicam bilmiyorum bana ayrıntıları ile yardımcı olur musunuz adım kimlikte cennet ama ben kendimi bildim bileli bana cansu diyolar bazen bende şaşırıyorum cansu ismine o kadar hakim olmuşum ki cennet ismini duyunca tuhaf oluyorum bana yardımcı olur musunu

  Cevapla
 •  
  12 Aralık 2015 Cumartesi 20:05

  adım neslihan ama nazımın en sevdği sevglisinin ismi verayı korkudan verememşler siyasi nedenlerle ekletmek istyorum zor olur mu

  Cevapla
 •  
  10 Aralık 2015 Perşembe 10:25

  ben dün mahkemede değiştirdim ismimi hakim hiç konuşturmadı bile sadece babam ve halam tanıkları çağırdı birer cümle söylediler ismimden dolayı psikolojimin bozulduğunu söyleyince hakim hemen yaz kızım dedi yazdı ve kağıt verdi kağıdı imzaladık felan sadece nüfus müüdürlünden artık nufus cuzdanımı yenilemem yeterli ama öncesinde 200 küsür lira para aldılar dilekçe verirken yeni yasa ile dava kalkabilir acele etmeyin ama isterseniz dilekçeyi verin basit yargılama usülüne göre hemen hallediyorlar

  Cevapla
 •  
  10 Aralık 2015 Perşembe 09:55

  merhaba ısmım dönüş ısmımı degıstırmem uzun surermı ve ucret ne kadar tutar

  Cevapla
 •  
  06 Aralık 2015 Pazar 22:31

  Bende ismimi begenmiorum ve isim ekletmek istiyorum bukonuda yardimci olabilirmisiniz nasil bir yol izlemem gerekiyor

  Cevapla
 •  
  04 Aralık 2015 Cuma 04:33

  2015-11-26 :01:30:32 tarihinde yazan kişi toplam ismini değiştirme dawasında ne kadar masraf oldu yani kaç tl ' ye isminizi değiştirdiniz ?? Avukat bu mahkeme için şart'mı peki??

  Cevapla
 •  
  03 Aralık 2015 Perşembe 20:17

  merhaba bende ismimi değiştiricem amabu sene ygs ye giricem bi sorun teşkil eder mi? işlemler ne kadar süre sürüyor ? bir yandan bu senem boşa gitsin istemiyorum bir yandan ünv yeni ismimle başlamak istiyorum. bir fikri olan paylaşsın lütfen

  Cevapla
 •  
  02 Aralık 2015 Çarşamba 22:38

  ilk önce yapmam gereken ne

  Cevapla
 •  
  26 Kasım 2015 Perşembe 01:33

  mahkemeye 250 basın da yayınlanması 100 tl...herkes ismini degiştirebilir..mahkeme en fazla 10 dk alıyor..iki şahit getirin kesin çözüm..avukata hiç gerek yok..fuzili para harcamayın..ismide soyismide degiştirsiniz..sıkıntı yapmıyorlar..

  Cevapla
 •  
  26 Kasım 2015 Perşembe 01:30

  ben isim degiştirme işlemini gecen hafta yaptım..toplamda mahkemeye 250 tl gitti..iki sahit götürdüm..hemen 10 dk bitti..sahitler dedi biz bunu bu sekilde tanırız olay tamam..sonrasında yerel gazeteye ilan faslı oldu..basın yayın kurumuna 100 tl verdim..yerel gazetede ilan yayınlandı..

  Cevapla
 •  
  25 Kasım 2015 Çarşamba 01:29

  benim adım güngör ve bayanım 42 senedir güngör bey denilmesinden bıktım usandım adımı değiştirmeye karar verdim.. yorumların hepsini okudum ama tek kelime cevap yazan olmamış, lütfen birileri sorulara cevap verebilirmi? nasıl bi yol izlemeliyiz ve ne kadar masraf olur..

  Cevapla
 •  
  24 Kasım 2015 Salı 19:34

  Acaba yasa ciktim i bilen varmi

  Cevapla
 •  
  23 Kasım 2015 Pazartesi 16:28

  Ben hanım ismini deyistire hakkım varmi

  Cevapla
 •  
  23 Kasım 2015 Pazartesi 08:22

  Yasa cikmadiki

  Cevapla
 •  
  20 Kasım 2015 Cuma 23:09

  Yasa ne zaman çıkacak bilgisi olan var mı

  Cevapla
 •  
  16 Kasım 2015 Pazartesi 21:26

  şu yasa çıksın artık

  Cevapla
 •  
  15 Kasım 2015 Pazar 00:27

  Benim oğlum adı şevket ama bi isim daha eklemek istiyorum Arel olcak nasıl yapabilirim

  Cevapla
 •  
  12 Kasım 2015 Perşembe 16:47

  Benım adım döndü gülşah lıseye gectım durmadan ismımle dalga gectıklerı ıçın ismımı degıstırmek için ne yapmam lazım avukat ne kadar ucret alır sızce bu dondu ısmımı sıldırmem ıcın sebep olurmuu yorum atarmısınız eger avukat olmassa kac ay surer

  Cevapla
 •  
  08 Kasım 2015 Pazar 19:12

  hahaha kazım mış adı.

  Cevapla
 •  
  08 Kasım 2015 Pazar 07:05

  Ben 17 yasindayim. Ismimi degistirmek degil sadece bitisik yazilmis olan 2 ismimi ayirmak istiyorum. Bunun icinde mahkemeye basvurmam mi gerekiyor??

  Cevapla
 •  
  06 Kasım 2015 Cuma 22:24

  Başbakanimizdan rica ediyorum su isim degistirme durumuna bir cozum yolu.. Bir dilekce ile isim degisikligi yapalim o kadar olmayacak denen seyleri yaptiniz bu kadar kisa bir islem toplumun bir kesimini üzmesin gercekten bir isim insanin psikolojisini ve sosyal hayatini çok etkiliyor

  Cevapla
 •  
  01 Kasım 2015 Pazar 11:38

  Ismimin degismesini istiyorum hayatiminda bu sekilde bu ismimle memnun degilim

  Cevapla
 •  
  30 Ekim 2015 Cuma 09:56

  Ben ismimim yanına isim ekletebilir miyim

  Cevapla
 •  
  29 Ekim 2015 Perşembe 22:49

  Bende kizimin adini deyistircem napmaliym

  Cevapla
 •  
  23 Ekim 2015 Cuma 15:17

  Merhaba ben ismimi değiştirmek istiyorum ne yapmam gerekiyor

  Cevapla
 •  
  16 Ekim 2015 Cuma 19:09

  Çok güzel olmuş

  Cevapla
 •  
  15 Ekim 2015 Perşembe 14:18

  Merhaba bende adımı değiştirmek istiyorum mahkemeye gitmeden nasıl hangi nüfustan yapabiliriz

  Cevapla
 •  
  13 Ekim 2015 Salı 17:32

  ben 15 yaşındayım ve adımı değiştirmek istiyorum . herşeyi anladım dilekçe adliye falan filanda tam olarak parasını anlamadım biri 280 yatırıyoruz yazmış diğeri 90 lira tuttu hepsi yazmış lütfen tam olarak net bir cevap verirmisiniz bu isimle daha fazla idare edemem ne derslerime konsantre olabiliyorum ne başka bişey adımı düşünmekten lütfeen yardımm edin banaa

  Cevapla
 •  
  12 Ekim 2015 Pazartesi 13:08

  bende ismimi degistirmek istiyorum ne yapmaliyim

  Cevapla
 •  
  11 Ekim 2015 Pazar 16:01

  Adım artık güler

  Cevapla
 •  
  12 Ekim 2015 Pazartesi 08:54

  nasil degistirdiniz.anlatirmisiniz

 •  
  03 Ekim 2015 Cumartesi 11:43

  Benim adim sadef adımı sedef yapmak istiyorum ne yapmalıyım

  Cevapla
 •  
  02 Ekim 2015 Cuma 12:03

  1 yasinda ikizlerim var isimlerini degistirmek degilde ikinci bir isim eklemek istiyoruz bunun icin ne yapabiliriz

  Cevapla
 •  
  21 Eylül 2015 Pazartesi 23:46

  Benim adım.kazim..ne yapmaliyim degistrmek icin

  Cevapla
 •  
  15 Eylül 2015 Salı 23:33

  Ben kizlik soyadimi ve esimin soyadini birlikte kullanmak istiyorum ne yapnalim

  Cevapla
 •  
  14 Eylül 2015 Pazartesi 15:14

  5 aylik oglum var ismi yigit esimin babasi istedi diye konuldu ama ben inatla halen istemiyorum degistirmek istiyorum bilgilendirirmisiniz mahkeme acip degistire bilirmisiniz

  Cevapla
 •  
  12 Eylül 2015 Cumartesi 23:53

  Ben ismimi değiştirmek istiyorum 15 yaşındayım nereye başvurmalıyım ?

  Cevapla
 •  
  09 Eylül 2015 Çarşamba 13:43

  Ben adımı soyadımı değiştirmek istiyorum fakat 18 Yaşımı daha doldurmadım

  Cevapla
 •  
  07 Eylül 2015 Pazartesi 06:22

  Hangi evraklar lazım isim degistirmek için soylermisiniz

  Cevapla
 •  
  02 Eylül 2015 Çarşamba 02:52

  Bence ŞİLAN ismi gayet hoş nadir bulunan bir isim ama yine de karar senin

  Cevapla
 •  
  01 Eylül 2015 Salı 14:59

  Adım şilan ve. Cansu olarak değiştireceğim

  Cevapla
 •  
  31 Ağustos 2015 Pazartesi 19:50

  18yaş üstümü değiştirebiliyor? Yoksa 13-14 yaşında değiştirebiliyormuyuz?

  Cevapla
 •  
  22 Ağustos 2015 Cumartesi 22:52

  müslüm gürses çok üzgün arkadaş

  Cevapla
 •  
  21 Ağustos 2015 Cuma 10:01

  Nasil deqistrbiirz

  Cevapla
 •  
  18 Ağustos 2015 Salı 23:48

  Nüfus Müdürlükleri farklı bilgiler veriyor.Yasalaşmadı diyenlerde var.İsmini bir dilekçe ile değiştirende... Şu an hangi yasaya istinaden isim değişikliği Nüfus Müdürlüğünde tek dilekçe ile yapılabilir?

  Cevapla
 •  
  14 Ağustos 2015 Cuma 14:54

  Bu yasa ne zaman yaslasacak

  Cevapla
 •  
  10 Ağustos 2015 Pazartesi 15:07

  Oğlumun adı yasin çok güzel ama her insan bunu tasiyamiyormus çok ağır bir rahatsızlık geçirdi isminden dolayı dediler deyistire bilirmiyiz dört yasında

  Cevapla
 •  
  08 Ağustos 2015 Cumartesi 23:08

  ismim hatice kubra ama kimligimde sadece hatice yaziyor degistirebilirmiyim ??

  Cevapla
 •  
  07 Ağustos 2015 Cuma 17:50

  Bende isim değişikliği yapacağim ne gerekli bilen varsa yazabilir mi?

  Cevapla
 •  
  06 Ağustos 2015 Perşembe 12:13

  merhaba ben nüfus müdürlüğünü aradım ve biz böyle bi işlem yapamayız yasa kesinleşmedi mahkemeye başvurun gibi baştan savma bı cevap aldım. bu işlemi nasılyaptınız

  Cevapla
 •  
  06 Ağustos 2015 Perşembe 07:43

  Bende degistirdim 110 TL masraf oldu

  Cevapla
 •  
  23 Şubat 2017 Perşembe 11:24

  kardesim nasıl değiştirdin bi anlatırmısın

 •  
  24 Temmuz 2015 Cuma 23:55

  Bende ismimi degistirmek istiyorum ne kadara mal oldu kesin bilen biri varmi

  Cevapla
 •  
  23 Temmuz 2015 Perşembe 23:26

  Yasa geçtimi haberiniz var mı

  Cevapla
 •  
  18 Temmuz 2015 Cumartesi 22:39

  18 yaşının altında nasıl degistirilir

  Cevapla
 •  
  15 Temmuz 2015 Çarşamba 14:02

  nufus mudurlugunun haberi bile yok kanundan

  Cevapla
 •  
  13 Temmuz 2015 Pazartesi 10:05

  BARAN güzel isim lakin Rusça'da Öküz demek.Nerden mi biliyorum soyadım BARAN.Ama kim sıkar Rusçayı diyorum ve Farsça'sı daha Anlamlı diyorum .

  Cevapla
 •  
  08 Temmuz 2015 Çarşamba 00:54

  Ben bugun degistrdim cok basit bi dava. Bana 90 liraya mal oldu. Eger degistrmek isteyen varsa hic beklemsin

  Cevapla
 •  
  03 Temmuz 2015 Cuma 15:10

  dilekçe örneği verir misiniz..ayrıca ben ist ümreniyede ikamet ediyorm bilgili biri benimle iletişime geçebilir mi? yardıma ihtiyacım var..toplam maliyeti 300 lirayı geçmiyor yanlış mı anladım.yardımınızı bekliyorm teşekkürler.

  Cevapla
 •  
  03 Temmuz 2015 Cuma 12:12

  nüfus müdürlüğünün yapabileceği bir şey yok. mahkemeye başvurmanız gerekiyor

  Cevapla
 •  
  02 Temmuz 2015 Perşembe 17:19

  dava sonrası yatirdiginiz paranın bi kismini alabiliyomussunuz . bu dogru mu acaba?

  Cevapla
 •  
  02 Temmuz 2015 Perşembe 13:44

  merhaba ben dogum yapali 2ay oldu.kızımın kimliği çıkalı 1ay oldu.eşim annesinin adını koydu ismi güzel degil.ve ben kizimin adını değiştirmek istiyorum ne yapabilirim.sadece nüfus müdürlüğünde yapiliyormu.elif beren diye biliyor herkes.kimlikte elif döne geciyorlutfen yardımcı olun.

  Cevapla
 •  
  02 Temmuz 2015 Perşembe 10:16

  3 yaşında kızım var isminin telaffuzu zor olduğu için değiştirmek istiyorum.ne yapmalıyım.sadece nüfus müdürlüğüne gitmem yeterli midir?

  Cevapla
 •  
  01 Temmuz 2015 Çarşamba 20:40

  kardeşim bilen biri var ise yazsın şunu ya nufustan değişyormu değişmiyormu soyisim altı üstü bi cvp yazacaksınız

  Cevapla
 •  
  23 Haziran 2015 Salı 14:54

  öncelikle internetten dilekçe örneklerinden birini indirdim gerekli bişgilerimi doldurup ikamet ettiğim yerdeki 3. Asliye hukuk mahkemesine kimlik fotokopisi ve dilekçemle başvurdum 280 lira yatrdım . 1 ay sonra tebligat geldi nisanda verdim dilekçeyi bugün yani 23 haziranda mahkemeye gittim iki şahitle biri annem biri arkadaşım hakime hanım bana soru sormadı bile sadace bi tanığı çağırıp sordu hangi isimle tanıyosun ailesinde ne diyplar diye oda 3 yıldr tanıyorm aynı iş yerinde çalışırdk özge derdiler diye konultu dava hemen kabul edildi 20 gün sonra gidip kararı alıp resmi gazeteye ilan...

  Cevapla
 •  
  22 Haziran 2015 Pazartesi 11:10

  bu yasa ne zaman yürürlüğe girecek bilgisi olan varmı

  Cevapla
 •  
  18 Haziran 2015 Perşembe 02:49

  ben soyadımı değiştirmek istiyorum nüfus müdürlüğüne gidince hemen değiştirirler mi?

  Cevapla
 •  
  12 Haziran 2015 Cuma 10:20

  ben nüfus cüzdanında olan ismimin üstüne 2. ismimi ekletmek istiyorum bunun için ne yapmalıyım. yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
 •  
  11 Haziran 2015 Perşembe 15:06

  madde 105 – 5490 sayılı kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir. ad ve soyadı düzeltilmesi geundefinedci madde 9- (1) bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl süreyle, yazılı olarak yerleşim yerinin bulunduğu nüfus müdürlüklerine başvurmak kaydıyla, 21/6/1934 tarihli ve 2525 sayılı soyadı kanununun 3 üncü maddesine aykırı soyadları ile yazım ve imla hatası bulunan ad ve soyadları mahkeme kararı aranmaksızın il veya ilçe idare kurulunun incelemesi sonucu vereceği kararla bir defaya mahsus olmak üzere değiştirilebilir. soyadı değiştirilen erkek ise kendisi ile birlikte varsa kar

  Cevapla
 •  
  10 Haziran 2015 Çarşamba 14:54

  maaliyeti ne kadar toplamm bilgi verir misiniz

  Cevapla
 •  
  09 Haziran 2015 Salı 14:27

  davam bitti yatırdığı mi z paranın 230 lirasını geri alıyoruz gazeteye ilan verip nufusta değiştireceğim kimse beklemesin o kadar basit bir dava ki yıllarca beklediğim é pişman oldum

  Cevapla
 •  
  08 Haziran 2015 Pazartesi 23:28

  kocam veya karım benden habersiz çocuğun ismini koymuş gibi bi bahane sunabilirsiniz

  Cevapla
 •  
  08 Haziran 2015 Pazartesi 14:28

  asliye hukuk mahkemesi ne başvuruyor uz ne kadar olduğunu da yazdım yorumlara bakmıyor musunuz aynı soruları sormayın lütfen ve su anda davam bitti hakim çok tatlıydı yanımda bir arkadasimi tanık olarak goturdum 5 dk sürmedi imzaladı hemen bitti bir kaç soru sordu arkadaşıma o kadar ben hukuk ogrencisiyim dilekçemi de kendim yazdım verdim cok basit bir dava

  Cevapla
 •  
  08 Haziran 2015 Pazartesi 13:02

  merhaba öncelikle asliye hukuk mahkemesinemi başvuruluyor yoksa nüfus müdülğünemi ne kdr sürede tamamlanıyor dava nereye ne kdr yatırıyoruz??

  Cevapla
 •  
  08 Haziran 2015 Pazartesi 10:05

  17 nisan da dilekce vermiştim bir karışıklık olmuş görevli memur bugüne tarih verdi gelin halledelim diye başvurmaya çekinmeyin arkadaşlar bizi mutsuz eden isimle ömür gecmiyor

  Cevapla
 •  
  08 Haziran 2015 Pazartesi 10:03

  evet 280 lira para yatırıyor uz benim dava bugün heyecanlıyım umarım istediğim olur

  Cevapla
 •  
  07 Haziran 2015 Pazar 13:24

  bir şey soracağım, ismimizi değiştirmek için para ödeniyormu? ve de ne kadar sürüyor bu işlemler

  Cevapla
 •  
  07 Haziran 2015 Pazar 00:52

  peki bunun için bi ücret ödeniyor mu ?

  Cevapla
 •  
  06 Haziran 2015 Cumartesi 02:20

  adliyeye gidip dilekçe dolduruyorsunuz kapınıza mahkeme günü yazan bir kağıt geliyor, mahkeme günü bir şahitle birlikte orda olmanız yeterli ben iki şahit getirdim diğerini almadılar sonra kendim konuştum şahidim konuştu mahkeme 5dakika sürdü ve istediğiniz ismi alabiliyorsunuz türkçe yada yabancı herhangi bir isim oluyor ben değiştirdim çok mutluyum .

  Cevapla
 •  
  05 Haziran 2015 Cuma 22:24

  merhaba, ben cevahir. adımı değiştirmek istiyorum. değiştirme sebebim ise herkes erkek ismi diye dalga geçiyor. ve ismimi sevmiyorum, ismimden nefret ediyorum. adımı nasıl değiştirebilirim. lütfen yardımcı olur musunuz?

  Cevapla
 •  
  04 Haziran 2015 Perşembe 13:43

  adim abdulsamed ismim sizce guzel mi ? degistiriyim mi sizce arkadaslar?

  Cevapla
 •  
  04 Eylül 2017 Pazartesi 21:37

  deıstır

 •  
  03 Haziran 2015 Çarşamba 17:04

  arkadaşlar bimerden başbakanlığa soru sordum bu yasa ile ilgili. yasa geri çekilmiş boşuna beklemeyin. direk mahkemeden yapılacak bende başvurucam yakında...

  Cevapla
 •  
  31 Mayıs 2015 Pazar 12:52

  ben ismimi degiştirmek istiyorum aceba nüfus mudurlugunemı gitmem gerekiyor çünkü ismim alay ediyorlar kız ismine benzedigi için

  Cevapla
 •  
  31 Mayıs 2015 Pazar 04:10

  benim ismim döndü nüfus müdürlüğünden ismimi değistirebilir miyim yoksa mahkemeyemi dilekçe vereceğ

  Cevapla
 •  
  28 Mayıs 2015 Perşembe 01:16

  arkadaşlar nüfus müdürlüğünden değiştiren oldu mu ??????

  Cevapla
 •  
  22 Mayıs 2015 Cuma 19:58

  benim adım kimlikte ibrahim ama bana herkes luciano diye hitap ediyor ismim türk dil kanununa uymuyor. ismimi luciano olarak değiştire bilirmiyim.

  Cevapla
 •  
  22 Mayıs 2015 Cuma 00:03

  toplam ne kadar masraf oluyo?

  Cevapla
 •  
  20 Mayıs 2015 Çarşamba 22:45

  simdi mahkemeyemi gidiyoruz nufus mudurlugunemi

  Cevapla
 •  
  20 Mayıs 2015 Çarşamba 14:40

  2aylık bebeğimin ismini beğenmediğim için değiştirmek istiyorum.haklı neden olarak ne gösterebilirim?

  Cevapla
 •  
  19 Mayıs 2015 Salı 20:33

  çok sıkıldım artık psikolojim bozuldu :(

  Cevapla
 •  
  18 Mayıs 2015 Pazartesi 16:33

  adım sasukee adımı sasuke yapçam olur mu?

  Cevapla
 •  
  13 Mayıs 2015 Çarşamba 21:41

  herhngi bi ücret talep ediliyor mu?

  Cevapla
 •  
  11 Mayıs 2015 Pazartesi 03:14

  biran evvel yasaya girmeli isim yüzünden bir çok kişi psikolojik rahatsızlığa giriyor intihar edenler bile var. hatta ismi normal bir isim olupta isim sahibinin beğenmediği memnun olmadığı isimlerde var.

  Cevapla
 •  
  07 Mayıs 2015 Perşembe 03:04

  adım umut adımın yanına bir isim daha eklemek istiyorum . mümkün mü acaba ?

  Cevapla
 •  
  06 Mayıs 2015 Çarşamba 01:15

  merhaba ben adımı kısaltmak istiyorum ama diplomada uzun adım yazılı ileride bir sıkıntı çıkar mı acaba ?

  Cevapla
 •  
  01 Mayıs 2015 Cuma 11:31

  adim necaattin necati olarak degistirmek munkunmu

  Cevapla
 •  
  01 Mayıs 2015 Cuma 02:50

  santos ismi olur mu acaba

  Cevapla
 •  
  30 Nisan 2015 Perşembe 01:27

  kizim iki isimli birini sildirmek istiyorum sadece nufusa gitsem olur mu acaba

  Cevapla
 •  
  29 Nisan 2015 Çarşamba 18:02

  adım döndü ceren olarak degistirmek istiyorum kolay olurmu

  Cevapla
 •  
  28 Nisan 2015 Salı 19:00

  bende dava açtım 36 gün sonra duruşma tarihi verildi ve hemen kabul edildi... şahitler vardı ama şahitlere bile gerek kalmadı kolay oldu. dava harcı 287 tl dava harcı..

  Cevapla
 •  
  28 Nisan 2015 Salı 15:03

  benım oglumun adı mehmet fakat dogdugundan beri adını said buğra olarak biliyor ve adını degıstırmek ıstıyorum yardımcı olursanız sevınırım esımden ayrıldım onun ıznı gereklımı acaba vealıyetı bende oglumun

  Cevapla
 •  
  27 Nisan 2015 Pazartesi 20:21

  arkadaşlara akatılıyorum bu kdr beklenmez yani bi an önce bu durumu düzeltin ayıp yau adam gibi yürüyecek kimse yok mu bu ülke de

  Cevapla
 •  
  27 Nisan 2015 Pazartesi 15:11

  ne zaman yasalaşacak bu kanun, çok sıkıldım biran önce değiştirmek istiyorum :(

  Cevapla
 •  
  23 Nisan 2015 Perşembe 19:27

  ben bir kızım ikinci ismim esra ama sevmiyorum bir nedenden dolayı deniz veya ekin olarak değiştirebilirmiyim

  Cevapla
 •  
  22 Nisan 2015 Çarşamba 21:27

  ya yasa yürürlüğe girdimi ismimi değiştirmek istiyorum

  Cevapla
 •  
  22 Nisan 2015 Çarşamba 15:42

  Kimse sözünün arkasında durmuyor isim değiştirme bir dilekçe ile olacak dendi ama hala bir sonuç yok bu kadar basit bir işlem için bu kadar beklenilmez

  Cevapla
 •  
  22 Nisan 2015 Çarşamba 03:18

  benm gibi takip eden arkadaşlar 120 150 küsür maddelik torba yasanın sadece ilk 63 ü geçti diğerleri hala bekliyor ve soyadı da 105.md de yani beklemeye devam....

  Cevapla
 •  
  15 Nisan 2015 Çarşamba 14:11

  benim adım sıddık ben bu ad yuzunden okulumu bıraktım adımın sadık olmasını istiyorum okuluma devam etmek istiyorum ne yapmalıyım

  Cevapla
 •  
  13 Nisan 2015 Pazartesi 16:51

  benim kimlikteki ismim ruat, aslinda rohat olmasi gerekiyor deĝişiklik başvurum olmulu karşilanirmi teşekkürler

  Cevapla
 •  
  12 Nisan 2015 Pazar 20:22

  iç güvenlik yasasında isim değişikliği ile ilgili madde yok arkadaşlar uzun süredir takip ediyorum tasarıdan çekilen 63 maddeden biri yani dava açmaktan başka çare yok ben bu hafta açacağım.

  Cevapla
 •  
  12 Nisan 2015 Pazar 00:26

  BEN BU YASANIN ÇIKMASINA ÇOK SEVİNDİM MESELA ŞİMDİKİ SOYADIM PELVAN BU BİR NÜFUS MEMURU HATASIDIR ASLINDA PEHLİVAN OLMASI GEREKİR PELVAN KELİMESİNİN SÖZLÜK ANLAMI YOK HEMEN NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNE GİDECEĞİM VE SOYADIMIN PEHLİVAN OLMASINI İSTEYECEĞİM

  Cevapla
 •  
  11 Nisan 2015 Cumartesi 13:47

  benim bildiğim içgüvenlik yasasından geçenler arasında soyadı değişikliği yoktu yoksa yanlış mı biliyorum

  Cevapla
 •  
  11 Nisan 2015 Cumartesi 01:39

  gerçekten resmi gazetede yayınlandı mı?ben görmedim de.eğer yayınlandıysa yürürlüğe ne zaman giricek?biri bilgi versin lütfennn..

  Cevapla
 •  
  10 Nisan 2015 Cuma 14:52

  Resmi gazetede yayınlandı fakat nüfus müdürlüğüne gittim bana bakanlıktan yazı gelmesi gerekiyor dedi lütfen en kısa zamanda ismimi değiştirmek istiyorum ismimi duyduğum an sinirlerim alt üst oluyor

  Cevapla
 •  
  06 Nisan 2015 Pazartesi 13:13

  nezman yürürlüge giricek

  Cevapla
 •  
  06 Nisan 2015 Pazartesi 10:59

  adim ümit teyzem koymustu ve adimdan fazlasiyla memmun degilim adimi degistirmek istesem degistiremiyo muyum ?

  Cevapla
 •  
  23 Mart 2015 Pazartesi 13:39

  adım şaban

  Cevapla
 •  
  22 Mart 2015 Pazar 00:18

  sn,yılmaz yakın bir akrabam tarafından 25 yıldır adıma büyü yapılıyor,engellemek için ismimi değiştirmek istiyorum.mahkemede bu beyanım kabul olur mu? saygılarımla.

  Cevapla
 •  
  02 Mart 2015 Pazartesi 01:36

  evet önemli olan mahkeme ile uğraşmamak. ben bi kaç kez nufus müdürlüğüne gidip ilgili memurlara sormuştum daha belli değil öyle bişi yok dediler ama yeni yasa nezaman çıkacak mahkemeye başvurmadan bilen biri yokmu acaba ?

  Cevapla
 •  
  01 Mart 2015 Pazar 18:48

  daha kolay bir yolu varmı?

  Cevapla
 •  
  24 Şubat 2015 Salı 19:19

  merhaba masraf hakkinda da bilgi verirmisiniz

  Cevapla
 •  
  11 Şubat 2015 Çarşamba 17:56

  200 tl gibi bir masrafı var

  Cevapla
 •  
  10 Şubat 2015 Salı 21:13

  davut oglunun soyledikleri yasaya girdimi

  Cevapla
 •  
  10 Şubat 2015 Salı 21:07

  nezaman yasaya giricek yada girdimi

  Cevapla
 •  
  08 Şubat 2015 Pazar 13:15

  nekadar masraf oluyor acaba

  Cevapla
 •  
  08 Şubat 2015 Pazar 09:49

  belli oldumu

  Cevapla
 •  
  07 Şubat 2015 Cumartesi 15:49

  yeni yasa basladimi daha ne kadar beklicez

  Cevapla
 •  
  04 Şubat 2015 Çarşamba 17:36

  yatirdiginiz paranin 170 tl kadarini dava bittiginde tekrar aliyorsunuz

  Cevapla
 •  
  04 Şubat 2015 Çarşamba 16:30

  yeni yasa basladimi arkadaslar

  Cevapla
 •  
  03 Şubat 2015 Salı 23:13

  sadece dilekçe kabulü için 200tl para istediler.halbuki hiç bir masrafı olmuyor denilmişi.

  Cevapla
 •  
  01 Şubat 2015 Pazar 00:39

  esim ogluma benim istemedigim bir ismi verdi oglum iki aylık ben kendi adimi vermek istiyorum ne yapabilirim lutfen yardimci olun

  Cevapla
 •  
  26 Ocak 2015 Pazartesi 20:01

  lutfen bana dönebilir misiniz..kizim seneye okula baslicak esim benden habersiz gülten. ismini kimlige yazdirmis ama kizima herkez asmin olarak sesleniyor.yeni kanun cikmisti bir dilekceyle degisiyor diye su anda durum ne.nufus dairesi mahkemeye gonderiyor.ne kadar masraf cikiyor acaba

  Cevapla
 •  
  18 Ocak 2015 Pazar 15:27

  bende ismimi degistirmek istiyorum ama mahkeme ile falan da ugrasmak istemiyorum baska neler yapabilirim yardımcı olur musunuz??

  Cevapla
 •  
  14 Ocak 2015 Çarşamba 08:41

  mehaba ben de ismimi değiştirmek istiyorum yanlış yazılmış düzelttirim ayreten bir isim daha istiyotum.ama mahkemeyle falan uğraşmakda istemiyorum.ne kadar sürüceğini bilmiyorum.ne yapmam gerekiyor?

  Cevapla
 •  
  13 Ocak 2015 Salı 15:26

  bende ısmıme gıcık oluyorum cok sınır degıstıresım var da sonra pısman olur muyum ondan korkuyrum once super bı ısıım blmam lazım nıhııhııhıh

  Cevapla
 •  
  03 Ocak 2015 Cumartesi 20:20

  adımı sevmiyorum ve degistirmek istiyom

  Cevapla
 •  
  03 Ocak 2015 Cumartesi 14:42

  Bende degistirmek istiyorum maliyeti ne kadar ve asamalari neler biraz bilgi verir misiniz

  Cevapla
 •  
  02 Ocak 2015 Cuma 11:20

  avukat tutmamiz gerekir mi ve maliyeti ortalama ne kadardir

  Cevapla
 •  
  30 Aralık 2014 Salı 00:23

  mahkemeye basvurdum olumsuz olma gibi bi ihyimal varmi yani dava red edilermi?

  Cevapla
 •  
  26 Aralık 2014 Cuma 12:47

  merhaba ben değiştirdim

  Cevapla
 •  
  18 Aralık 2014 Perşembe 17:07

  şahit gerekir mi

  Cevapla
 •  
  09 Aralık 2014 Salı 20:49

  tabi

  Cevapla
 •  
  01 Aralık 2014 Pazartesi 22:15

  beleş

  Cevapla
 •  
  29 Kasım 2014 Cumartesi 14:08

  191 tl

  Cevapla
 •  
  25 Kasım 2014 Salı 21:31

  işyerinde aynı isimden 5 kişiyiz ve toplam 30 kişi calısıyor tv de aynı isim ve soyisimde bitbaks yapan adamı gören babannem sen cıkacaksın sandım diye beni aramasından ve önüne gelenle aynı isimde olmaktan ve isim karışıklığından iğrendim acaba değişirmi yeni yasaya göre

  Cevapla
 •  
  16 Kasım 2014 Pazar 12:33

  cidden kaç para gider

  Cevapla
 •  
  13 Kasım 2014 Perşembe 22:55

  imimi değiştirmek istiyorummi

  Cevapla
 •  
  13 Kasım 2014 Perşembe 09:08

  iyi günler bende isim değişikliği yapmak istiyorum bu gün ne yapmam gerekiyor kaç param gider yardimci olursan iz çok sevinirim

  Cevapla
 •  
  11 Kasım 2014 Salı 15:21

  biraz daha açiklayici olmasi lazim bence

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön