Karın çakrasını dengeleme zamanı

Sanal ortamda da, sokaklarda da, evlerde de gerginlik  çoğaldı. Nasıl olmasın ki? Havalimanındaki facia çok derinden sarstı hepimizi. Korkudan nefesimizi tuttuk ve öylece kaldık sanki. Korku, endişe, hüzün, panik, içerleme, öfke ve isyan duyguları yüreğimizi doldurdu ister istemez.  İstanbul’un çılgın nüfusuyla doğru orantılı olarak birden çoğalarak, girdiğimiz çıktığımız birçok mekanın enerjisini de “etkisi altına alan”  kasvetin boyutunu göz önüne alırsak durumun vahimliğini daha iyi anlayabiliriz. Dalga dalga yayılan bu mutsuzluğa dur demenin önemini de…

 

Sıkıntılar sadece toplumsal problemlerden kaynaklanmıyor tabii, kavurucu yaz sıcakları ve oruç tutmakta zorlananların daha agresif davranıyor olması gibi faktörler de gerginliği arttırıyor.

 

Genel anlamda güçlü bir toplumuz asında. Geçmişte çok şey atlatmış olmanın verdiği bir “nasırlaşma” durumu var yüreklerimizde sanırım; üzülüyoruz, kahroluyoruz, sayıp sövüyoruz ama nasıl oluyorsa birden geçiveriyor bu hal.  Gerçek anlamda geçmiyor tabii, halı altına süpürülüyor duygular ve “sanki her şey normalmiş gibi” davranarak yok saydığımız duyguların yarattığı geçici uyuşukluğu yaşıyoruz.  Durum böyle olunca da illa ki bir gün başka bir yerden patlak veriyor sıkıntılar.

 

Kişi kendini tanır aslında ve nelerin iyi geleceğini az çok bilir ama yine de bazı önerilerde bulunmak istiyorum. Böyle sıkıntılı dönemlerde özellikle karın çakramızın yani “Solar Plexus” çakrasının dengesi bozuluyor.  İçimizdeki gücü tekrar kazanabilmemiz ve iç huzurumuzu elde edebilmemiz için dengelenmemiz şart. “Mideme vurdu” demekle kalmayıp bu bölgeyi şifalandırmak için bir şeyler yapmak gerekiyor yani.

 

Karın çakramız sarı rengi ile ilintili ve bu rengi kullanarak yapacağımız basit bir enerji çalışması var. Bunun için, dilerseniz uzanın ya da omurganız mümkün olduğunca dik ama rahat olacak bir şekilde oturun. Derin derin nefes alıp vererek vücudunuzda gerginlik hissettiğiniz bölgelere yoğunlaşıp her nefeste biraz daha rahatladığınızı düşünün. Bu şekilde gevşedikten sonra karın çakranızın olduğu bölgede yoğun bir sarı renk hayal edin. Pırıl pırıl sarı bir ışığın solar pleksus bölgesinden, göbek deliğinizden girerek yavaşça ayaklara doğru yayıldığını imgeleyin ve bu bölgedeki bütün blokajların çözülerek toprağa doğru aktığını hayal edin. Nefes alıp verirken ellerinizi karnınızın üstüne koymanız daha çabuk rahatlamanızı sağlayacaktır. Bu şekilde bir kaç dakika kalabilmeniz bile fark yaratabilir ama mümkünse 10-15 dakikanızı ayırın. Şu sıralar daha sık olmak üzere, ihtiyaç duydukça tekrarlayın.

 

Ayrıca bu çakrayı dengeleyen başka bir şey de güneştir. İlla ki uzun uzun güneşlenmeniz gerekmez ama kendinizi eve ya da ofise kapamaktansa güneşli günleri değerlendirin.  Ayrıca evinizde lavanta, bergamot ya da  ve biberiye kokuları kullanmanız da etkili olacaktır. Doğal taşların şifasından faydalanıyorsanız, çalışmalarınızda sarı sitrin, kehribar, kaplan gözü ya da sarı topaz taşlarını yukarda bahsettiğim çalışmayı yaparken kullanabilirsiniz.

 

Sevgiyle kalın…

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön