Bebek Günlüğü'nde 8. hafta bebek gelişimi

8 haftalık bebek nasıl olur?

Bebek Günlüğü'nde 8. hafta bebek gelişimi

Merhaba 8 haftalık neşe torbam,

 

Geceleri delik deşik uyuduğunda beni ‘insansı’ya, aklımı da salçalı yemekler için bir kevgire döndürüyorsun. Ama itiraf edeyim, şahane zamanlaman:

 

Tam gücümün bittiğini düşündüğüm anda, “bin muhteşem güneş” gibi görünen o gülücüğü kıvırıyorsun dudağının ucundan. Yemin ederim, böyle aşk yaşamadım ben bunca zaman.

 

Ağ < Kanat < Pelerin < Süt

Beni resmen ailenin sana tapan diğer kalabalığından ayırıyor; mıkırtılarına memem dışında çare buldurmayarak ‘insansı’yı Spider Man, BatMan, Süper Man, gibi bir süper güce döndürüyorsun.

 

Evet belki dünya değil, ama sinema endüstrisi yalan söylüyor. Aslında süper güçler erkeklerden değil, annelerden çıkıyor. Varsa aksini iddia eden, iki elini sıkıp ağlarken ikizkenar üçgen olan dudaklarından kopan çığlıkları vereceğim kucağına.

 

8 haftalık bebek gelişimi ve kardeş kıskançlığı

Seni karnından tuttuğumda kafanı kaldırıyor, ‘uuu uuu’ diye sesler çıkarıyorsun. Vula Mastori’nin muhteşem kitabı Dorilenya’daki dili konuşuyor, ablana hem senin hem de diğerlerinin dilini konuşan annenle mesajlar iletiyorsun:

 

Onu ne kadar çok sevdiğini söylüyor, saçlarının güzelliğinden bahsediyor, okula gitmek, resim çizmek, tuvaleti kullanmak gibi hiyerarşide onu yükseklere koyan şeyleri ne zaman yapabileceğini soruyorsun.

 

‘Kıskanıyordur o’ diye varsayanlara inat, ablanı resmen kendi tarafına çekiyorsun. Ablan sana ‘Dondik’ diyor, artık biliyorsun.

 

Arada kimi daha çok seviyoruz diye yoklama çekmiyor değil ablan, tamam. Biz de dün doğmadık dondiğim: Odaya sen girince ilginin önce onda olmasını, seninle ilgili yapılacak bir şeyde ondan izin alınmasını sağlayarak, aldığı taltifi sağlamlıyoruz. Böylece artan statüsü ve sorumlulukları, yeni rolüne daha kolay alışmasını sağlıyor.

 

Bebeklerin göz rengi

“En sevdiğini gözlerinden sorun” derler ya insana, ben bu soruda şimdilik çuvallıyorum: Göz rengini henüz tam bilmiyorum. Onu bana fısıldayacak 9. ayını, hamileyken yüzünle buluşmayı beklediğim gibi bekliyorum. Galiba sen o koyulukta tüm ergenliğimin bayıldığı, babanın çakır renkli gözlerini saklıyorsun.

 

9. haftanı merakla bekliyorum meleğim, biliyorsun seni seviyorum.

 

Yazı: Müge Demirözü

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön