Anneyle ortak zevk…

Eski bir iş arkadaşım Türkiye’de anne kız ilişkisi patalojiktir derdi. Patalojik normal olmayan demek…

 

Şimdilerde, kızım büyürken, bu laf hep aklımda. Saygıyı ve sevgiyi yitirmeden annenin karşında birey olabilmek, karşıt fikir savunabilmek, kendi tarzını ortaya koyabilmek çok önemli.

 

Benim annemle ters düştüğüm bir dönem olmuş mudur hatırlamıyorum, olsa olsa babamı kıskanmışımdır. Bu şüphesiz annemin başarısıydı. Disiplini, doğruyu, düzgünü insanın gözüne gözüne sokmadan, tatlı tatlı sanki kuralları siz koymuşsunuz gibi hissettirebilmek her annenin harcı değil.

 

Kız çocukları için anneyle ilişkinin sağlamlığı gelecek hayatları için bir mutluluk güvencesi.  Bu nedenle şimdilerde en büyük konsantrasyonum kızım Ece. Onu dikkatle izliyorum ve bu süreçten çok şeyler öğreniyorum. Öncelikle onu anlamaya çalışıyorum.

 

Onun da beni izlediğini biliyorum. Beğendikleriyle beğenmedikleriyle kendine annesinden bir renk katma çabasında olduğunu hissediyorum. Daha dikkatli olmaya çalışıyorum, hayata daha özenli bakıyorum ve öncelikle kendimden mutlu olmaya çalışıyorum. Olumlu bir anne kız ilişkisinin en temel kuralı da bu sanırım, anne de kız çocuk da iyi hissetmeli, iyi görünmeli ve kendine güvenmeli.

 

İnsanın hayatına değer katan her ilişkide olduğu gibi ortak bir zevke sahip olmak da anneler ve kızlarının mutluluk iksiri olabilir. Tıpkı benim hayatıma bambaşka bir pencere açan mutfak merakım gibi.

 

Annemle bıkmadan usanmadan yemek konuşabiliyoruz, mutfakta dillerimiz bir açılıyor ki sormayın. Bir taraftan tencerede yemek, bir taraftan bütün dertler halloluyor adeta. Her davet öncesi ve sonrası yaptığımız minik sohbetler aslında yaşamın bir yansıması gibi. Lezzetli bir yemeğin tarifini, itinalı bir sunumu, sofranın genel havasını birbirimizle paylaşmak hayat ve ailemiz için hissettiğimiz özenin bir göstergesi. Beraberce soframıza serdiğimiz kolalı her örtü, unutulmasın diye gönülden çaba harcadığımız değerlerimiz, kimliğimiz.

 

İnsanın 15 yaşında bir kızı olunca bunlar ne kadar da önem kazanıyormuş…

 

Anneler beni anlar.

 

Bu senenin de son ayına girmişken ben dileklerime başlıyorum. Hepimize annelerimizle ve kız annesiysek kızlarımızla ortak zevklerde buluşacağımız, birbirimizden beraberken hem feyz hem keyif alacağımız mutlu günler diliyorum.

 

Pırasalı börek tarifi için lütfen tıklayınız...

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0

 • Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık Nedenleri Nelerdir?
  Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık...

  Süresi : 03:31 İzlenme : 107

 • Amerikan keratini her saça uygulanır mı?
  Amerikan keratini her saça uygulanır mı?

  Süresi : 01:33 İzlenme : 2794

 • Smear testi nedir?
  Smear testi nedir?

  Süresi : 01:56 İzlenme : 2307

 • Güle güle plastik
  Güle güle plastik

  Süresi : 00:36 İzlenme : 1518

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 4894

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön