İyi enerji için evde hangi renkleri kullanmalı?

Renkler üstüne yapılan  bilimsel araştırmalardan bahsetmek istiyorum sizlere bugün. Renklerin insan psikolojisine ve tabii haliyle yaşam kalitemize olan etkisinin göz ardı edilemeyecek kadar önemli olduğu defalarca kanıtlanmış. Yaşadığımız ve çalıştığımız mekanlarda kullanacağımız renkleri bilinçli seçersek bakın neler oluyor:

 

Mutluluk için:  Yeşil ve Sarı:

Amsterdam’da Vrije Universiteit’de yapılan bir araştırma,  bu iki rengin yetişkinlerde mutluluk hissi yarattığını kanıtlamış. Güneşin rengi sarı ve çimenlerin rengi yeşil pozitif duygular yaratıyor. Sadece o tonları  değil ayrıca. Örneğin oyun odalarının duvarları  için açık sarı ve yeşil tonların ideal olduğu görülmüş. Pastel renklerle döşenmiş bir oturma odasını “şenlendirmek” için  ise dilediğiniz tonda sarı ve yeşil yastıklar kullanmanız öneriliyor.  Başka bir  fikir de, güneşin ışıltısını evinize getirircesine, odanızın tavanını sarıya boyamanız.

 

Şimdi düşünüyorum de sebze meyve camiasında limonun etrafa saçtığı  neşe dillere destandır herhalde. Öyle ya, aromaterapide limon kokusunun insanları mutlu ettiği zaten saptanmıştı. Ama sadece kokusu değil kabuğunun rengi de  mutluluk veriyor! Ne mutlu limona!

 

Enerji için: Kırmızı ve Menekşe Moru

Bu iki renk de vücutta adrenalin düzeyini yükseltiyor ve enerji veriyor. İngiltere’de, eşit düzeylerde yarışan  sporcular arasında yapılan bir araştırmada, Olimpiyatlarda kırmızı giyen sporcuların mavi giyenlere oranla çok daha fazla başarılı olduğu görülmüş..

Boğa güreşlerinde boğanın neden kırmızıya doğru son sürat koştuğunu sanmıştınız?

 

Huzur ve Sakinlik için: Mavi

Masmavi gökyüzüne ya da engin denize bakınca neden rahatladığımıza gelince... Araştırmalarda, mavinin  en sakinleştirici,yatıştırıcı renk olduğu bulunmuş. Stresi azaltıcı etkisi  dolayısıyla evin her odası için uygun görülse de, yatak odası ve banyoda kullanımı en ideali.  Açık tonları olması gerekiyor ama çünkü canlı tonlarının canlandırıcı etkisi olabiliyor. Sadece duvarlar gelmesin aklınıza.bu arada.  Stresi azaltan bu renkten dekoratif amaçlı bir çok şeyde yararlanmanızı öneriyor uzmanlar. Çalışma odanızda, faturaları ödediğiniz, yüklü çekler yazdığınız köşede mavi perdeler ya da mavi bir abajur kullanmaya ne dersiniz? Dünyayı pembe gözlükler ardından görme devri bitmiş, devir mavinin devri!

 

Sevgiyle kalın.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön