Bebeğiniz için ana kucağı en önemli eşya

Bildiğiniz gibi bebeklerin araba koltuğuna ana kucağı denir.

Bebeğiniz için ana kucağı en önemli eşya

Bebek ve çocuklar yaş, tartı ve boylarına uygun şekil ve gereçle arabaya sabitlenmeli. Bu önemli konuyu masaya yatıralım. Güvenli yolculuklar! Annenin kollarından uçar ve cama çarptıktan sonra araba dışına atılır. Maalesef araba kazalarında ilk kaybedilenler bebekler ve çocuklardır. İşte bunu önlemek için ana kucağı kullanmamız iyi olur.Ana kucağı kullanımı:


Öncelikle belirtelim. Aşağıdakiler genel kullanım ilkeleridir, kendi kullanım kılavuzunu dikkate alın.● Bebeğinizi ana kucağına doğrudan yatırın, sırtına destek için battaniye gibi şeyler kullanmayın.● Bacak arasından, belinden ve omuz üstünden emniyet kemerlerini geçirin. Mümkünse 5 noktalı kemerli ana kucağı edinin.● Emniyet kemerlerini önden birleştirin ve çıkmayacağından emin olun.● Emniyet kemerlerini bebeğinizi sıkıca tutacak şekilde ayarlayın.● Tutma kulpunu taşıma pozisyonuna getirin.● Bebeğinizle birlikte ana kucağını arabanızın arka koltuğuna, tercihen ortaya, bebeğiniz arabanın arkasına bakacak yönde yerleştirin.● Arabanızın emniyet kemerini ana kucağının yönergesine göre ana kucağının arkasından geçirin.● Arabanızın emniyet kemerini bağlayın.


Hazırsınız, iyi yolculuklar! Aracınızla kısa mesafelere bile gidecekseniz ana kucağını kullanın. İlk başlarda ana kucağı kullanmazsanız bebeğinizi çok ciddi tehlikeye atar, buna alışmasını zorlaştırırsınız. Bu da ileride arka koltukta sürekli ağlayan, yırtınan bebek anlamına gelir. Unutmayın, onlar en değerli varlıklarımız…

 

Anne-babalar araba yolculuklarında genelde ana kucağı ile ilgili şu şekilde yaklaşımlarda bulunurlar:

 

"Bağlamam çünkü ilk 3 ay oturtulursa beli zarar görür"

Görmez! Yapılan araştırmalarda ana kucağı bebeklerin bellerine zarar vermez. Battaniye veya havlu koyarak bebeğinizi yatar duruma getirmeye çalışmayın. Satın aldığınız ana kucağı bu şekilde kullanılmak için tasarlanmadığından kaza anında randımanlı çalışmayabilir."Doğduğundan beri her yolculukta tam bağlarım"

Bu doğru yaklaşımdır, tebrikler! Bu konu tartışılacak bir konu değil. Bebeğiniz için doğumda alabileceğiniz en önemli nesne ana kucağı. Arabada ana kucağı kullanmazsanız, doğum sonrası hastaneden eve dönüşte araba kazası geçirip bebeğinizi yitirebilirsiniz, bununsa alternatifi veya geri dönüşü yok. İstanbul’da yola çıktığınızda araba kazası geçirme ihtimalini biliyor musunuz? 14.000’de bir. İstanbul’da kayıtlı araç sayısı ise 2.500.000. hesabını siz yapın.Uzun yolculuklarda kullanırım.

Araba kazalarının çoğu şehir içinde gerçekleşir dolayısıyla yalnızca uzun yolculukta kullanma düşüncesi, hedeften uzaktır ve mantığa aykırıdır.İlk 3 ay bağlamam, boğulabilir.

Bir bebeğin ana kucağına bağlanmasından dolayı boğulduğu hiçbir kayıtta bulunmaz. Yani istatistikler bu olasılığın % 0 olduğunu gösteriyor. Veriler böyle olunca sanırım artık sizler de katılıyorsunuzdur; ana kucağı ve çocuk araba koltukları, evladınız için alabileceğiniz en önemli eşyadır.Oturtmam çünkü arka koltukta benim kucağımda güvende.

Değildir! Arabayla saatte 50 kilometre hızla giderken çarpışma söz konusu olursa, bebeğin kilosu yaklaşık 8 torba betona dönüşür. Bu halde bebeğinizi kollarınızda tutmanız mümkün değil. Şans eseri tutarsanız zaten kucağınızda ezilir. Çoğu zaman bebek ‘Hatırlarsınız, Britney Spears kısa bir mesafe için bile olsa, bebeğini kucağında tutmuştu ve bu nedenle bebeği sosyal hizmetler tarafınca elinden alınmıştı!

Facebook Yorumları
Yorumlar
4
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  10 Şubat 2019 Pazar 12:12

  Puset

  Cevapla
 •  
  10 Şubat 2019 Pazar 12:05

  Puset mi araba koltuğu mu kullanılmalı

  Cevapla
 •  
  18 Nisan 2016 Pazartesi 23:12

  Bebeğim dış cikartiyo çok huysuz ne yapmalıyım alti aylik kızım

  Cevapla
 •  
  05 Nisan 2016 Salı 23:35

  6aylik bebek otururmuu

  Cevapla

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön