Kitap önerisi: Hıçkıdık’ı çok sevmek

Size güzel bir kitap önerimiz var!

Kitap önerisi: Hıçkıdık’ı çok sevmek

Korkunç Gıcık 3. Hıçkıdık’ı Vikinglerin çoğundan faklı kılan bazı şeyler var. Vikingler genellikle çok iri, çok kaslı, çok iyi dövüşen, çok yiyen, az düşünen insanlar. Hıçkıdık öyle değil. O biraz çelimsiz, biraz fazla düşünüyor, dönüşte genellikle kötü. Olsun. Bu onun kahraman olmasına engel değil. Hıçkıdık, Avanak Adası’nda yaşayan Kıllı Holiganlar Kabilesi’nin reisi Kayıtsız Zebella’nın tek oğlu ve vârisi…

 

Çevresindekilerin onun kabilenin gelecekteki reisi olabileceğine dair kuşkuları var; ama henüz kimse onun olağanüstü yeteneğinden, ejderhalarla konuşabildiğinden haberdar değil. En yakın arkadaşı Balıkayak da Hıçkıdık gibi biraz çelimsiz, çekingen bir çocuk ama Hıçkıdık’a güveni tam. Bir de dedesi Buruşuk Moruk var. O da torununa inanıyor. Hıçkıdık genellikle kendine güvenmese de; olduğu halinden farklıymış gibi gözükmeye çalışıp karışık duygular içinde kaybolsa da bir şekilde hep başarıya ulaşıyor. Hıçkıdık’ın “Ejderhanı Nasıl Eğitirsin” kitabıyla başlayan maceraları 4 kitap boyunca sürüyor. Hatta animasyon filmleri de çekildi. Filmlerle kitapların hikâyeleri birbirine az benziyorlar. Yine de hem filmi hem kitabı bolca mizah ve eğlence barındırıyor.

 

Uzay ile babası Hıçkıdık’tan her akşam birkaç bölüm okuyor ve devamını bir sonraki akşama bırakıyorlar. Kitabı okurken içeriden yükselen kahkahalardan, ertesi akşam “Hadi okuyalım, ne olmuştu” diye yaşadıkları heyecandan ben ayrıca keyif alıyorum.

 

Uyarmakta fayda var: Korkunç Gıcık 3. Hıçkıdık’ın hikâyelerinde bir miktar küfür filan da var. Ama gerçekten çok komikler bu yüzden terbiyesizlik olarak algılayamıyor insan. (Viking isimlerinden de bunu anlamak mümkün biraz: Sümüklüküstah, Geğirenkabadayı vs.). Hem erkek çocuğu olan ailelerin, çocukların mizah anlayışlarının genellikle “kaka, çiş, pırt” ekseninde döndüğünü bildiğini varsayıyorum. Kitabın yazarı Cressida Cowel üç çocuk annesi İngiliz bir kadın. Şimdiye kadar 8 tane Hıçkıdık kitabı yazmış. Henüz 4’ü Türkçe’ye çevrildi. Devamını ailecek heyecanla bekliyoruz.

 

Hazırlayan: Damla Çeliktaban

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Adet dönemiyle ilgili ilginç gerçekler
  Adet dönemiyle ilgili ilginç gerçekler

  Süresi : 01:41 İzlenme : 5785

 • Kendin yap köşesi: Otantik duvar süsü yapımı
  Kendin yap köşesi: Otantik duvar süsü yapımı

  Süresi : 05:02 İzlenme : 3980

 • Muzun bilinmeyen 10 faydası
  Muzun bilinmeyen 10 faydası

  Süresi : 01:29 İzlenme : 3936

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön