İlaç niyetine Güneş

Elinde bir kitapla, keyifle uzanıp  güneşlenmeyi kim sevmez? İnsanı otomatikman tatil moduna sokan pırıl pırıl güneş ışınları ruha da iyi gelir bedene de. Son zamanlarda bazı araştırmalardan da haberdar olunca bu ateş topuna hayranlığım daha da arttı. Olmazsa olmazımız, sevgili güneşimiz, bakın nelere iyi geliyormuş:

 

Günlük hayatın kaçınılmaz stresiyle başa çıkmanın en doğal yolu olarak güneş öneriliyor:

Melbourne’daki Baker Kalp Araştırma Enstitütü’sünde vücuttaki serotonin düzeyinin iniş cıkışları araştırılmış. İştah, hafıza ve moralden sorumlu olduğu için varlığı çok önemli olan serotoninin kış aylarında büyük ölçüde düşüş gösterdiği saptanmış.  Güneşten mahrum kalan deneklerde depresyona girme oranının artış gösterdiği gözlemlenmiş.

 

Ameliyatlık hastalar güneş sayesinde daha  az  ağrı sızı çekiyor.

Pittsburgh Üniversitesi ile Carneige Mellon Üniversitesi’nin ortaklaşa  yaptığı bir araştırmanın konusu ise ameliyata giren hastalarda güneş ışınlarının  etkisi olmuş. Güneşin hastanın ruh halini ve ameliyat sonrası ağrı kesici kullanım sıklığını  nasıl etkilediği  araştırılmış. Aydınlık odalarda yatan hastaların loş odalarda yatan hastalara oranla daha az stresli oldukları gözlemlenmiş. Ayrıca düzenli olarak ağrı kesici ilaç  kullanımları  diğer hastlarınkine göre azalma göstermiş.

 

Güneş ışınları miskinlik haline son veriyor:

Vücudun geceleri ürettiği “ Melatonin” vücudun gevşemesinden ve uyku haline geçmesinden sorumlu olan bir hormon. Dışarda hava karanlık iken üretilen bu hormonun salgılanmasının durması ancak güneş ışığıyla oluyor. Her sabah, mümkünse aynı saatlerde gün ışığına çıkar ve en azından 15 dakika geçirirseniz beyninize “artık gece bitti, melatonin salgılamayı kesebilirsin” sinyali çok daha çabuk iletiliyor. Bu da gün boyu yaşanan  miskinlik ve yorgunluk hallerini  kolayca ortadan kaldırıyor.

 

Güneş ışınları kanser riskini azaltıyor:

Güneş  ışınlarının vitamin olarak bilinen D Vitamini üstüne yapılan sayısız araştırmalardan alınan sonuçlar D Vitamininin belli hastalıkların riskini azalttığını ortaya koymuş. Güneşin kemik sağlığı üstündeki olumlu etkileri de malum zaten. Ayrıca bağırsak, böbrek ve göğüs kanserine karşı  vücudu ciddi ölçüde koruduğu saptamış. Ayrıca D Vitamini eksikliğinden ortaya çıkan bir çok hastalığa karşı koruduğu da görülmüş. Bunların başında nörolojik kalp ve damar sağlığı ve bağışıklıkla ilgili hatalıklar geliyormuş.

 

Eh, o halde güneşlenmeniz için sebepleriniz çoğaldı... En azından işe güce dalıp da tüm günlerini kapalı alanlarda geçirenlere “biraz dışarı çıkıp hava almak” için ciddi sebepler doğdu. Yazın kalan günlerini en güzel şekilde değerlendireceğinizi umuyorum. Pırıl pırıl, aydınlık günler sizin olsun.

 

Sevgiyle kalın...

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön