Yasın ardından gelen yaşam: Gökkuşağı bebekleri

Gökkuşağı bebek düşük, ölü doğum ya da yeni doğan ölümünden sonra dünyaya gelen bebekler için kullanılıyor.

Bir yas, bir kutlama: Gökkuşağı bebekleri

Düşük, ölü doğum ya da yeni doğan ölümünden sonra dünyaya gelen bu bebeklere bu ismin verilmesinin umut verici, karanlıktan kurtarıcı, yaşama tutunduran bir yanı var. Çünkü fırtınadan sonra ortaya çıkan gökkuşağı gibi: Korkunç ve karanlık bir şeyden sonra karşılaşılan güzellik oldukları düşünülüyor. Gebelik ya da bebek kaybı yaşamak, son derece duygusal ve zor bir deneyim. Böyle bir kaybın ardından dünyaya yeniden hayat getirmek, bir mucize gibi inanılmaz geliyor yeni ebeveynlere...

 

Gökkuşağı bebek melek olan bebeği onurlandırır

Emel Hanım (35) bu duyguyu çok yakından tanıyor çünkü oğlu Memo’yu prematüre doğumla ilişkili komplikasyonlardan dolayı beş aylıkken kaybetmiş. “Memo mücadelesini kaybetmiş olsa da ruhu yaşamaya ve birçoklarına esin kaynağı olmaya devam ediyor” diyor Emel. Bu anne yalnızca prematürite ile savaşmak durumunda kalmamış; aynı zamanda da bir gökkuşağı bebek doğuracak ilhamı bulabilmeyi başarmış.

 

Gökkuşağı bebeğin ne demek olduğunu öncesinde de biliyormuş hatta. “Bu terimi ilk kez duyduğumda hissettiklerimi hatırlıyorum. Mükemmeldi. Memo’nun unutulmadığından gerçek anlamda emin olmak istiyordum; bu terim, yalnızca hayatta kalan bebeklerimizi neşe ile karşılamakla kalmıyor, aynı zamanda da kaybettiğimiz bebeklerimizi en derinden duygularla tekrar tekrar anıyor.”

 

Bir gökkuşağı bebeğe ebeveynlik yapmak farklı hissettirir

Bir kız çocuğu sahibi olan Sibel Uzanmaz (38), yaşadığı düşüklerden ve başarısız evlat edinme girişimlerinin ardından, bir gökkuşağı bebek bekliyor. Gökkuşağı bebeğine ebeveynlik yapmanın farklı olacağını o da kabul ediyor. “Onu, kızımıza kıyasla biraz daha farklı şekilde seveceğiz çünkü onunla tanışmadan önce çok fazla acı ve keder yaşadık. O, bizim için gerçekten de tünelin ucundaki ışık, gökkuşağının altındaki altın, fırtınamızın ardından gelen gökkuşağı olacak.

 

Gökkuşağı bebek bekleyen kadınların, öncesine kıyasla gebeliklerini çok daha keyifle yaşıyor ve sabah bulantıları ya da mide yanması gibi sıkıntıların sağlıklı bir bebek taşıma fırsatlarına duydukları minnete hiçbir şekilde etki etmediğini söylüyor uzmanlar. Doğumdan önce ya da sonra, bir bebek kaybetme tecrübesi yaşayan ebeveynler açısından, hayata dair hamilelikle ilişkili düzenlemeler, her durumda beraberinde bir tür minnet hissi getiriyor olabilir.

 

İstenen bebek olmak gerçekten bir şans olsa da ebeveynler, kayıp sonrası bir bebeğe doğum yaptıklarında çok daha özel bir kutsanmışlık hissine kapılıyorlar.

 

Gökkuşağı bebeğin doğum evresi ve ilk ayları, kayıp yaşamış ebeveyn açısından farklı gelişebiliyor. Güçlü ve karmaşık duyguların altında ezilme ihtimali orada duruyor çünkü ebeveyn, yeni bebeğine karşı duyduğu hayranlık ile başına bir şey gelme korkusu arasında sürekli gidip gelebilir. Yani duygu yoğunluğuyla baş dönmesi de söz konusu.

 

Bir gökkuşağı bebeği karşılama

Suçluluk duygusu, bir gökkuşağı bebek karşılayan ebeveynlerin için yaygın bir his olarak tanımlanıyor. “Ebeveynler, yeni bir hamileliğin heyecanını duyarken ya da doğan yeni bebeklerini severken, bir şekilde kaybettikleri bebeklerine ihanet ettiklerini düşünebiliyorlar” diyor Dr. Kulp-Makarov. “Bu ebeveynler, hamilelik ve doğum süreçlerinde ciddi duygusal desteğe ihtiyaç duyuyorlar.”

 

“Gökkuşağı bebek” terimi, anaakım medyada gittikçe daha fazla yer buluyor ve bu durum, kayıp ve iyileşme konularındaki farkındalığın artmasını sağlıyor.

 

Elbette ki iyileşmek, unutmak anlamına gelmiyor. Bir bebek başka bir bebeğin yerini tutmuyor. Kaybettiğiniz çocuğunuzu, özel ve önemli gördüğünüz hangi yolla olursa olsun, hayatınızın bir parçası olarak hatırlamaktan korkmayın diye tavsiye ediliyor bir bebek ya da gebelik kaybı yaşamış ebeveynlere. Lakin bu kayıptan sonra vesile olduğunuz yeni hayat yaşamın kutlanası bir şey olduğunun en güzel kanıtı. Bunu da unutmayın.

 

Manşet fotoğrafı: JoAnn Marrero

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Koruyucu psikolojik yaklaşım
  Koruyucu psikolojik yaklaşım

  Süresi : 29:24 İzlenme : 0

 • Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten kolay: Çocukluk çağı travması
  Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten...

  Süresi : 41:21 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön