Çocuğuma ne diyeceğim?

“Yeşim Hanım,

Ne diyeceğim ben bu çocuğa? Baban hamileyken beni dövdü, böylece boşanmaya karar verdim mi? Seni hiç arayıp sormadı, doğduğunda bir kere geldi sadece mi?

 

“Babam nerede? Baba nedir?” diye sorduğunda ben ne diyeceğim çocuğuma?

 

Çok şükür deden var mı diyeceğim?

 

Bilmiyorum bunların cevaplarını. Senin annen sana yeter yavrum da insan beyni işte, merak edecek, sorup duracaksın yaradılış bu zaten, normal olan bu... Hayvan bile yavrusunu bırakamıyorken insan hayvanı ne kötü değil mi?”

 

Yeşim Tijen’in cevabı:

Güçlü kadınlar gemilere ışıklarıyla yol gösteren deniz fenerleri gibi. Deniz fenerlerini hep sevmişimdir. Karanlığa meydan okuyup ışığıyla aydınlatmasından mı yoksa koskoca denizde yapayalnız ve buruk duruşuyla gemileri beklemesinden midir bilmem ki neden? Siz de şimdi bir deniz fenerisiniz yalnız ve buruk, üzerinize üzerinize gelen dalgalardan korkuyorsunuz, korkmayın o dalgalar durulacak içinizde. Dışınızda gözyaşları olsa da bu evliliğe noktayı koyabildiniz, ya virgülle bu evliliğe devam etseydiniz daha neler yaşayacaktınız. Bugün acılar çekeceksiniz,belki yarın da üzüleceksiniz ama öbür gün unutmak, içinizden tüm yaşadıklarınızı alacak. Herkes gibi siz de unutacaksınız. Kendinize açtığınız kapıdan ilerilere bakın, dünü dünde bırakmazsanız bugünün farkında olmazsınız. Oysa bugün önemlidir. Her şey bugünde, şimdide yaşanır ve tüm eylemler yani hareketler düşüncelerle, inançlarla bağlantılıdır.

 

Gün kararırken yarın yeniden günün ışıyacağını bilmek gibi bir şey umut etmek... O umut olmasa yaşam katlanılması zor bir hal alırdı değil mi? Siz de umutlarınızla yaşamınıza tutunacaksınız. Biz bebeğimle ne olacağız, bebeğim babasız kaldı diyerek üzülüyorsunuz. Keşke kalmasaydı ama daha kötü şeyler de olabilirdi. Bu kendinize acıma faslını geçin artık. Ben bu evlilikten kurtulmayı başardım demelisiniz. Hayatınızda yeni bir sayfa açtınız. Bu tertemiz sayfaya yazacaklarınızın daha güzel şeyler olduğuna inanmalısınız. Kendinize ve yarınlarınıza inanırsanız başarı ve mutluluk sizinle olacaktır.

 

Bugün güçlü durabilirseniz yarınlarda sizin için yeni umutlar var, çocuğunuz için böyle bir babadan yana umut ne yazık ki yok ama onun güçlü bir annesi var ve evet, iyi ki onun bir de dedesi var, ona baba misali yakın olacak dedesi. Bütün bunlara karamsar bakmanız gayet normal, bir fırtınadan çıktınız. Evlenirken neler umdunuz nelerle karşılaştınız. Darmadağınıksınız ama toparlanacaksınız. Hiçbir şey aynı kalmaz ki, insan isterse yenilenebilir. Hayatına sil baştan başlayabilir. Kötüyü gördünüz artık farklı bir insansınız, daha akıllı ve daha güçlüsünüz.

 

Kalsaydınız umudunuz olabilecek miydi? Kendiniz ve bebeğiniz için korkacaktınız... Şimdi yarınlarınız için bir ümidiniz var. Bakın geleceğe, ışıl ışıl parlıyor farkında olmasınız da, dik durmaya devam ederseniz güzelliklere doğru yürüyeceksiniz. Evet uzun bir yol ve yalnız başınasınız küçücük bebeğinizle ama hep yalnız kalmayacaksınız. Hayattan istediklerinizi almak için siz de o hayata sahip çıkarak kendinizi geliştirerek ve yine kendinizi akıllıca yöneterek bir şeyler vereceksiniz. Hiçbir şey bedava değil, hep emek, hep akıl ve gönül istiyor. Bugün hiçbir şeye karşı gönlünüz yok biliyorum ama zamanla her şey değiecek günbegün yaşama karşı can bulacaksınız ve göreceksiniz yaşamın ne kadar ümitli bir şey olduğunu kendinizi kazandıkça. Hayat size bir fırsat daha sundu, açın gözlerinizi, iyi ki size sahip çıkan bir aileniz var. Ya bu evliliğe mahkum kalsaydınız? Belki de bir öfke anında öldürülebilir, göçüp bu dünyadan hiç yaşayamadan giderdiniz. Kendinize yaşama şansı da verdiniz. Bebeğinizin büyüdüğünde size soracaklarından korkuyorsunuz. Oysa hayat kendi kendine bebeğinize zamanı gelince cevapları verecek zorlanmayacaksınız. Babası var, bir şekilde görüşecek ve nasıl biri olduğunu o da anlayacak. Çocuklar çok zeki, onlar her şeyi çok çabuk fark edebiliyor. Söylemenize, anlatmanıza gerek kalmadan eşiniz davranışlarıyla kendini ona anlatacaktır. Akışa bırakın, kaygılanmayın ve eminim sizi suçlamayacak. Hangi kadın yuvasını dağıtır o yuvaya sahip olmayı hayal etmiş ve hep istemişken... O nedenle kendinizi suçlamayın. Şimdiden sonrası için yanlış adımlar atarsanız kendinizi suçlayabilirsiniz ama şimdi değil.

 

Şimdilerde size zehir gibi gelen, acıtan bu ayrılığı panzehir olarak kabul etmelisiniz. Bu ayrılığı kabul ettiğinizde her şey kolaylaşacak. Bu ayrılıktan güçlenerek çıkmak zorundasınız. Yeni bir yaşam yaratmak kolay değil korkularınız, sizi kısıtlayan endişeleriniz olacak ama sizi kendinize ve geleceğinize olan inancınız ayakta tutacak ve sakın kendinizi mağlup olarak görmeyin. Siz galipsiniz. Yaşadıklarınızı alt edip galip geldiniz şimdi kendinize ve bebeğinize yeni bir yaşam yaratacaksınız. Biri demiş ki; ”Bir şeyi yapabileceğinizi ya da yapamayacağınızı düşünüyorsanız haklısınız.” Seviyorum bu sözü. Siz de şimdi bu ayrılığın etkilerinden kurtulabileceğinize inanırsanız başarırsınız. Her şey kendine inanmakta, geleceğe inanmakta, kendini geliştirerek aklına inanmakta inanmak bu kadar önemli. Sevgiler…

 

***

 

Çözemediğiniz sorunlarınızı rumuzunuzla yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun.

 

Yeşim'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...

 

İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.com

 

Twitter: @yesimtijen

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön