Prematüre doğum nedir?

Prematüre doğum nedir? 38. gebelik haftasından önce gerçekleşen doğumlara tıp dilinde prematüre denir.

Prematüre bebeğe genel bakış

Prematüre doğum nedir?


Normal gebelik 40 hafta civarında son bulur. Bu zamandan 3 ya da daha fazla hafta önce gerçekleşen doğuma prematüre doğum denir. Bu doğum süresi ne kadar erken gerçekleşirse, bebeğin sağlığında sorun olma riski o kadar fazladır.


Prematüre bebek sahibi olmak oldukça stresli, endişe verici ve korkutucudur. Bu düşüncelerden uzak olmak için partneriniz ve siz kendinize ve birbirinize çok iyi bakmalı, birbirinize sürekli moral ve destek vermelisiniz. Bu konuda bir uzmanla görüşmeniz, sizin için faydalı olabilir. Prematüre bebek sahibi ailelerin bulunduğu bir gruba da üye olabilirsiniz.

 Neden prematüre doğum bir problemdir?


Bir bebek erken doğduğunda, onun başlıca organları, gelişimini tam olarak tamamlamış olmaz. Bu da sağlık problemlerini beraberinde getirir.

 

 • 32. hafta civarı doğan bebekler beslenme, nefes alma ve vücut ısılarını muhafaza etme konusunda sıkıntılar yaşayabilirler. Fakat hastanedeki bakımla gelişimlerini tamamladıktan sonra, birçoğu hastaneden sağlıklı bir şekilde ayrılır.

 

 • 26. haftadan önce doğan bebeklerde ise çok daha ciddi problemler gözlenir. Eğer bebeğiniz çok hasta ve küçük doğduysa, tedaviyle ilgili çok zor kararlarla karşılaşabilirsiniz.

 

EL KADAR DOĞDU GÜL GİBİ BÜYÜSÜN! 37 haftanın altında doğan bebekl... NE KADAR EMZİRMELİYİM? Anne sütünün en önemli üstünlüğü...


Prematüre doğuma ne yol açar?


Prematüre doğum, anne karnındaki bebekten, anneden ya da ikisinden birden kaynaklanan bir sorun yüzünden gerçekleşebilir. Genellikle erken doğumun neden kaynaklandığı bilinmez.

 

Başlıca sebepleri şunlardır:

 • Plasenta problemleri
 • İkiz veya çoğul gebelik
 • Anne vücudundaki enfeksiyon
 • Ana rahmindeki problemler
 • Gebelik sırasındaki sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımı

 

Prematüre Bebeklerin İhtiyacı Olabilen Tedaviler


Yoğun bakım ünitesine alınan prematüre bebeklerin enfeksiyonları dikkatle gözlemlenir. Nefes alışı ve kalp atış hızı kontrol altına alınır. Eğer bebek kendi vücut ısısını koruyamıyorsa, özel izole edilmiş, ısıyı koruyan yataklarda yatırılırlar.Bebekler durumlarına göre boru yoluyla beslenirler. Bebek kendi başına nefes almaya ve emmeye başlayana kadar bu durum devam eder.Çok hasta ve daha erken doğmuş bebekler daha özel tedavilere ihtiyaç duyarlar. Bunlardan nefes alamayanlar oksijen tüpleri ya da makinelerde nefes alırlar. Bazı bebeklerin ilaca da ihtiyaçları olur.Anne sütü bebeğe ekstra koruma ve gelişim sağlayacaktır. Bebeğiniz için süt pompalayıp, bebeğinize verilmek üzere hastaneye getirebilirsiniz.Yoğun bakım ünitesindeki hemşireler, bebeğinize evde yardımcı olabilmeniz için yapmanız gerekenler konusunda bilgi verebilirler.

 

Bebeğiniz çok erken doğduysa, bu mucize doğum, bebeğinizin sağlığı ve prematürenin uzun vadeli etkileri endişeleriyle gölgede kalabilir. Fakat bebeğinize ve kendinize iyi bakmanız için yapabileceğiniz pek çok şey var. Geleceğe umutla bakın.

 Prematüre bebeğinizin özel ihtiyaçları

 

Genellikle bebek ne kadar erken doğarsa, sorun çıkma riski o kadar fazladır. Öncelikle, prematüre bebeklerin nefes alabilme ve vücut sıcaklıklarını koruyabilme konularında yardıma ihtiyaçları vardır. Bebeğinizi beslemek bir sorun olabilir. Sarı bir ten ve gözler, düşük kan şekeri ve bebeğin dokularına oksijen taşıyan kırımızı kan hücreleri eksik (anemi) olabilir. Daha ciddisi, eğer bebeğiniz 34 haftadan önce doğmuşsa, iç enfeksiyon, zaman zaman nefes alımının durması (apne) ve beyin kanaması görülebilir. Bazı prematüre bebekler görme ya da işitme engelli olabilirler. Başka bir sorun da gelişimsel gecikme ya da öğrenme güçlüğü yaşayabilmeleridir.

 


Prematüre bebeğinize iyi bakın

 

 Prematüre bebeğinizin özel ihtiyaçları, muhtemelen yoğun bakımın ünitesinde (küvez) profesyoneller tarafından karşılanır. Merak etmeyin, bebeğinizin gelişimi için ellerinden gelen her şeyi yapacaklardır. Tabi ki bu aşamada sizin üzerinize düşen görev de oldukça önemli.


Bebeğinizin durumu hakkında öğrenebildiğiniz kadar çok şey öğrenin

 Yoğun bakımdaki anlaşılmaz monitörler, yüz maskeleri, solunum cihazları ve diğer ekipmanlar korkutucu olabilir. Aklınıza takılan bütün soruları yazın ve cevaplarını isteyin. Durum hakkında ne kadar çok bilginiz olursa, konuyu ele almak ve değerlendirmek sizin için o kadar kolay olacaktır.


Gözlem ve kaygılarınızı paylaşın

Prematüre bebeğinizin durumunda bir değişiklik fark ederseniz, zaman kaybetmeden sağlık ekiplerine bildirin.

 

 

Süt kaynağınızı oluşturun

Anne sütü, bebeğin enfeksiyonlarla savaşmasına ve bebeğinizin gelişimine yardımcı proteinler içerir. Başlarda bebeğiniz biberondan ya da sizden süt ememeyebilir. Bu şartlarda anne sütü başka bir yolla verilebilir ya da anne sütü ileride kullanılmak üzere dondurabilir. Doğumdan sonra süt vermeye başlayacaksınızdır. İlk birkaç gün, 2-3 saatte bir süt pompalamaya çalışın. Bir kere süt verdikten sonra, günde en az 8 kere süt verin.


Prematüre bebeğinizi beslemeyi, değiştirmeyi ve yatıştırmayı öğrenin

Bebeğinizle sevgi tonlarıyla konuşun. Bebeğiniz hazır olduğunda onu kollarınıza alarak kucaklayın. Bebeğinizi giysinizin içine sokup, teninize dokunarak sizi hissetmesini sağlayın. Bebeğinizin kulağını kalbinize doğru yaslayın. Kalp atışını hissetmek onu rahatlatacaktır.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  16 Nisan 2015 Perşembe 17:49

  mrb bizim bebeğimiz 18,03,2014 tarihinde 28 hafta 1 günluk dogdu suan bu btarihe göre 13 aylık 9,500 gram boy 75 cm normalmi sadece sürünerek ilerliyo ellerinden tutarsak yurumeye calisiyor bıze yardımcı olurmusunuz yurumuyor ve emeklemiyor diye endişeleniyoruz ama nesesi her seyi normal diyor doktorlar.... şimdiden tesekkürler

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön