Annelerin içi artık rahat

Özellikle son yıllarda Dünya Sağlık Örgütü önderliğinde yapılan çalışmalar yeni nesil olarak adlandırılan demir ve mikro-besin takviyelerini ortaya çıkardı: Tozlaştırılmış çoklu mikro-besin takviyeleri.

Annelerin içi artık rahat

Ailelerin ve özellikle annelerin yıllardır çözmek için çareler aradığı en büyük iki problem çocukların iştahsız olması ile zihinsel ve fiziksel gelişimlerinin yeterli görülmüyor olmasıdır. Bu sorunu aşmak ve sağlıklı nesiller yetiştirmek için bir çok kurum çalışmalar yapmaktadır. Bu kurumların başında Dünya Sağlık Örgütü ve Unicef geliyor.Özellikle son yıllarda Dünya Sağlık Örgütü önderliğinde yapılan çalışmalar yeni nesil olarak adlandırılan demir ve mikro-besin takviyelerini ortaya çıkardı: tozlaştırılmış çoklu mikro-besin takviyeleri.2011 yılı sonunda Dünya Sağlık Örgütü önderliğinde gerçekleştirilen ve ‘The Cochrane Collaboration’da yayınlanan bir araştırma büyük yankı uyandırdı. Bu çalışma, 6-23 aylık çocuklarda tozlaştırılmış çoklu mikro-besin takviyelerinin demir eksikliği ve demir eksikliğine bağlı aneminin giderilmesinde geleneksel yöntemlere göre daha etkin olduğunu gözler önüne serdi. Çünkü, geleneksel tedavide kullanılan şurup veya damla şeklindeki takviyelerin 6 aylık çocuklara optimum miktarda uygulanması oldukça zordur. Demirin tadı kötüdür ve fazlası da zarardır. Tozlaştırılmış çoklu mikro besinlerde moleküllerin etrafı enkapsüle teknolojisi ile kaplandığı için eklendiği gıdanın tadını, kokusunu ve rengini değiştirmiyor.Evet, tozlaştırılmış çoklu mikro-besinlerin en önemli avantajı çocuğa direk olarak değil, çocuğun severek tükettiği gıdalara eklenerek, çocuğa fark ettirmeden verilmesidir.Peki, demir takviyesi kullanılmasa ne olur?

Demir çok önemli bir nutrigenomiktir. Yani, 6-23 aylık çocuklarda kesinlikle alınması gereken, alınmadığında ise kalıcı zihinsel gerilemelere yol açan bir fonksiyonel mikro-besindir. Bu yüzden, çocuğun zihinsel gelişimi için 6-23 aylık dönemde tozlaştırılmış çoklu-mikro besin içeren takviyeler kullanılmalıdır.


Sadece zihinsel gelişim mi?

Yine 2011 yılında ‘the Journal of Nutrition’da yayınlanan California ve Emory Üniversiteleri uzmanlarının yapmış olduğu bir çalışma tozlaştırılmış çoklu mikro-besin kullanımının fiziksel gelişimi  desteklediğini gösterdi. Aynı zamanda, tozlaştırılmış çoklu mikro-besinler ile güçlendirilmiş gıdalar ile beslenen çocukların iştahlarında belirgin bir düzeyde artış gözlendi.Annelerin en sevdiği kullanım

Çocuklarının sevdiği yiyecekleri vitamin ve mineraller ile güçlendiren anneler tozlaştırılmış çoklu mikro-besinleri mutfaklarından eksik etmiyor. Bu sayede, vitamin ve minerallerden zengin gıdaları çocuklarına vererek hem zihinsel ve fiziksel gelişimlerine katkı sağlamakta hem de iştahlarında bir artış oluşturuyor.Tozlaştırılmış çoklu mikro-besinleri nerede bulabilirim?

Aslında çok fazla alternatif karşımıza çıkmıyor. Dünya Sağlık Örgütü normlarına göre Türkiye’de üretilen ve başta İngiltere ve Türkiye olmak üzere batı dünyası çocuklarının gıdasını güçlendiren Nutrigen Ferromixin ve Vitamixin eczanelerde ve sağlık noktalarında bulunuyor.  

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön