Tatil, okul başarısızlığı olan çocuğun da hakkı

Ceyda Erenoğlu başarısız çocukların tatil durumunu değerlendiriyor.

Tatil, okul başarısızlığı olan çocuğun da hakkı

Okullar kapandı, tatil başladı. Bu tatilin kazananları, odasına kapanan, bilgisayar başından kalkmayan, sorumluluklarından kaçanlar değil, her şeyi kararınca yapan çocuklar olacak. İşte çocuklar için iyi bir tatilin ipuçları...

 

Yaz tatili çocukların uzun süren okul döneminden sonra dinlenebilmeleri, yenilenip eksiklerini tamamlayarak bir sonraki eğitim öğretim yılına hazır şekilde başlamaları için harika bir fırsat. Erken kalkmanın bir zorunluluk olmadığı, sınav ve ders stresinden uzak bu dönem ebeveynler için de rahatlık anlamına geliyor. Şişli Florence Nightingale Hastanesi’nden Uzman Psikolog Belgü Kaçmaz, tüm olumlu yönlerine karşın yaz tatilinin çalışan anne babalar için planlaması zor bir dönem olduğuna dikkat çekiyor. Çocukları yazlığa ya da bir otele götürmek, yaz okuluna göndermek, kaliteli zaman geçirmeleri için çeşitli aktiviteler organize etmek bazen zor olabiliyor. Yaz tatili, planlamasını iyi yapan yetişkin ve çocuklar için mutlu bir dönem anlamına geliyor. Yazı dizimizin bu bölümünde verimli ve eğlenceli bir tatil için ihtiyaç duyulan öneriler bulunuyor.

 

Tatil her şeyden 3 ay uzak kalmak değildir
Tatil, hem çocukların hem de büyüklerin dinlendikleri ve güzel vakit geçirdikleri bir zaman dilimi olduğu için bu dönemde günlük hayatın sorumluluklarından bir süreliğine uzaklaşmak herkese iyi geliyor. Uzman Psikolog Belgü Kaçmaz, “Buna rağmen 3 aylık tatil her şeyden kopmak anlamına gelmemeli, çocuklar için en önemli şey geri kaldıkları derslere yetişme sorumluluğudur. Bu nedenle tatilde ev içi tüm kuralların bozulması yerine bazı esneklikler yapılması daha doğrudur” diyor. Tatilde çocukların dışarıda daha fazla zaman geçirmelerine izin verilip uyku saatlerinde de esnetmeler yapılabiliyor. Okul günü saat 22.00’de yatan bir çocuğun tatil gecesi 1-2 saat daha geç yatıp daha geç kalkmasının sorun haline getirilmemesi öneriliyor.

 

Yaz okuluna mı matematik kampına mı?
Yaz okulu çalışan ebeveynlerin kurtarıcısı ve çocuklara çoklu uğraş imkânı veren okullar. Çocuklar burada spor ve sanatla uğraşıp aynı zamanda akademik becerilerini de geliştirebiliyorlar. Bu okullar çocuklarını aile büyüklerinin yanına, memlekete, yazlığa ya da tatile yollayamayan aileler için iyi bir seçim olarak değerlendiriliyor. Yaz okullarının yanı sıra yaz kampları, matematik kampları, bilim kampları gibi alternatifler de çocukların gelişimine ve keyifli zaman geçirmelerine katkıda bulunuyor.

 

Bilgisayara günde en çok 2.5 saat
Çocukların doğayla iç içe olduğu bir tatil hem fiziksel hem de psikolojik açıdan rahatlama sağlıyor. Uzman Psikolog Belgü Kaçmaz, tatilde evde kalması gereken çocuklarda en zorlandıkları şeyin bilgisayara ayrılacak zaman olduğunu söylüyor. Bu noktada saat konusunda sınırlamaya gidilmesi şart görülüyor. Kaçmaz tatilde çocuklar için günde 2-2.5 saatlik bilgisayar zamanının yeterli olduğunu ve oyunların şiddet içeriğinin çocuğun yaşına göre değerlendirilmesi gerektiğini söylüyor. Çocukların televizyon ve telefonla geçirdikleri zamanın da kısıtlanması gerekiyor. Ailece film izleme geceleri çocuklar açısından mutluluk verici aktiviteler arasında.

 

İyi bir tatil geçirmek için

-Çocuklarınızın fikrini alın.
-Tutamayacağınız sözler vermeyin.
-Ders çalışma saatlerini çocuklarınızla beraber planlayın. Başarılı ya da başarısız olmaları fark etmez. Çocuklarınızı bu konuda asla zorlamayın.
-AVM’ler yerine açık havayı tercih edin.
-Ailecek tatil yapma imkânınız varsa mutlaka değerlendirin.

 

 

Yapmaya zorlamayın
Tatilde yapılacak şeylerin başında aktivitelerin çocuklarla birlikte planlanması geliyor. İstemediği bir aktivitenin zorla yaptırıldığı çocuklarda tüm motivasyonunun düştüğü görülüyor. Yüzmek istemeyen bir çocuğu yüzmeye göndermek çoğu kez hem aile hem de çocuk için mutsuzlukla sonuçlanıyor. Bu nedenle ailenin çocuğa hangi aktiviteleri yapmak istediğini sorması ve alınan yanıtları kendi imkânlarıyla karşılaştırması gerekiyor.

 

Başarısız öğrencinin de hakkı
Tatilde akademik alandaki eksikliklerin giderilmesi konusundaki anlaşmazlıklar aileyle çocukların karşı karşıya gelmesine yol açabiliyor. Kimi öğrenciler sınıflarını başarıyla geçip dinlenmeyi hak ederken, bazı öğrenciler yaz tatilinde eksiklerini tamamlamak zorunda kalabiliyor. Aileler okulda başarısız olan öğrencilerin de tatile ihtiyaçları olduğunu unutmamalı.

 

 • Paniğe kapılmadan, çocuğunuzun hangi derslerde eksik olduğunu saptayın.
 • Problem yaşadığı derslerin hangisi ya da hangileri olduğunu anladıktan sonra nasıl destek vereceğinizi belirleyin.
 • Ders çalışma saatlerini çocuğunuzla birlikte planlayıp ondan tüm gün ders çalışmasını beklemeyin. Günde 2-3 saati geçmeyecek çalışma periyotları yeterlidir.
 • Sporun ya da bilgisayar oynamanın çocuğunuzun da hakkı olduğunu unutmayın.
 • Arkadaşlarıyla gezmesine ve hafta sonlarını tatil ilan etmesine izin verin.
Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön