Çocuğunuza en uygun ayakkabıyı seçin, okula öyle gönderin…

Okul döneminde çocukların en önemli ihtiyaçlarından biri de ayakkabılar. Özellikle gelişme döneminde olmalarından dolayı bu dönemde ayakkabı seçimi büyük önem taşıyor.

Çocuğunuza en uygun ayakkabıyı seçin, okula öyle gönderin…

Okula giden çocukların farklı türde ayakkabılara ihtiyacı vardır. Okula gidip gelirken normal okul ayakkabısı, beden eğitimi dersleri için de spor ayakkabılar uygun olacaktır. Ancak bu ayakkabıların esneklik, rahatlık, iyi havalanma, yere iyi basma, terletmeme ve kaymama gibi genel özelliklere sahip olması, ilk dikkat edilmesi gerekenler arasındadır.

 

Bu dönemde çocuğunuzun ayakları çok kısa süreler içinde büyüyecektir. Büyük ihtimalle alacağınız ayakkabı eskimeden, çocuğunuzun ayağına ufak gelmeye başlayacaktır. Aileler bu durumu göz önünde bulundurarak genelde çocuklarına göre 1 ya da 2 numara büyük ayakkabılar alırlar. Bu çok yanlış bir tercihtir. Çünkü bu dönemde çocuklar hareketli olduklarından ayakkabının içinde oluşan boşluk ayakkabı vurmasına, burkulmalara ve yaralara neden olabilir. Çocuğunuza alacağınız ayakkabı, en fazla yarım numara büyük olmalıdır. Eğer çocuğunuzun ayağında herhangi bir problem varsa o zaman standart ayakkabılar yerine hekiminize danışarak soruna uygun çözümler sunan ayakkabılar ya da tabanlıklar kullanmanızda yarar var.   

 

Okul ayakkabıları nasıl olmalı?

 • Çocuğunuzun ayak gelişimini korumak için rahat, yumuşak ve esnek ayakkabıları tercih edin.

 

 • Ayakkabının iç yüzeyinin sıcağa ve terlemeye karşı ter emici malzemeden yapılmış olmasına dikkat edin. Aynı zamanda kışın çocuğunuzun ayağını soğuktan koruyacak ayakkabıları seçin.

 

 • Ayakkabının çocuğun ayağına uygun olmasına özen gösterin.

 

 • Ön kısmı geniş ve yuvarlak, arka kısmı güçlü ve hareketsiz olan ayakkabılar daha uygundur.

 

 • Sert ayakkabılar, ayak hareketliliğini ve kas gücünün gelişimini sınırlar. Bu yüzden ayakkabının ön kısmı esnek olmalıdır.

 

 • Ayakkabının üst kısmının yumuşak olmasına ve sıcak havalarda havayı geçiren malzemeden yapılmış olmasına da dikkat etmek gerekir.

 

 • Çocuğunuzun ayak sağlığını korumak için plastik ve diğer sentetik malzemelerden yapılan ayakkabılar yerine, deri veya kanvas olan modelleri tercih edin.

 

Çocuğa uygun ayakkabı nasıl seçilir?

 • Çocukların da ayaklarının, büyüklerde olduğu gibi gün içinde şişebileceğini unutmayın. Bu yüzden çocuğunuzun ayakkabısını sabah saatlerinde değil, öğleden sonra satın alın. Böylece ayağına en uygun numarayı alabilirsiniz.

 

 • Bazı anne babalar, çocukların ayak numarasına göre kendileri giderek mağazalardan ayakkabı alırlar. Bu çok yanlıştır. Ayakkabı alırken çocuğunuzun mutlaka denemesini sağlayın. Çocuğunuz denemeden asla ayakkabı almayın.

 

 • Çocuğunuz yanınızda değilken ayakkabı alacaksanız, ayak numarasını bilmeniz yeterli olmaz. En doğrusu, çocuğunuzun ayağının taslağını çıplak olarak bir kartona çizmeniz ve kartonu en uzun ayak parmağına 12 mm daha ekleyerek kesmenizdir. Ayak ölçüleri farklı olabileceğinden, her ayak için ayrı şablon hazırlamanız daha doğru olur. İki ayak arasında çok büyük fark yoksa ayakkabı büyük ayağa göre alınır.

 

 • Ayakkabı alırken ayakkabının çocuğunuzun ayağına tam oturup oturmadığını, büyük gelip gelmediğini her zaman kontrol edin. Bunu çocuğunuz ayaktayken ayakkabının ucuna başparmağınızla bastırarak anlayabilirsiniz. Ayakkabı en uzun ayak parmağından bir başparmak ölçüsünde uzun olmalıdır.

 

Özgül İşgör

İsveç Ayak Sağlığı Uzmanı

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön