Yaparsa kadın yapar...

Bir İtalyan adasından Büyükada’ya geri döndüm. Döndüğüm akşam Sedef adasında bir doğum günü davetine gittim. Yani eşimle birlikte her şeye ucu ucuna yetişsek de bir günde üç ada görmüş olduk.

 

Capri ile Büyükada arasındaki en önemli ilk fark; gözü yoran, üzen, hiçbir ama gerçekten hiçbir yanlış yapılaşmanın olmaması...

 

Napoli için aynı şeyi söyleyemeyeceğim ama ada pırıl pırıl, etrafta tek bir çöp yok. Öyle sokaklara kadar taşan restoranlar da yok. Her restoranın başkalarına saygılı ve ölçülü bir saklı bahçesi var sanki! Yürüdüğünüz yollarda sık sık ‘sanat galerisine gider’ yazan tabelalar var.

 

Sokaklarda sanki genel kabul görmüş bir giyim yasası var. Üstelik gözümüzün önünde üzerinde t-shirt olmayan bir adamı polis t-shirt’ünü giymesi yönünde ikaz etti. Ben bu olaya bayıldım tabii. Herkes nerede nasıl giyinileceğini bilmeli. Bu bir eğitim meselesi mutlaka. Ama hiçbir şey için geç değil. Bizim toplumumuz da plaja, işe, okula, camiye, pazara nasıl gidilir bir gün mutlaka öğrenecek.

 

İtalya bu konuda tüm dünyaya örnek… İnanılmaz bir gustoları var. Bunun adı sanırım yaşam sevinciyle paralel giden bir yaşam kültürü. Herkes özenli.

 

Kadınlar ne kadar güzel. Hepsi alımlı. Öyle ‘küçücük bir ada işte’ deyip hayatı es geçmiyorlar. Her gece sokaklarda sanki defile yaparcasına mini etekleriyle kendilerinden emin yürüyorlar. Belli ki kadın olmaktan çok gururlular ve belli ki erkekleri böyle dimdik yürüyen kadınlarla beraber olmaktan çok mutlular.

 

Capri’den önce Büyükada’ya sonra Sedef’e aynı gün geçince, doğum günü partisinin şık hanımları çok şükür bize tatil dönüşü ilk gecemizi yadırgatmadı doğrusu.   

 

Tam Türkiye cennet diyecektik ki şehit haberleri geldi. Böyle durumlarda, insanın nutku tutuluyor, acının yanında herşey ne kadar anlamsız kalıyor. ‘’Artık yeter’’ isyanlarımız fayda da etmiyor ve hayat da bir yandan akıp gidiyor.

 

Yazın son yazısında, okulların açılmasına ve şehirlere dönüşün de başlamasına az kaldığı şu günlerde güvenli ve huzurlu bir sonbahara merhaba demeyi düşlüyorum. Çünkü biliyorum ki ancak bunlar sağlanırsa şu Capri’de hayran kaldığım yaşam sevincinin taçlandırdığı yaşam kültürü hayatlarımıza girebilecek.

 

Biliyorum bir gün olacak...

 

Bu hafta benden bir İtalyan lezzeti sizlere, denerseniz n’olur, kum midyelerini açıp tek tek yerken, İtalyanlar gibi dünyanın en güzel kadını olduğunuzu düşünerek yiyin.  

 

Dünyanın aslında biz kadınların etrafında döndüğünü unutmayın. Huzur ve güvenliği de eğitimli ve doğru örgütlenmiş kadınlar getirecek bir gün...

 

Yaparsa kadın yapar...

 

Buna gönülden inanıyorum...


>>Spaghetti vongole tarifi için lütfen tıklayınız...

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
3
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön