Türkiye'nin kara aynası: Esra Erol

Netflix Türkiye'nin Esra Erol'lu Black Mirror reklamından sonra gelen tepkileri bir Black Mirror bölümü izliyor gibi takip ediyorum günlerdir.

 

Dizide bahsi geçen distopik gelecek, teknolojinin esiri olmuş ruhsuz bedenler aslında çok da uzak değil, şimdiden o karanlığın içinde yaşıyormuşuz gibi hissettim.

 

 

Reklamı çekenlerin TAZMİNATSIZ işten kovulmasını isteyenler mi, üyeliğini iptal ettirmekle tehdit edenler mi, parasının hesabını soranlar mı, ortalık savaş alanı gibi.

 

Severek kullandığın bir ürünün, markanın reklamını beğenmemiş, düşünce ya da hayat tarzına uymadığını düşünmüş ve aldığın hizmetten kişisel fikrinle vazgeçmek isteyebilirsin bu en olağan  şeydir ama bu "tiz kellesini vuralım" kafası tam da Black Mirror'da eleştirilen şey değil mi zaten?

 

O kadar izledin, hayran kaldın hiçbir b.k öğrenemedin mi a cahil?

 

 

Ben de Esra Erol'a, yaptığı programa, aldığı fahiş ücretlere bayılıyor değilim lakin reklamı ilk izlediğimde "Alla alla Esra Erol bu reklamda oynamayı nasıl kabul etti ki?" diye düşündüm. Kendi yaptığı formatı tamamen yeren, eleştiren, yaptığı işin son derece sahte ve ruhsuz olduğunu tescillediği bir reklam olmuş. Kendi kuyusunu kazmış gibi geldi bana.

 

Dizi ve film izleme servisine 30 lira verip hisse sahibi olduğunu sanan sonradan görme kitle ise "Bizim paramızı Esra Erol'a veriyorlar!!!" kafasında. Ya sen ekmek aldığın bakkal o parayla ne yapıyor hesabını soruyor musun? Belki kumar oynuyor, belki içip içip karısını dövüyor? Onun da peşinden koş o zaman..

 

Bu tür yaratıcı işlerde tepki çok önemlidir, Türk Black Mirror izleyicisi bu testte fena halde sınıfta kaldı. İzlediğinden hiçbir şey anlamamış, yorumlayamamış, çıkarım yapamamış korkunç bir güruhla karşı karşıya olduğumuzu gördük, üstelik "bizden" olanlar yaptı bunu.

 

Severek kullandığım bir markanın sevmediğim biriyle işbirliği yaptığını gördüm geçenlerde "Tweet mi atsam, markayı kullanmaktan mı vazgeçsem" diye düşündüm. Fikrim çok önemli ya, kremi alıp almama sebebimi herkes öğrenmeli ya, ille bi şey yapacağım!

 

Hayır kardeşim, kimse benim uyuz olduğum kişiyle çalışan markaya hölölölö saldırmamı okumak zorunda değil. Böyle bi zorunluluğumuz varmış gibi hissediyoruz artık.

 

Evet ses çıkarmanın, birlik olmanın, organize hareket etmenin çok önemli olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Katilleri, suçluları, yasaları değiştirecek bir güce sahip sosyal medya. Aynı güç kontrolsüz bir şekilde hayat karartmaya da devam ediyor aynı zamanda.

 

Netflix gibi global ve devasa bir firma tüm bu olasılıkları hesaplayıp, ona göre bir plan program yapmıştır zaten, tek tepki çeken reklam yüzünden ne ajans değiştirir, ne ajans o kişileri işten kovar. Merak etmeyin herkes sizin kadar vizyonsuz değil.

 

Sen üyeliğini kapatıp hdfilmizlecehennemi.com'dan dizi izlerken, yüklenmesini beklediğinle kalırsın.

 

Orklar çay içerken iyiydi, "Ay ne güzel adapte etmişler bizim topluma" diye göbek atılıyordu da şimdi Esra Erol'u sevmiyoruz diye mi kötü oldu Netflix'in Türkiye reklamlarını yapanlar?

 

Puan sistemli Black Mirror bölümü gerçek olsa memlekette 1.1 puanın üzerinde adam kalmazdı...

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  22 Ocak 2018 Pazartesi 09:59

  bu topluma netflix black mirror çok ver fazilet hanım ve kızlarını izlesinler

  Cevapla
 •  
  19 Ocak 2018 Cuma 10:39

  tamda bunu hissetmiştim izledikten sonra

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön