Gerim gerim gerinmek

Dolunay, güneş tutulması, Merkür’ün geri gidişi derken bin bir türlü enerjinin etkisine maruz kalıyoruz ister istemez. Üstüne bir de günlük hayatın stresi, şehrin gürültüsü ve trafiği eklenince gerilmemek imkansızlaşıyor. Herhalde ondandır, son günlerde pek bir gerinir oldum. Kedi gibiyim, şekilden şekle giriyorum ve bu komik hallerim beni pek rahatlatıyor.

 

Düşünüyorum da çocukken her sabah illa ki gerinirdim yatakta. Bilip de yaptığım bir şey değildi gerçi ama ne kadar da doğru başlıyormuşum meğer günlerime o zamanlar. Sizi de kedi gibi olmaya davet ediyorum bu hafta. Bilinçli olarak 5’er dakikalik molalar verin gün içinde ve vücudunuzda biriktirdiğiniz stresten arının. Nedenine gelince…

 

Son derece basit bir hareket. Taş atıp kolunuz yorulmayacak.  Hatta tarif de edeyim unutanlara: Gerinmede, gevşeme amacıyla kollar yukarı kaldırılırken baş ve gövde arkaya doğru eğilir. Bacaklar gergin hale getirilir ve vücudun keyifli rahatlamasıyla üst üste bir güzel esnenir.  Bu gevşeme halleri özellikle uykudan kalkıldığı zaman görülür ama bazen de sinirler yorulduğunda ve haliyle de bozulduğunda farkında olmadan geriniveririz ve bu şekilde dengeleriz kendimizi.


Kaslarımız enteresan...  'Aktin' ve 'miyosin' denilen kimyasal moleküllerden yapılmış, iç içe geçmiş protein liflerinden oluşuyorlar. Kaslar hareket halindeyken bu iki molekül arasındaki bağların hep birlikte çalışmaları ile güç üretiliyor. Çalışmayan, dinlenme halinde olan kaslarda ise bu bağlar az bir miktarda da olsa kaslarda gerilim ve sertlik yaratıyorlar. Bu gerginlik birden bire ortaya çıkmıyor tabii ama büyüdükçe büyüyor ve uç noktaya ulaşıyor. 

 

Bu yüzden de uzun zaman hareketsiz kaldığımızda vücudumuzda bir katılık, sertlik hissediyoruz. Kasların harekete geçme kabiliyeti, hareketsiz kalma süresi uzadıkça azaldığı için bilgisayar ve televizyon karşısında geçirilen uzun saatler vücuda ciddi hasar veriyor.1929 yılında Derrick Denny Brown tarafından bu konuda bir inceleme yapılmış ve araştırmaya 'hareketsizlik katılığı' adı verilmiş.

 

Gerinmek kaslardaki sertleşme ve onun yarattığı gerilimi geçici olarak azaltıyor ve insana hoş bir duygu veriyor.  Ruh hali hemen değişiveriyor, “Amaaannn boşver!” demek kolaylaşıyor.  O yüzden bir zahmet gerinin benim için. İşiniz gücünüz birkaç dakika gecikse hiçbir şey olmaz, merak etmeyin.

 

Geldik, gidiyoruz... Keyif serpiştirin günlerinize biraz.

 

Sevgiyle kalın.

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön