Olumlamalar

Yeni Ay ile tekrar gündeme gelen bir konu arınma, hafifleme ve özgürleşme ihtiyacı kuşkusuz. Yepyeni bir döneme korkuları,endişeleri, kuruntuları bırakarak girmeyi istiyoruz ve buna nereden başlayacağımızı bilemiyoruz bazen. Niyetlendiğimiz her şeyin açıkça adını koymamız gerekiyor önce. Nedir geride bırakmak istediğimiz şey? Bu bir duygu, kişi, anı,davranış şekli veya alışkanlık olabilir. Enine boyuna düşünüp sözcüklere döktüğümüzde şekilleniyor isteklerimiz.

 

Yeni Ay, bunu yapmak için en ideal dönem. Olumlamalarımızın listesini oluşturmak için kendimizle başbaşa kalıp içimize dönmemiz gerekiyor bu günlerde. Bunları yazarken dikkat edilecek en önemli nokta kelime seçimini özenle yapmak. Olumsuz ifadelerden kaçınmak önem taşıyor. Örneğin; “Artık kontolcü olmak istemiyorum” demek yerine “Kontrolcü olma ihtiyacımı geride bırakıyorum”, ya da “Bana zarar veren insanları hayatıma sokmuyorum” yerine “Bana zarar veren kişi ve ilişkileri sonlandırmayı seçiyorum” demek gerekiyor . Neyi istemediğimize değil neyi istediğimize ve beklediğimize odaklanmış oluyoruz böylece.

 

Bu arada, “bekliyorum”, “hayal ediyorum” gibi kelimeler kullanmak çok uzun süre bekleyeceğinizi ya da hayal etmeye devam edeceğinizi garantiliyor, aman dikkat! Dolayısıyla “Bundan sonra bereket ve bolluk içinde bir yaşam sürmeyi bekliyorum” gibi bir cümle kurmak yerine “Bereket ve bolluk içinde bir yaşam sürmeye hazırım” demek daha doğru.

 

Olumlamaları yazmak kadar bunları düzenli olarak okuyup tekrarlamak ve özümsemek de önemli. Günde en az bir kez okumak ve tabii okurken de hissetmek ve inanmak en güzeli ama ilk başlarda inanmadan söylenseler bile etkililer. Beyin yeni şartlanmaları zaman içinde, “öğüttükten” ve benimsedikten sonra bunları yeni inanç sistemleri ve davranışlar olarak hayatımıza katıyor. Yani “gerçek” diye adlandırdığımız şeyler aslında kendi gerçeklerimizden başka şeyler değil.

 

Bu yüzden de zaman zaman gerçeklerimizi değerlendirmemiz , ayıklamamız ve yenilememiz önemli. Nesillerden beri bize aktarılan ya da ailemizin, yakın çevremizin beklentileriyle şekillenen gerçekler var mesela. Kendimizinmiş gibi sahiplendiğimiz ve hayatımızda yaşattığımız bir sürü ifade bize ait bile değil aslında.  “Parayla mutluluk olmaz” bunlardan biri... Bu çarpık inancı dönüştürüp “olumlamak” için “Paranın mutluluk getirebildiğine inanıyorum” ya da “ Hem zengin hem mutlu olmanın mümkün olduğunu biliyorum” demek gerekiyor.

 

Bu şekilde bir çok olumuz şartlanmayı irdelemek ve dönüştürmek mümkün. Yüksek sesle söylerken bunlardan bazılarına inanmakta ne kadar da zorlanabildiğinizi görüp şaşırabilirsiniz. Dünyanızıı şekillendiren inançlarla yüzleşmek için zaman ayırdığınızda yeni ayın gücünden en güzel şekilde faydalanmış olacaksınız. Mutlu bir ay diliyorum hepinize.

 

Sevgiyle kalın...

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  19 Nisan 2015 Pazar 17:01

  çok beğendi yazılanları uyguluyacam teşşekürler

  Cevapla

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön