Örnek alamadık gitti...


Bir tohum ekeriz, yeşerir, boy verir usulca. Cılızdır, narindir, biliriz vakit alacak kök salması, yerini sevmesi, güçlenmesi. İlişmeyiz, gidip gelip toprağı kazıp bakmayız nedir son durum görmek için! Bekleriz, sabrederiz.

Oysa ilişkilerde o sabrı göstermekte zorlanırız. Bir adım atarız, bir şeyleri başlatırız ama beklemeye sabrımız yoktur. İnançsızlık ve güvensizlikle “kökünden tutup çeker bakarız” olur olmaz zamanlarda. “Hadi ama hala olmadı mı?”larımız getirir sonunu ve biz tohumu suçlarız.

                  *****************

Bazı yılanlar zehirlidir, sürüngenlerin “yüz karasıdır”. Bunu biliriz ve tüm sürüngenleri aynı sınıfa koyup, korkuyla uzağında durmayız.

Bazı kadınlar tüm erkeklere lanet okur, bazı erkekler tüm kadınları aynı sınıfa koyar bilmeden, tanımadan. “Ben biliyorum” der kendinden emin bir şekilde ve hatta çevresindekileri de uyarır, “bilgilendirir”.

                  *******************

Gece zifiri karanlıktır ama sabahı vardır, güneş doğacaktır, biliriz.

Hüzün de acı da geçicidir, tam olarak geçmese bile derecesi azalır. İçimizin karanlığı da aydınlanır, biliriz ama sessizce geçmesini beklemek ve bunu hayatın bir parçası olarak görmek yerine her defasında panik olur, üzülür, bunalırız.

                  ********************

Kaktüs dikenlidir, biliriz, çıplak elle dokunmayız. Üstünde tek tük çiçekleri olsa bile aldanmayız.  Gül de öyledir; ne kadar güzel olursa olsun dikkatle yaklaşırız. Doğasıdır bu, suçlamayız, olduğu gibi kabul ederiz.

 

Bazı insanlar “dikenlidir” (bilerek ya da bilmeyerek), oysa biz farklı görmek isteriz, onlara itinasız yaklaşırız,

 

Korumayız kendimizi. Canımız yanar, ağlarız.

                  *******************

Pırıl pırıl güneşi severiz ve bazen koca bulutların gölgesinde kalsa da paniğe kapılmayız. Keyfimiz kaçar biraz ama beklersek düzelecektir her şey, biliriz. Güneşin varlığından da şüphe etmeyiz, çok geçmeden yine içimizi ısıtacağından da.

Sevdiğimiz insan da bazı dönemlerde bulutlanır ve o zaman gökyüzümüz epeyce kararır. Eskisi gibi değildir her şey. Durum böyle olunca da kimi insan pes eder, kızar, sırtını dönüp gider, ayrılır. Alt tarafı bir buluttur gelip geçen, her şeyin sonu sanar.

Sevgiyle kalın...

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  13 Aralık 2014 Cumartesi 19:13

  hello neylan! boca raton misses you!

  Cevapla
 •  
  27 Ekim 2014 Pazartesi 00:09

  canınızı sıkan bir durum oluşmuş gibi ama sıkmayın canınızı su akar yolunu bulur. sevgiyle kalın.

  Cevapla

 • Evlilik hazırlıkları - Söz ve nişan
  Evlilik hazırlıkları - Söz ve nişan

  Süresi : 23:19 İzlenme : 0

 • Evlilik hazırlıkları - Tanışma
  Evlilik hazırlıkları - Tanışma

  Süresi : 09:57 İzlenme : 0

 • Yumurta sarısını böyle ayırın!
  Yumurta sarısını böyle ayırın!

  Süresi : 01:46 İzlenme : 1084

 • 5 dakikada badem sütü yapımı!
  5 dakikada badem sütü yapımı!

  Süresi : 00:56 İzlenme : 2556

 • Akne neden olur ve tedavisi nedir?
  Akne neden olur ve tedavisi nedir?

  Süresi : 02:07 İzlenme : 1440

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön