Bebeğim sürekli ağlıyor, neden?

Eğer bebeğiniz 5 aydan küçükse ve sürekli olarak gün içinde 3 saat veya haftanın en az 3 günü ağlıyorsa bebeğinizde kolik olabilir.

Bebeğim sürekli ağlıyor, nedeni kolik olabilir mi?

Kolik sağlıklı bir bebeğin durdurulamaz ağlamasında kullanılır. Eğer bebeğiniz 5 aydan küçükse ve sürekli olarak gün içinde 3 saat veya haftanın en az 3 günü ağlıyorsa bebeğinizde kolik olabilir. Kolik bir hastalık değildir ve bebeğinizde uzun dönemde hiçbir zarar vermez ama anne ve bebekler için aşılması zor bir durum.

 

Koliğin belirtileri nelerdir?

Kolik genellikle bebek 2 veya 3 haftalıkken ortaya çıkar. Bebekler ağladıklarında, altlarını ıslattıklarında veya korktuklarında normal ağlarken, kolikli bebekler yatıştırılamaz ve aşırı derecede sıklıkla günün aynı saati ve öğleden sonra ya da akşam ağlarlar. Eğer bebeğinizde kolik varsa, karnı genişlemiş gözükebilir. Gaz geçtiği zaman ağlayarak bacaklarını kaldırdığını göreceksiniz.

 

Kolik ne kadar sürer?

Tünelin sonunda ışık var. Kolik 6. haftada tepe noktaya ulaşır, 3 ve 4. ayda gözle görülür şekilde gelişir ve 5. ay itibariyle genellikle biter. Evet uzun bir tünel. Aynı zamanda bebeğinizi nasıl rahatlatacağınızı öğrenin ve ihtiyacı olduğunda yardım edin. Kolik bir bebeğe bakmak stresli olabilir ama kendiniz için küçük molalar vermelisiniz. Canınız çok sıkıldığında bir arkadaşınız Ya da akrabanızı arayarak belki biraz rahatlayabilirsiniz.

 

 

Neden bazı bebeklerde kolik olur?

Kolik bebek hayatının sırlarından biridir. Bebeklerin %20'si koliklidir. Durum erken ve geç doğanlar arasında, kız ve erkekler arasında aynı zamanda anne sütü ve hazır mama kullanan bebekler arasında yaşanma olasılığı eşittir. Hiç kimse neden bazı bebeklerin diğer bebeklere göre daha meyilli olduğunu bilmiyor. Bebeğinizde kolik olabilir çünkü sindirim sistemi gelişmemiş veya hassas olabilir (aynı zamanda kolik sözcüğü yunanca kolikos'dan gelir bu da kolon demektir). Yeni doğanın sindirim sistemi yemekleri eritmek için çok az enzim ve sindirim sıvısı içerir. Bu nedenle de anne sütündeki veya hazır mamadaki proteinlerin işlenmesi acılı gaz sancılarına neden olur. Bebeğinizin çok fazla bağırması daha fazla hava almasına ve daha çok gaza neden olur. Eğer bebeğinizde kolik varsa emzirdikten sonra veya bağırsak hareketlerinden önce karnında daha fazla soruna neden olur. Bazı uzmanlara göre uzun kolik ağlamaları aşırı heyecanlanan bebeklerin fiziksel rahatlamasıdır. Bebeğiniz eğer doğuştan çok hassassa, çok zor bir doğum yaşadıysa ya da erken doğmuş sindirim sistemi yeni gelişiyorsa kolayca kendini kaybedebilir. Akşam olduğunda bu bebekler daha fazla görüntü, ses ve duyguya tahammül edemez ve gaz çıkarmak için ağlarlar. Aynı zamanda eğer gebelik sırasında sigara kullandıysanız veya şu anda kullanıyorsanız bebeğinizin koliğe yakalanma şansı daha fazladır. Fakat risk bebeğinizi emziriyorsanız düşer.

 

Bebeğimde kolik varsa doktora götürmem gerekir mi?

Evet bebeğinizin ağlaması hakkında doktorunuzla konuşmak iyi bir fikir. Ağlamasının yanında farklı belirtiler de olabilir. Bağırsak ve idrar enfeksiyonları size bebeğinizde kolik olduğunu belirlemenize yardımcı olacaktır. Eğer ateş ve kusma varsa acilen doktorunuzu arayın. Bu belirtiler koliğe bağlı değildir.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
3
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  29 Ocak 2019 Salı 23:37

  Yaşım 14 boyum 1.44 kilom 50 annem 1.55 babam 1.65 civarı ama dayılarım felan akrabalarım hep uzun daha uzar mıyım

  Cevapla
 •  
  11 Haziran 2019 Salı 15:14

  daha çok uzayacaksin kardeşi̇m merak etme , yaklaşik 20 yaşina kadar uzaman devam edecek,

 •  
  21 Ağustos 2019 Çarşamba 14:34

  kolik ile ne alakası var yorumunun


 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön