Kapanınca eşim benden soğudu

Merhaba Yeşim Hanım, şimdi baktım yorumlarınıza ve sizden yardım almakla çok doğru bir karar vereceğime inandım. 4 yıldır evliyim, bir sene önce kapandım. Eşime kapanmadan önce böyle bir düşüncem olduğunu söylemiştim. O da kararıma saygı duyacağını, karışmayacağını söylemişti ama ailesi kapalı istemiyordu. Hatta hala da sevmediklerini belli ediyorlar. Eşim bir yıldır yatağıma, toplasam, bir ay girmiştir belki. Yüzüme bakmıyor. Benimle oturmuyor. Benimle bir yerlere gitmek istemiyor. Daha önce böyle değildi. Fikirlerinize ihtiyacım var.

 

Yeşim Tijen’in cevabı:

 

Hayatınızı bir yandan anlamlandırmaya çalışırken diğer taraftan hayatınız anlamını kaybetmeye başlamış. Bir ikileme düşmüşsünüz. Kapanmak denilince eskiyi hatırlar ve hala o eski kadınlara büyük saygı duyarım. Biz gerçekten her şeyin anlamının en güzel şekilde yaşandığı şanslı bir kuşaktık. Eskiden insanların kalbinde Allah sevgisi, insan sevgisi vardı. Şimdilerde o sevgilerin yerini gösteriş aldı, diye düşünüyorum, yoksa kapanan eşinden insan niye uzaklaşsın?

 

Eşiniz ve ailesi kapanmanıza bu kadar karşılarsa bu konuyu tekrardan bir düşünmelisiniz. Bu durum aslında, kapalı bir aileye, kapalı olmayan bir gelin geldiğinde onun da kapanmasını istemekle aynı şey. Ailenizi, evliliğinizi bu kadar derinden etkileyecekse düşünmelisiniz. Eşiniz kapanmanız için “saygı duyarım” demiş, belki sesini çıkarmamış ama sizden uzak duran davranışlarıyla sessiz bir şekilde sesini çıkarmış. Sizden uzaklaşmış. Acaba bu 1 yılda farkında olmadan eşinize engeller mi koydunuz? Kendinizi sorguladınız mı, kapanmamın haricinde benden kaynaklı bir şey var mı diye? Kapanmak sadece dışarıya olmalı, sevgili okurum, eşinize karşı kapalı olmamalısınız. En güzel kıyafetlerinizi, en güzel parfümlerinizi onun için kullanmalısınız. Ne yaşamak istiyorsanız yaşamak için onun size gelmesini beklememelisiniz. Neden bekliyorsunuz? Utanmak, gurur bunlar evlilikte birer engel. Kişiler evliliklerinde bu kısıtlayıcı duygulardan uzak durmaya çalışmalı. Yoksa birbirinize ulaşmakta, yakınlaşmakta zorluk çekersiniz. Birbirinize ulaşamazsınız. Uzaktan uzağa anlamaya çalışmakla günleriniz geçer. Eşinizin sizden uzaklaşmasının sebebi eğer sadece kapanmanızsa bu sizin çözebileceğiniz bir sorun.

 

Dininize bağlı olmanız, vecibelerini yerine getirmeye çalışmanız, bunlar çok güzel hareketler. Herkes saygı duyar. Sizin tercihinizdir, karşınızdakinin değil. Dolayısıyla, onunki uzaktan bir saygı duymadır. Düşüncelere, davranışlara saygı duymayı sözde öğrendik. Öğrenemediğimiz şey, özdesi. Mesele iç içe olabilmeyi de öğrenebilmekte, mesele birbirini kabul etmekte. Bu arkadaşlıkta oluyor; kapalı-açık sorun olmadan arkadaşlık kurabiliyor ama evliliklerde hep bir değişim beklentisi oluyor. Kapalı bir aileyse, gelen gelini kapansın istiyor, açık bir aile de gelini onlara uysun, örtünmesin istiyor. Garip bir gerçek. Eşinizde saygı duymuş ama uzaktan. Yani insan saygı duyar ama içine almayabilir. O zaman eşiniz gerçek düşüncesini size dürüstçe söylemeliydi. Uzaklaşması sorunu bu durumu çözdü mü? HAYIR. Bu durumu acabalarla kendi içinizde yaşamak yerine eşinizle konuşmalısınız. Konuşmaktan nereye kadar kaçacaksınız? Sıkıntı yaptığınız bu sorunları dile getirmek zorundasınız. Tabii huzur istiyorsanız. Çünkü siz de susmakla sorunu büyütüyorsunuz. Önceliğiniz konuşmak olmalı. Gerekirse çirkin boyuta getirmeden eşinizle tartışın. Nedenleriniz, niçinlerinizi, sorun ettiklerinizi duymalı. Farazi hareket etmemelisiniz. Belki de başka bir sorun vardır. Karşılıklı konuşmadan bunu anlayamazsınız.

   

Ne yazık ki açıklık ve kapalılık ayrışmaya neden olabiliyor. Siz evlisiniz, yavrum ve hayatı sizden farklı yaşamak isteyen insanlarla bir aile olmuşsanız artık siz de onlara uyum sağlayabileceğiniz ölçüde uymaya çalışmalısınız. Bu bir kabul görme veya ayrışma meselesi haline gelmişse; çözüm sizdeyse çözmek zorundasınız. Bir koca eşinden bu kadar ayrı durmaya başlamışsa araya daha fazla soğukluğun girmesine izin vermemek lazım. Siz de genç bir kadın olarak eşinize aynı evde özlem duyarak niye günlerinizi sinir stresle geçireceksiniz? Aslında bana göre bazı insanların en büyük engeli kendisi. Nasıl mı? Genç kadınsınız, sevilmek, ilgi görmek, şımartılmak istersiniz, hakkınızdır. Peki ama sevgili kızım, neden siz ona yaklaşmıyorsunuz? Çekiniyor musunuz? Siz evlisiniz, bundan daha fazla yakınlık yok. Siz ona yaklaşın, akşam onu geldiğinde her zamanki halinizden farklı karşılayın özenerek, hazırlanın. Hem kendinizi hem evinizi hazırlayın. Geldiğinde ilgili, sevgi dolu halinizi ona yansıtın. Evinizde birkaç yerde  birden yaktığınız mumlar ve sizin ilginizle eşiniz vermek istediğiniz mesajınızı alacaktır. Ona onu özlediğinizi söylemekten asla sakınmayın. O sizin kocanız. Bu kadar uzaktan eşinize bakmamalısınız. Ona yaklaşmazsanız, konuşmazsanız sorunlarınızı ne görür ne anlar ne de çözebilirsiniz.

 

Her şeyin bir an önce yoluna girmesini diliyorum.

 

Sevgiler, sevgili okurlarım.

Facebook Yorumları
Yorumlar
14
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  02 Eylül 2019 Pazartesi 00:21

  İnşALLAH ALLAH rızası için sabreden ve azmedenlerden olursun...ALLAH yardımcın olsun..

  Cevapla
 •  
  15 Ağustos 2019 Perşembe 03:05

  Saçmalama kardeşim ya sen bir kere önce Allah sızası için kapanmışsın bu senin için bir süre imtihan süreci eğer sabırla ve duayla biraz beklersin Rabb’in sana bu imtihanı aileni de kazanarak geçmeni sağlayacaktır. Allah’ı bulan ne kaybetmiş ? Allah’ı kaybeden ne kazanmış?... Dua silahın..

  Cevapla
 •  
  01 Ağustos 2019 Perşembe 04:58

  Kendinizi bi analiz edin. Kapandıktan sonra tavırlarınızda da değişiklik oldu mu? Belki de sorun kıyafetinizdeki değişimden değil tavırlarınızdaki değişimden kaynaklanıyordur.

  Cevapla
 •  
  31 Temmuz 2019 Çarşamba 22:58

  Yazmayayım dedima ama ne kadar kendi dünyasınında yaşayıp kendinden başka bilmeyen, erkek kafasından kadın kafasından anlamayan cahil varsa yazmış. Bu soruyu soran sakın yorumlara bakmasın.

  Cevapla
 •  
  31 Temmuz 2019 Çarşamba 05:24

  Bence eşiniz, ailesinin baskısıyla size böyle davranıyor. Eşinizi karşınıza alın konuşun. İnşallah herşey düzelecektir.

  Cevapla
 •  
  30 Temmuz 2019 Salı 13:27

  Bence Eşin Senden Soğumamis... Sana Saygisi Artmis... Sadece Zamansiz Ve Yersiz Sevismeler Azalmistir... Ama Duygulari Azalmis ise Yillanmislik Varsa ... Konusmak Gerekir...

  Cevapla
 •  
  28 Temmuz 2019 Pazar 14:35

  Yeşim hanım yine çok güzel bir yazı yazmışsınız. Elinize emeğinize duygularınıza düşüncelerinize sağlık

  Cevapla
 •  
  27 Temmuz 2019 Cumartesi 21:52

  Merhaba . Hanımefendi size tavsiyem yorumları okuma ve sadece Yeşim Hanım’ın yazdıklarına odaklan. Bir daha düşün derken aşağıdaki yorumcuların anladığı gibi başını tekrar aç demek istememiş. Acaba bu 1 yıl boyunca başka şeylerde de bir eksiklik yapmış olabilir misin demiş . Çok güzel bir yazı .

  Cevapla
 •  
  26 Temmuz 2019 Cuma 20:27

  Allah cc İn emrini yerine getirmek için İnsan eşine soramaz Eşinin iman plemi var Bu noktada eşini dinleyemez Farz ibadetlerde. Yani bu ibadetleri yapmada de bir hanım efendi eşinden izin isteyemez Eşinin de karşı çıkma hakkı yok Yalınız nafile ibadetler rızası almalı

  Cevapla
 •  
  26 Temmuz 2019 Cuma 15:57

  işinize gelince din ve vicdan hürriyeti var.

  Cevapla

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön