Mürekkebi kurumamış ebeveyn kitapları

Meraklı ebeveynin okuma listesi...

Mürekkebi kurumamış ebeveyn kitapları

Ebeveyn kitaplarının altın çağını yaşıyoruz. Meraklı ebeveyn için gündelik hayattan psikolojiye her türlü soruya cevap olan kitaplar her gün yayınlanıyor.

 

Çocuklu Hayatın İlkeleri

 

 Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Demet Ilıkkan kitabının en başında şöyle diyor: “Annebaba, çocuğun etrafında kim varsa, çocuğa bakan erişkin her kimse çocuğu çok sevecek. Çocuk sevildiğinden emin olacak, sevildiğini hissedecek.” Sonra da başlık başlık sıralıyor çocuklu hayatta neler yapılacak, neler yapılmayacak. “Çocuğa küsülmeyecek” diyor mesela, aile hayatını ilgilendiren konular hakkında fikri sorulacak, doyduğu halde daha fazla yedirilmeyecek, sınırlar koyulacak, kurallar net olacak... Anne-baba ve çocuk ilişkisinde akla takılan ne kadar soru varsa, deneyimli bir doktorun gözünden yorumluyor. Kitapta pratik yaşama yönelik çocuk nerede uyusun, ne yesin, ne zaman doktora gitsin, sağlıklı beslenme, oyun gibi konulara da değiniyor Demet Ilıkkan. Okuması kolay, keyifli alıntılarla ve Gökçe Altunay’ın çizimleriyle zenginleştirilmiş, faydalı bir rehber... Ağaçkakan Yayınları

 

Bebek Liderliğinde Beslenme

 

 

 

Yeni anneler için çocuğun katı gıdayla tanışması genellikle sancılı bir süreçtir. “Ne yiyecek, nasıl yiyecek, püre mi olsun, çatalla mı ezeyim, kavanoz mama mı, portakal yesin mi?” gibi daha birçok soru annelerin kafasında döner durur. Bu konuda çok düşünmüş, çok araştırmış, yabancı kaynakları taramış 8 anne birleşip BLW Türkiye adında bir Facebook grubu kurmuş. Kendi içlerinde bilgi alışverişi niyetiyle kurulan bu grup o kadar ilgi görmüş, o kadar çok takipçi kazanmış ve o takipçilerden o kadar çok soru gelmiş ki sonunda bu anneler bu soruların cevaplarını, kendi deneyimleriyle birlikte bir kitapta toplamaya karar vermişler.

 

Bebek Liderliğinde Beslenme (İng: Baby Led Weaning), katı gıdaya geçişi bebeğin kontrolüne bırakan, bebeği kendi beslenmesinde pasif bir varlık olmaktan çıkarıp aktif konuma alan bir yöntem. Hem anne için hem de bebek için epeyce faydası var. Pek çok yazımda bahsetmiştim ama dahasını merak ediyorsanız Nergiz Akbıyık Tezcan, Vildan Tandoğan Özdursun, Zeynep Şakar, Kevser Şimşek Yılmaz, Melek Karaca, Esra Tenekecioglu, Saniye Öndar Ayra, Beatrice Duygu, Nil Nurlu Deniz tarafından yazılan kitaba göz atmanızda fayda var. Pupa Yayınları

 

 

 Çocuğum Ne Yesin?

 

 

 

Çocuk beslenmesi konusunda sorularınıza ışık tutacak bir diğer kitap, gazetemizin de yazarı olan Diyetisyen Güneş Aksüs’ün yeni kitabı. Güneş, mesleki bilgilerini annelik içgörüsüyle harmanlayarak yazdığı kitabında, ‘hamileyken ne yesem, bebeğim, çocuğum ne yesin, yemek savaş değil oyundur, yemek oyunları ve tarifler’ konularına yer veriyor. Yani bu kitabı hamileyken alıyorsunuz ve çocuğunuz 6 yaşına gelene kadar başucunuzdan eksik etmiyorsunuz. Güneş’in anne adayına verdiği tavsiyelerden bazıları şöyle:

 • Otları yerken dikkatli ol. Bazıları su atımını hızlandırabilir. Maydanoz, nane gibi yeşilliklerden azar azar yersen sorun yok.
 • Tatlandırıcı ve yoğun kafein içeren içeceklere dikkat et.
 • Bu dönemde senin için en faydalı besinler ceviz, balık, meyve, sebze, süt-yoğurt. Hamilelik döneminde bunları dolabından eksik etme... Doğan Kitap

**

 

Çocuğum Neden Uyumuyor?

 

 

İlkeler ve yemek derken sıra geldi uykuya. Yeni anne-babaları belki en çok yoran, en çok yıpratan dert bu. Mevzu sadece uykusuzluk değil tabii: Uyku eğitimi vermeli mi, vermemeli mi? Çocuk nerede yatmalı? Kendi başına uykuya dalmaya ne zaman başlamalı? Bunlar çocuğun ilk senelerinde her anne-babanın merak ettiği ve el yordamıyla ya da çeşitli ekoller vasıtasıyla cevap aradığı sorular. “Tarih boyunca çocuklar, özellikle bebekler düzenli olarak uyumadılar, biz yetişkinler gibi uyumayı sonradan öğrendiler” diyor yazar. Sarah Ockwell Smith bu kitapta sağlıklı bir uyku alışkanlığı için ebeveynin bebeğinin sinyallerini görmesine yardımcı olacak pek çok ipucu veriyor. ‘Çocuğum Neden Uyumuyor?’ kitabı sevgili Nilüfer Devecigil’in önsözüyle başlıyor. Nilüfer diyor ki: “Modern dünyanın ebeveynleri olarak formülleri seviyoruz. Uyku eğitimi de o yüzden satıyor. Şefkatli ilişki ise zaman, emek ve karşılıklı iletişim isteyen bir süreç.” Sağlıklı uyku alışkanlığı işte tam da Nilüfer’in bahsettiği ilişkiyi talep ediyor. Peki bu ilişki nasıl kurulur? Bu sorunun cevabına, uyku konusunda doğru olduğu sanılan yanlışlara ve annelerden gelen mektuplara yer veren kitap Doğan Kitap Ebeveyn Akademisi serisinden.

 

** ** 

 

 Çocuklara Konser

 

 

Tekfen Filarmoni Orkestrası, çocuklara klasik müziği sevdirmek amacıyla kasım ayında küçükler için çalmaya hazırlanıyor. Konsere özel ‘Tekfen Filar-Mini’ ismiyle çıkacak olan orkestra, Özbek şef Aziz Shokhakimov’un yönetiminde 6 Kasım’da Zorlu PSM Ana Tiyatro Sahnesi’nde çocuklarla buluşacak. Oyuncu Serra Yılmaz’ın anlatımıyla küçükleri keyifli bir klasik müzik yolculuğuna çıkaracak konserde, Strauss’un sevilen polkalarından, Saint-Saëns’ın ‘Hayvanlar Karnavalı’na kadar öğretici eserler seslendirilecek. Serra Yılmaz müzisyenler, çalgılar ve müziğe dair değerli bilgilerle çocuklara rehberlik ederken, çocukları renkli sürprizler bekliyor olacak. 5-10 yaş arasındaki çocuklara tavsiye edilen konserin biletleri Biletix’te, ücreti 10 TL.

 

Barışın seslerinden biri
Tekfen Filarmoni Orkestrası adıyla yoluna devam eden orkestranın temelleri, Karadeniz Oda Orkestrası adıyla 1992 yılında, barış adına ortak bir dil yaratmak amacıyla, Saim Akçıl şefliğinde 11 ülkeden 17 sanatçının katılımıyla atıldı. İlerleyen yıllarda başka ülkelerden müzisyenler de dahil oldu. Tekfen Filarmoni Orkestrası, nam-ı diğer 3 Denizin Sesi; müzisyenlerin 3 farklı bölgeden gelmesinin yanı sıra, farklılıkların bir arada var olabildiği ve hatta bundan da güç alarak müziğin barışın seslerinden biri olduğunu göstermek amacıyla da bu isimle anılıyor.

 

Yazı: Damla Çeliktaban

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 1526

 • Burçlara göre stil!
  Burçlara göre stil!

  Süresi : 01:29 İzlenme : 5077

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

 • "Boşaltılamayan her duygu bedende birikir..."
  "Boşaltılamayan her duygu bedende birikir..."

  Süresi : 07:13 İzlenme : 4854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön