Menenjit çocuklarda ciddi hasarlar bırakabilir!

Op. Dr. Salih Aydın, menenjit konusunda anne ve babaları bilgilendiriyor.

Menenjit çocuklarda ciddi hasarlar bırakabilir!

Beyinde kendini gösteren, ölüm ve ağır sakatlık vakalarıyla sonuçlanma riski taşıyan menenjit, çoğunlukla 5 yaş altındaki çocuklarda görülüyor. Hafif ve ağır olarak seyredebilen bu hastalığın tedavisi ihmal edildiğinde veya aksadığında, çocuğun sağlığı bundan zarar görüyor.

Kalabalık ortamlarda bulunan, pek çok kişiyle temas halinde olan çocukların daha büyük risk grubunda.

Op. Dr. Salih Aydın, menenjit konusunda anne ve babaları bilgilendiriyor.

 

Menenjit nedir?

Beyni saran zarların iltihabı olarak kendini gösteren menenjite genellikle virüsler neden olur. Tedavisi mümkün olan bu hastalık konusunda çocuklarda daha hassas davranılması gerekir. Menenjite yakalanan çocukların tedavisinde erken teşhis ve müdahale büyük önem taşır. Tedavinin aksaması ya da tamamlanmaması halinde çocuklarda sakat kalma, işitme kaybı, beyin hasarı ve hatta ölüm riski vardır.

 

2-3 aylık bebeklerde ortaya çıkan menenjite yenidoğan mennejiti adı verilir. Gelişimde bozukluk riskiyle karşı karşıya bırakan bu hastalık doğru tedaviyle, uzman ve deneyimli hekimler tarafından etkisiz hale gelebilmektedir. Virüs kaynaklı olarak çocuklarda görülen menenjit, genellikle daha hafif seyreder. Bakteriyel menenjit türü, çoğunlukla 5 yaş altındaki çocuklarda görülür. Çocuklarda menenjit, kış aylarında daha sık görülmesiyle dikkat çeker.

 

Menenjit belirtileri nelerdir?

Bebek veya çocukların menenjit geçirmesi durumunda pembe, kırmızı ya da mor renkte cilt döküntüleri öne çıkar. Bebeklerde üşütmeye benzer belirtilerle birlikte ishal, kusma ve ateş görülür. Deride görülen döküntüler, iz bırakma ve daha geniş alana yayılma riskleri nedeniyle önemsenmeli, mutlaka tedavi edilmelidir.

 

Ateşin yüksek seyretmesi, el ve ayaklarda soğukluk, sürekli huzursuzluk gibi belirtilerin döküntülere eşlik etmesi halinde acilen hastaneye başvurulmalıdır. Bunlar önemli belirtilerdir ve durumun ciddiyetine işaret eder.

 

Bebeklerde ve çocuklarda menenjit nasıl ortaya çıkar?

Menenjite yol açan bakteriler, çocukların ağız ve boğaz çevresinde yaşar. Genellikle herhangi bir sağlık problemine neden olmayan bu organizmalar, bağışıklık sisteminin zayıflaması durumunda aktif hale gelir. Kafaya alınan darbe sonucu yaralanma vakaları da bu anlamda bir risk faktörüdür.

 

Menenjit olması durumunda ne yapılmalıdır?

Menenjit, bulaşma riski olan bir hastalıktır. O nedenle, bebeğin menenjit olması diğer aile bireylerinin de kendini korumasını gerektirir. Bebekle ortak çatal, kaşık ve bardak kullanılmamalı; öpüşme, sarılma gibi yakın temaslardan kaçınılmalıdır. Evde menenjitli bir bebek veya çocuk bulunması halinde ayrıca eller sık sık yıkanmalı, koruma amaçlı ilaç almak için aile bireyleri de hekime başvurmalıdır.

 

Menenjit tedavisi nasıl yapılır?

Menenjit tedavisinde bebeğin veya çocuğun bağışıklık sistemini virüslerle savaşmaya hazır hale getirmek amaçlanır. Bağışıklık sistemi eski gücüne kavuşan çocuklarda menenjitin tedavi gerekmeden, kendiliğinden düzelmesi de mümkün olabilir. Ancak yine de tüm aşamaların hekim kontrolünden geçmesi yararlı olacaktır.

 

Bağışıklık sisteminin güçlendirici tedavinin yanı sıra; menenjitli bebek ya da çocukların dinlenmesini sağlamak da önemlidir. Genellikle antibiyotik tedavisinden de destek alınır. Belirtilerin ağır olduğu vakalarda, bebeğin/çocuğun hastanede yatması gerekebilir.

 

Menenjit nasıl önlenir?

Menenjit, kesin bir şekilde önlenebilen bir hastalık değildir. Ancak aşılama yöntemiyle bebek ve çocukların büyük ölçüde korunması mümkün olmaktadır. Bağışıklık sisteminin zayıf anını kollayan virüsler, bu şekilde etkisiz hale getirilebilir. Bebek ve çocuklarda aşılama, menenjit vakalarında gözle görülür oranda azalmaya neden olur. Bunun yanı sıra; tüm aile fertlerinin genel hijyen kurallarına dikkat etmesi de hastalığı davet etmemek açısından önemlidir.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
5
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  01 Temmuz 2017 Cumartesi 14:28

  allah acil şifalar versin. evlatlarınıza yedirdiğiniz besinlere dikkat edin. bagısıklık güclendirici, dogal organik ve özellikle beyin fonksiyonlarını güçlendirici gıdalat verin. ceviz, kuru üzüm, bal, mevsiminde balık tükettirin. balık sezonu açıldığında "yerli palamut" adlı balığı daha fazla tüketin. hatta dondurucunuz varsa yaz için stok yapın. omega3 bakımından zengindir. çocuklarınızla sosyal aktiveler yapın, beynini zorlayacak oyunlar oynayın, aranızdaki duygusal bağı kuvvetlendirin.

  Cevapla
 •  
  12 Haziran 2017 Pazartesi 17:03

  Ben kendim o hastaligi gecirdim bende bazen hafiza kayipligi oluyotr ve bide bazen istemeden biseyler yapiyorum

  Cevapla
 •  
  02 Mayıs 2017 Salı 00:46

  Oglum 16 yasinda menejit gecirdi simdi 35yasinda hep kedisine zarar verecek seyler yapiyor hic biseyden zevk almiyor cok caresizim kotu madeler kulaniyor ne yapabilirim nolur yardim edin

  Cevapla
 •  
  24 Aralık 2016 Cumartesi 22:14

  Kizim bebeken menenjit gecirmisti suan 21yasinda ve yasindan kucuk hareketleri var bunu bir tedavisi varmi

  Cevapla
 •  
  15 Mart 2016 Salı 10:20

  Kızım 5yasinda menenjit geçirdi şu an hastanede yatırıldı konuşmasında değişiklik var kolunu bacaklarını oynatamiyor

  Cevapla

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön