Sadece şeker besleyici değil!

Onun ufacık midesine giren her lokma çok değerli. Beslenmesine dikkat edin. İşte tüyolarımız.

Sadece şeker besleyici değil!

Karbonhidratlar kompleks bir konu. Karbonhidratlar, şeker ve nişasta bebeklerin favori besinleri. Çoğu bebek balık ve eti geri çevirirken, karbonhidratlı besinlerden vazgeçemez. Karbonhidratlar basit ve kompleks olmak üzere ikiye ayrılırlar. Kompleks karbonhidratlar kalorinin yanında vitamin, mineral, protein ve lif sağlarlar (tam tahıl ekmekleri, fasulye, bezelye, meyve sebze). Basit olanlar ise basit şeker ve bal olarak bilinir ve kalori dışında çok az şeye sahip olur.

Şeker sadece problem yaratır. Kaloriden başka hiçbir şey sağlamaz, çocuğunuzu doyurur ve başka besinler için yer bırakmaz. Ayrıca şeker bakterilerin üremesini kolaylaştırır ve diş çürüklerine yol açar. Şekerleri bebeğinizden uzak tutun. Şeker olmaması demek tatlı yok demek değil. Bebeğinize kek ve kurabiyelerden verebilirsiniz.

Besinlerin nereden geldiği önemli. Doğal bir yiyeceğin sahip olacağı besin değerleri de doğal olur. Katılan kimyasal maddeler bazı yiyecekleri çok zararlı hale getirebilir. Çocuklar daha ufak oldukları için arıtma mekanizmaları daha yavaş çalışır ve bu tip kimyasallardan zarar görebilirler. Dolayısıyla doğal besin maddelerini seçmeye çalışın. Mevsiminde olmayan sebze ve meyveleri konserve yerine dondurulmuş verin, çünkü bunlar besin değeri en çok koruyan yol. Besinleri çok fazla pişirmeyin ve saklamayın. Hava, su ve sıcağa fazla maruz bırakmayın.

Ailece yeme alışkanlığı edinin. Bebeğinizin ve sizin yararınız için tüm ailenin sağlıklı beslenmesini sağlamalı ve ona iyi bir örnek olmalısınız.

Fazla abur cubur çocuğunuzun yeme alışkanlığını bozar, çünkü bunlar faydalı besinlerin yerini alırlar.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Koruyucu psikolojik yaklaşım
  Koruyucu psikolojik yaklaşım

  Süresi : 29:24 İzlenme : 0

 • Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten kolay: Çocukluk çağı travması
  Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten...

  Süresi : 41:21 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön