Evliliğe fazla mı anlam yüklüyorum?

“Yeşim hanım,

Ben kariyer sahibi biriyim. Gayet iyi niyetli bir insanım ve evlenmek istiyorum. Şu koskoca dünyada yalnızlıktan sıkıldım. Dediğim gibi ciddi niyetli, ailemin bulduğu insanlar ile görüşüyorum. Fakat dediğim gibi benden elektrik alamadıklarını söyleyince evlilik niyetim nihayete ermiyor. Her şeyi dört dörtlük istiyorlar zamane bayanları. Evleneceğim insanı çok mutlu edeceğimi düşünüyorum ama ne kadar iyi de olsan, gözden geçmeyeni gönül kabul etmiyor. Beni sevecek ve değer verecek birini beklemek kendime haksızlık mı sizce? Çok mu kafaya takıyorum acaba insanları? Yalnızlığımı başka nasıl giderebilirim? İnançlı bir insanım. Çok dua ediyorum bu sıkıntımın gitmesi için. Daha kısmet değil mi acaba deyip sabrediyorum. Kültürlü, çok kitap okuyan, insanlarla sıcak ilişkileri olan biriyim, ama gelgelelim elektrik denen garip şeye takılıp kalınıyor, insanlar böyle beni beğenmeyince içime kapanıyorum ve canım acıyor. İşte derdim bu Yeşim Hanım. Neler yapabilirim bu sıkıntıdan kurtulmak için? Evliliğe çok mu anlam yüklüyorum sizce? Ya da insanlar tarafından onaylanmaya?”

 

Yeşim Tijen’in cevabı:

“Evlilik; her akşam yattığınızda ve her sabah uyandığınızda yastığın diğer ucunda yatanı görünce, onun hala orada olduğuna şükredebilmektir.”

 

Hayır sevgili okurum, evliliğe çok anlam yüklemiyorsunuz. Evlilik dediğiniz iki insanın hayatının geri kalanını birlikte geçirmeye karar vermesidir. Bu da ancak ve ancak birbirini sevmekle olur. Sevgisiz bir evlilik hapisten başka nedir ki? Ayrılmak için evlenilmez. Mutsuz olmak için evlenilmez. Pişman olmak için evlenilmez. Evlilik çok başka bir şey, sevgililikten, arkadaşlıktan çok başka… İşte bu yüzden evliliğe tam da olması gereken anlamı yüklüyorsunuz.

 

Sevgili okurum, yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla kendinize olan güveninizi kaybetmişsiniz. Görüştüğünüz birkaç kişi sizden elektrik alamadı diye neden güveniniz kırıldı? Kendinize olan güveninizi, inancınızı kırmayın. Aksine daha da özgüvenli olun. Hatta siz de görüşme veya tanışmalarınızda karşı tarafa onu beğendiğinizi, onunla ilgilendiğinizi belli etmeyin. Siz onların üzerine düşmeyin, kendinize güvenli konuşmalar yapın ki onlar da kendilerini geri çekmesin. Dış görünümünüze, kıyafetlerinize de mutlaka özen gösterin. İnsanlar bilhassa kadınlar önce dış görünüşe bakarlar, hafif bir parfüm mutlaka kullanın, parfümün etkisini yabana atamayız. Karşınızdaki kadını gözünüzde büyütmeyin, sizinle çıkıyorsa o da sizin kadar heyecanlıdır ama siz kendi heyecanınızı belli ederseniz, bir sıfır mağlup başlarsınız görüşmeye. Kibar davranın ama abartmayın. Abartı da karşınızdakine ‘ya ben neymişim’ hissini verir, havalara sokmayın. Siz karşınızdakine kendine güvenen, kendini beğenen biri intibası vermelisiniz. İnsanın dostu da düşmanı da kendisiymiş sevgili okurum.  Gerçekten de öyle; o nedenle de kendinize dost olun. Nasıl olun? Endişeye mahal vermeyin hayatınızda. Endişeyi hissettirirseniz karşınızdakine güven veremezsiniz. Kendinize güveninizin eksik olduğunu anlar. O nedenle size önerim; kendinize güveninizi yeniden kazanın. Kendine güvenen erkek kadının hem gözünü hem gönlünü doyurur. Size benim eski yazılarımın arasında olan güvenle alakalı yazıyı okumanızı önereceğim.

 

Son olarak ise, eğer konuştuğunuz kişi sizi mevkiiniz, kariyeriniz ya da maaşınız için beğenecekse zaten beğenmesin sevgili okurum. Önemli olan malınız, mülkünüz, geliriniz değil birbirinizin kalbine dokunabiliyor olmanızdır. Dediğiniz gibi zamane kadınları çok şey bekliyor. Dişini fırçalayan erkeği bulmuş da macunu ortadan sıkmayanını arıyor derler ya o misal… Bu yüzden evlilik konusunda acele etmeyin. Hayatta istediğiniz çoğu şey ondan vazgeçtiğinizde ya da önemsememeye başladığınızda olur.  Evlilik meselesini kafanıza takmadan oluruna bırakmaya çalışın. Bunu takıntı haline getirmeyince olaylara da daha soğukkanlı bakabileceğinize inanıyorum. Kaderinizdeki insanın nerede, ne zaman karşınıza çıkacağını bilemezsiniz. Olmayanların sizin için hayırlı olmadığını düşünün ve üzülmeyin. Bırakın kaderinizdeki, o özlemle beklediğiniz kişi sizi bulsun. Onunla karşılaştığınızda, tanıştığınızda hayatınızda olması gereken kişi olduğunu anlayacaksınız… Şimdi sizden söz istiyorum evlilik mevzusunu takıntı haline getirmeyeceğinize dair bir söz. Sevgiler.

 

***

 

Çözemediğiniz sorunlarınızı rumuzunuzla yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun.

 

Yeşim'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...

 

İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.com

 

Twitter: @yesimtijen

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön