Çocuğumun bacakları morarıyor

Çocuğunuzun bacaklarının devamlı olarak morarması hastalık belirtisi olabilir. İşte çocuğunuzun bacaklarının morarma nedenleri...

Çocukların bacaklarındaki morluklara dikkat!

Özellikle yaz aylarında sokakta daha fazla oynayan çocukların en önemli sorunlarından biri bacaklarında oluşan morluklar… Kimi zaman önemsenmese de bu morluklar ciddi hastalıkların ilk belirtisi olabiliyor. Bu nedenle morlukların şekline ve çıktığı yere özellikle dikkat etmek gerekiyor.

 

Çocukların bacaklarında oluşan morluklar zaman zaman aileleri endişeye sürükleyebiliyor. Şayet bir travma olmaksızın bacakta morluk oluşmuşsa bu durum gerçekten korkulması gereken bir kan hastalığının habercisi olabiliyor. Ayrıca travmanın şiddeti ve oluşan morluk derecesinin de orantılı olması gerekiyor. Ufak bir çarpma sonrasında büyük morlukların meydana gelmesi de tehlikeli.  Ailelerin dikkat etmesi gereken bir diğer nokta da morluğun oluştuğu yer. Dizden aşağı morlukların yaramazlık, dizden yukarıda oluşan morlukların ise daha çok hastalık kaynaklı olduğunu belirten Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Çocuk Hematolojisi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Canpolat, anne babalara bu konuda önemli önerilerde bulunuyor.

 

Dizden aşağı morlukların nedeni darbeler

 

Çocuklarda dizden aşağı olan morluklar sıklıkla travma nedeniyle oluşuyor. Özellikle oyun ve okul çağı çocuklarında bu nedenle oluşan travmalar çok daha sık görülüyor. Ancak bu morlukların hepsi travma nedeniyle oluşmuyor. Bir travma olmaksızın kendiliğinden oluşan morluklar anne babaları mutlaka alarma geçirmeli.  Çünkü ekimoz diye tabir edilen bu morluklar birçok kan hastalığının habercisi olabiliyor.

 

 

Darbenin şiddetiyle morluk derecesini karşılaştırın

 

Darbeye eşlik eden morluklarda bile morluğun darbenin şiddetiyle orantılı olmaması da kan hastalıklarını akla getirebiliyor. Bu nedenle özellikle oyun ve okul çağı diye tabir edilen 2- 12 yaş arasında çocukların vücutlarında oluşan morlukların dikkatle takip edilmesi gerekiyor.

 

Diz üstünde çıkan morlukları önemseyin

 

Altında kemik bulunmayan veya yumuşak doku katmanlarından zengin olan bölgelerde darbenin şiddeti görece daha az oluyor. Özellikle dizden yukarıdaki dokular darbenin hızını azaltma özelliği gösteriyor.  Bu nedenle diz üstü bölgenin travmaya maruz kalması bacağa göre daha nadir. Tüm bu özelliklerden dolayı diz üstü morluklarda biraz daha şüpheci davranmak, hematolojik hastalıkları akılda tutmak gerekiyor. Kandaki pıhtılaşma sistemi ile görevli trombosit denen hücrelerin azlığı ile seyreden immun trombositopenik purpura (ITP), pıhtılaşma faktörlerindeki eksiklikleri kapsayan hemofililer, trombositlerdeki işlev bozuklukları ve ender olarak lösemi gibi birçok hastalık bu morluklara yol açabiliyor. Hatta bazen lösemilerde ilk bulgu trombosit düşüklüğüne bağlı gelişen bu morluklar olabiliyor.

 

 

Hastalık kaynaklı morlukların ilk oluşum yeri bacaklar

 

Öncelikle bacaklarda meydana gelen bu morlukların nedeni hastalıksa zaman içerisinde tüm vücuda yayılıyor.  Ancak ilk oluşan morluklar sıklıkla travma bölgelerinde başlıyor. Bu nedenle ailelerin bu konuda dikkatli olmaları, gerektiği takdirde morluk sayıları ve boyutlarını takip etmeleri gerekiyor. Özellikle çok esmer çocuklarda oluşan morluklar zaman zaman gözden kaçabiliyor. Ailelerin bu durumu kesinlikle gözlemlemeleri gerekiyor.

 

Bu morluklara dikkat!

 

 • Birden fazla olan,
 • Kendi kendine gelişen,
 • Travmanın şiddetiyle ters orantılı olan,
 • Beraberinde burun ve diş eti kanamalarının eşlik ettiği morluklar.

 

Unutmayın, doktor muayenesinden sonra yapılacak basit bir kan sayımı, birçok hastalığın oluşmasına engel oluyor.

 

Elbette ki çocuğunuzun vücudunda oluşan her morlukta doktora gitmeniz şart değil.  Özellikle morluk oluşumunda travmanın rolü olduğundan eminseniz çocuğunuzu gözlemleyin.  Gerekirse çocuğunuzu sorgulayın. Çocuklar travma öyküsünü rahatlıkla dile getirebiliyor. Bunların dışındaki morluklarda ise çocuk kan hastalıkları uzmanı tarafından muayene edilmesinde fayda var.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
3
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  23 Şubat 2019 Cumartesi 04:14

  7 yaşında kızım var 3 ay önce ara sıra okulda karın ağrısı oluyordu bu arada bacaklarında da ağrı oluyor ben bacak ağrısını boy uzamasına yordum tahliller normal çıktı 1 aydır vücudunda kaşıntı alerji gibi kabarıyor başkent hastanesine götürdüm cildiyeye kurtcuk diye bir şey söyledi doktor ilacını kullanıyor geçmedi bu arada şimdide bacaklarda morarma başladı ne yapacağımı şaşırdım

  Cevapla
 •  
  16 Mart 2016 Çarşamba 00:02

  8 yasinda kisimin saci dokuluyo ve ayaklarinda morluklar var

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön