Annesi çok önyargılı...

“Yeşim Abla, daha çok yeni olan bir ilişkim var ama gerçekten birbirimizi çok seviyoruz, çok değer veriyoruz. İlk haftadan sonra ablasıyla tanıştırdı, daha sonra annesi babası öğrendi hayatında biri olduğunu fakat annesi erkek arkadaşıma ben kendim bulacağım sana kız, onunla evleneceksin demiş ve bu yüzden şu sıra biraz soğuk bana karşı. Beni çok sevdiğini ve bensiz yapamayacağını düşünüyor ama ilerde daha çok üzülmekten korkuyor. Ne yapmam lazım? Annesi bana karşı önyargıyla yaklaşıyor. Tanısa, eminim ki o da beni sevecek. Bu anneler neden böyle?”

 

Yeşim Tijen’in cevabı:

 

“Tutup elimden sen geçirdin karşıya bir şey olmasın diye…

  E bırakmasaydın elimi be anne…

  Bütün gözyaşı sebebim karşıdaymış…”

              CEYHUN YILMAZ

 

Ne çabuk büyür, aslında annelerin gözlerinde hiç büyütemedikleri çocukları… Erkek arkadaşınız da annesinin gözünde hala küçük çocuk gibi ve bu yüzden kalplerinizde sevgi iyice kök salmadan annesi bu ilişkiyi veto etmiş. 19 yaşındaki oğlu için şimdiden evliliği düşünmesini beklemeyin. Gençlere göre her şey nasıl da kolay… Ama evlilik düşüncesi, o kolay değildir. Hele de günümüzde, gelinlerin de katkısıyla yapılan masraflarla aileler göz doldururken sonrasında cepleri boşaldığından acele etmemekte haksız sayılmazlar.

 

Henüz 19 yaşında oğlu, eski zamandaki gibi erkenden evlendiremez. Okulu vardır, askerliği vardır, annenin babanın düğünle ilgili arzuları vardır, hazır olmak gerekir. Biraz bekleyin ve anneyi anlamaya çalışın. Erkek çocukları şimdilerde erkenden sorumluluk alacak halde de değiller ki. Eskisi gibi büyütülmüyor erkek çocukları, siz de biliyorsunuz. Duygusal olarak anneler fazla şımarta şımarta büyütüyorlar. Diğer yandan geleceği için okumak zorunda, anne olarak çocuğunun geleceğini düşünmeli, değil mi? İlerde anlayacağınız durumlar bunlar, şu an sevginize odaklı bakıyor ve sitem ediyorsunuz. Ebeveynler evliliğin getirirlerini götürülerini bildiğinden kıyamaz erkenden çocuklarına, baba evinde ne kadar rahat yaşarlarsa o kadar kar diye bakarlar, ama zamanı gelince onlarda çocuklarının evlenmesini arzu ederler. 19 yaş erkeklere evlilik hayalleri için bile erken, hemen evlenmeyecek olsanız da erken. Anne olarak bu kadar yakın bir zamanda oğlunu evlendirmeyi düşünmediğinden sizlere evliliği düşünmeyin demek istemiş.  Birbirinize kapılmayın diyerek kırmızı ışık yakmıştır, çünkü henüz oğluna doymamıştır. Onu doya doya sevecektir, tadını çıkaracaktır oğlunun sonra ne kadar az fırsatı oluyor annelerin. Gençler hayat telaşına düşüyorlar, anneler özlemle bekliyorlar çocuklarını gelsin diyerek ve ne diyorlar biliyor musunuz? Keşke daha çok öpüp sevseydim. Anne olmadan anlayamayacağınız duygulardır bunlar.

 

Tanıdığı, bildiği bir kızı neden gündeme getirmiştir, yine  bu ilişkinin önünü kesmek için “Oğlumla ilgili düşüncelerim, hayallerim var”dır anlamı. Neden tanıdığı bir kızı arzu ederler, annelerini babalarını tanıyordur, kızı tanıyordur. Ya ailemizden koparırsa, bu ihtimalin daha düşük olma umududur tanıdık biri, her zaman öyle olmasa da bu korku dahilinde de böyle bildiği birini arzularlar.

 

Sizin 21, erkek arkadaşınızın 19 yaşında olması da hoşa gitmeyecek bir durumdur, sizin büyük olmanız dolayısıyla da çok pozitif bakmaz erkek anneleri bu evliliğe, gelin adayının küçük olmasını isterler. Bunlar aşılamaz mı? Aşılabilir tabii, fikirler de değişir zamanla. Bu durum ikinizin bu ilişkiye sahip çıkmanız ve birbirinizi olumlu etkilemeniz sayesinde aşılabilir, endişelenmeyin.  Aileler birbirinize olan olumlu katkıları görmezden gelemezler. Sizin aileye uyum sağlayabilecek bir genç kız tavırları içinde olmanız yardımcı olacak hususlardır. Bunun için de çocuktan yana umut varsa, sizin elinizi hala bırakmamışsa bu ilişki için umut var demektir. Her şeyi zaman içinde göreceksiniz. Beklemeyi bilmeli, sabretmelisiniz. Erkek arkadaşınızın davranışları, sözleri bu ilişkinin yol alıp almayacağının aynası olacaktır. Baktınız davranışlar olumsuz, sözler ümit vaat etmiyor, dünyanın sonu değil ki canım! Şu an size öyle gelse de inanın değil. Başka birini daha da çok sevebilir ve iyi ki ayrılmışız diyebilirsiniz. Bunları hayatı yaşadıkça öğreneceksiniz. Umarım her şey gönlünüzce gelişir, temennim bu yönde. Sevgiler…

 

***

 

Çözemediğiniz sorunlarınızı rumuzunuzla yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun. Yeşim'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...

 

İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.com

 

Twitter: @yesimtijen

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön